Теми статей
Обрати теми

Щорічна відпустка: коли можна відмовити чи відмовитись?

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
На жаль, бажання далеко не завжди збігаються з можливостями. Це правило поширюється і на щорічні відпустки. Наприклад, працівник рветься у відпустку, а роботодавець не може її надати. Або, навпаки, працівник-трудоголік відмовляється йти у відпустку. Коли роботодавець зобов’язаний виконати бажання працівника, а коли може його проігнорувати? Про це й піде мова далі.

Відмова роботодавця у відпустці за графіком

Щорічні відпустки надаються на підставі графіків відпусток, затверджених роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Частина 10 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) передбачає, що при складанні графіків враховуються як інтереси виробництва, так і особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку. Детально про складання графіків відпусток ви можете прочитати у статті «Графік відпусток на 2025 рік: практичні поради» // «Податки & бухоблік», 2024, № 100.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, погоджується між працівником і роботодавцем

Не пізніше ніж за 2 тижні до встановленого графіком терміну роботодавець зобов’язаний повідомити працівника про початок його відпустки. Як це правильно зробити, див. у статті «Щорічна відпустка: документальне оформлення» // «Податки & бухоблік», 2025, № 37.

Із наведених норм Закону про відпустки можна зробити висновок, що період надання щорічних відпусток має бути погоджений між працівником і роботодавцем та зафіксований у графіку відпусток.

При цьому у загальному випадку роботодавець не має права відмовити працівнику у наданні відпустки, передбаченої графіком. Це підтверджує і Держпраці.

Винятки встановлені ч. 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136). Так, роботодавець може відмовити у наданні щорічної основної відпустки у період дії воєнного стану, якщо працівник залучений до виконання:

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі