Теми статей
Обрати теми

Відпускні: якщо у розрахунковому періоді відсутній заробіток

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Ситуації, коли працівник йде у відпустку й при цьому у нього немає зарплати або взагалі відсутній розрахунковий період, непоодинокі у бухгалтерській практиці. Для таких випадків не підходить загальний алгоритм розрахунку відпускних, про який детально розповідали у статті «Розрахунок відпускних у 2025 році: все, що потрібно знати» // «Податки & бухоблік», 2025, № 41. Треба застосовувати інший порядок. Про те, який саме і піде мова у цій статті.

Порядок розрахунку

Головний нормативний документ, яким користуємося під час розрахунку оплати днів відпустки, — це Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100).

За загальним алгоритмом, установленим цим Порядком, відпускну середньоденну зарплату знаходимо шляхом ділення суми виплат за розрахунковий період на загальну кількість календарних днів у розрахунковому періоді, зменшену на кількість днів, які не беруть участі у розрахунку. Такими днями, що не потрапляють до розрахунку, є:

— святкові і неробочі дні, встановлені у ст. 73 КЗпП, що припали на розрахунковий період (за наявності);

— час у розрахунковому періоді, протягом якого працівник відповідно до чинного законодавства не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково (зокрема, періоди відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, усіх відпусток без збереження зарплати, призупинення дії трудового договору, військової служби, протягом якої за працівником не зберігався середній заробіток, тощо);

— час у розрахунковому періоді, за який відсутні дані про нараховану заробітну плату працівника внаслідок проведення бойових дій під час дії воєнного стану.

Тож якщо увесь розрахунковий період складають календарні дні, які треба виключати з розрахунку відпускної середньоденної, в розрахунку не залишається жодного календарного дня. Наприклад, це можливо у разі, коли після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівниця оформлює відпустку на дітей.

Крім того, прибирати з розрахунку потрібно не тільки час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним частково зберігався заробіток, а й оплату такого часу. Це, зокрема, час простою, оплачений у розмірі 2/3 окладу.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO Factor PRO Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі