Перебіг позовної давності відновиться восени: що це означає? Вже з 4 вересня 2025 року почнуть спливати строки позовної давності. Тому у тематичному номері «Податки & бухоблік», 2025, № 50 розберемося з результатами такої події. Поговоримо про юридичні, податкові та бухоблікові наслідки. Згадаємо про єдиноподатників, платників ПДВ, податку на прибуток, ПДФО, військового збору та ЄСВ. Цей же матеріал, зокрема, присвятимо базовим моментам, пов’язаним з позовною давністю: як рахувати? Про що пам’ятати? Яка користь від знань щодо позовної давності для бухгалтера? Розкажемо з конкретними прикладами та практичними порадами. Буде цікаво як для юросіб, так і для ФОП.
Контрагенти з окупованої території: коли спливає позовна давність Чи потрібно списувати заборгованість, якщо ваш контрагент знаходиться на ТОТ? З 04.09.2025 відновлюється перебіг позовної давності, і це знову актуалізує питання роботи з такими боргами. Ми пояснимо, як розрахувати строки давності у цьому випадку і чи будуть вони зупинятися або перериватися надалі.
Закінчення позовної давності за відвантаженими (отриманими) товарами / послугами: наслідки з ПДВ Розглянемо ситуацію, коли були поставлені товари (надані послуги), проте покупець оплату за них продавцеві так і не перерахував. Після закінчення строку позовної давності заборгованість списується як безнадійна. Як її списання вплине у сторін на ПДВ-облік? Чи необхідно продавцеві в такому разі коригувати податкові зобов’язання з ПДВ, а покупцеві — податковий кредит, з’ясуємо в статті.
Сплив позовної давності за отриманими (перерахованими) авансами за товари / послуги: наслідки з ПДВ Тепер розглянемо ситуацію, коли після закінчення строку позовної давності списується товарна заборгованість. Тобто коли покупець перерахував продавцеві аванс, проте продавець товари / послуги покупцеві так і не поставив. Якими будуть ПДВ-наслідки у сторін при списанні заборгованості — розберемо в статті.
ПДВ за грошима: що робити при закінченні строку позовної давності А що коли податкові зобов’язання з ПДВ виникають за оплатою («за грошима*») і поставлені товари / послуги не були оплачені (чи не були поставлені після передоплати)? Як визнання заборгованості після закінчення строку позовної давності безнадійною вплине у сторін на ПДВ-облік?
Сплив позовної давності щодо боргу за відвантаженими товарами: прибуткові наслідки Знайома ситуація, коли покупець не розрахувався за поставлені товари / надані послуги, а строк позовної давності за такою заборгованістю вже минув? Розберемо детально, як правильно відобразити визнання такого боргу безнадійним у бухобліку та які податковоприбуткові наслідки це матиме для продавця і покупця.
Закінчення позовної давності і єдиний податок У попередніх статтях сьогоднішнього тематичного номера ми розібралися з тим, як впливає закінчення позовної давності на податковий облік: ПДВ і податок на прибуток. Явно бракує ще одного податку — єдиного. Давайте розберемося з тим, що відбувається в обліку єдиноподатника при закінченні позовної давності. Одразу попереджаємо: те, що написано в ПКУ, і те, що відбувається в житті, не завжди збігається.
Сплив позовної давності та доходи ФОП на загальній системі Сьогодні в нас не зовсім типова історія. ФОП колись отримав від контрагента аванс, але товари / роботи / послуги йому так і не поставив. Або інша схожа ситуація — отримав товари / роботи / послуги, але так і не оплатив їх. І ось незабаром спливе строк позовної давності за такою кредиторською заборгованістю. З’ясуємо зараз облікові / податкові наслідки для ФОП?
Закінчення строку позовної давності за заборгованістю фізособи: що з оподаткуванням? Фізособа давно повинна була погасити свою заборгованість за позикою або за отримані товари/послуги, але не зробила цього. Підприємство після закінчення строку позовної давності списує цю заборгованість. Як у цьому випадку здійснюється оподаткування списаних сум? Давайте розберемося.
Позовна давність минула за позикою: облік у позикодавця і позичальника Надали чи отримали безвідсоткову позику, а строк позовної давності за нею спливає? Тож давайте зараз з’ясуємо, як правильно відобразити таку безнадійну заборгованість у бухобліку позикодавця і позичальника та який вплив це матиме на податок на прибуток і єдиний податок для обох сторін.