Насамперед звернемо увагу, що все ж потрібно вимагати від контрагента (вантажовідправника) складання ТТН. Адже відсутність ТТН тягне цілу низку негативних наслідків. Коротко нагадаємо, яких саме.
Втрата права на витрати з послуг перевезення. Якщо доставка вантажу здійснюється автомобільним транспортом, то «першочерговим» документом на підтвердження виконання договору перевезення (і, відповідно, документом, на підставі якого відображаються витрати за послугами перевезення) є товарно-транспортна накладна (ТТН) (див., зокрема, статтю «Оформлюємо ТТН: мені не треба твоя робота, аби я бачив, як ти мучишся» // «Податки & бухоблік», 2022, № 70).
Так, відповідно до ст. 909 ЦКУ укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Як зазначають податківці у своїх роз’ясненнях (зокрема, в категорії 102.02 БЗ), без ТТН підприємство не може врахувати вартість послуг перевезення у складі витрат. Отже, без наявності ТТН платник не може збільшити на суму таких витрат первісну вартість придбаних активів.