* Деталі (у т. ч. як ФОП заповнити декларацію) знайдете у статті «ФОП на загальній системі: крок за кроком до ідеальної декларації за 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2025, № 6.
Навіщо змінили форму декларації?
Якщо говорити про ФОП на загальній системі, то на те є три причини:
1) з 01.12.2024 запровадили новий ПДФО-аванс для роздрібних торговців пальним (детальніше в статті «ФОП на загальній системі здійснює роздрібну торгівлю пальним» // «Податки & бухоблік», 2024, № 101). Цей аванс розраховується і сплачується не так, як звичайний ПДФО, тому й у звітності його треба показувати окремо;
2) з 01.01.2024 правила розрахунку МПЗ для аграріїв підрихтували, додавши умову щодо мінімального МПЗ. Ну а в старому бланку декларації, звісно, це не передбачено;
3) 01.01.2025 ставка ВЗ для ФОП на загальній системі змінилася і становить 5 % чистого доходу (а не 1,5 %, як раніше).
Що змінилося?
Змін небагато, і вони стосуються у більшості своїй саме додатків до декларації. Для зручності ми згрупували їх у таблиці.
Що змінилося у новому бланку декларації та додатків
Зміни | Яким нормативним актом внесено |
З’явився новий додаток АП для розрахунку «пальних» ПДФО-авансів | Наказ Мінфіну від 26.02.2025 № 119 (ще не набрав чинності) |
Додали ще один рядок у додаток Ф2 для «пальних» ПДФО-авансів з нового додатка АП, на суму якого можна зменшити стандартний річний ПДФО. Також рядок для «пальних» ПДФО-авансів додали в самій формі декларації | |
У додатку Ф2 прибрали стару ставку ВЗ 1,5 % | |
У МПЗ-додатку з’явилася інформація щодо мінімальної межі МПЗ | |
Внесли косметичні правки у назви додатків Ф2, Ф3, Ф4, МПЗ та АП та деяких рядків (для ФОП нічого не змінилося) |
Як бачите, правки не радикальні. Тим більше,
якщо ваш ФОП не торгує вроздріб пальним і не має справу із сільгоспугіддями, для нього за великим рахунком, зміни взагалі косметичні
А якщо ФОП у 2024 році торгував вроздріб пальним? У такому разі йому треба було сплатити пальний ПДФО-аванс за грудень 2024 року. Ну а зараз, заповнюючи декларацію за 2024 рік, він зможе зменшити увесь річний ПДФО (від усіх видів діяльності) на сплачений «пальний» ПДФО-аванс.
Саме такий висновок можна зробити, виходячи з нової форми декларації / додатків до неї. І це дуже зручно, бо ФОП не доведеться окремо рахувати ПДФО від роздрібного продажу пального і зменшувати його на пальний ПДФО-аванс. Ні. Алгоритм дещо інший.
Крок 1: рахуємо річний ПДФО від усіх видів діяльності.
Крок 2: віднімаємо від річного ПДФО сплачені «пальні» ПДФО-аванси.
Крок 3: від результату, який отримали на кроці 2, віднімаємо звичайні ПДФО-аванси, сплачені за І — ІІІ квартали 2024 року. Залишок сплачуємо в бюджет
І тут увага: якщо ФОП отримає від’ємне значення:
— на кроці 2, ні про яке повернення, на жаль, не буде й мови. Вважається, що ФОП просто розрахувався за ПДФО, а переплата «пальних» авансів згорає (п.п. 177.5.3 ПКУ);
— на кроці 3, від’ємна сума вважатиметься переплатою, яку можна повернути з бюджету або використати наступного року.
Детальніше про те, як заповнити нові додатки АП та Ф2 в декларації, ми ще розкажемо в наступних випусках і з прикладами.
З коли набере чинності новий бланк?
Наказ Мінфіну від 26.02.2025 № 119* набере чинності відразу після опублікування. Поки цього не відбулося. Втім, з дня на день це може змінитися. І що тоді робити? За якою формою звітувати?
* До речі, вже є навіть зміни до цього наказу (передбачені наказом Мінфіну від 17.03.2025 № 158). Але вони косметичні.
Не панікуйте. Законодавство нікого не змушує звітувати на нових бланках відразу після їх затвердження. Навпаки, п. 46.6 ПКУ дає досить тривалу відстрочку, і прописує
вперше звітувати на нових бланках за наступний податковий період після їх оприлюднення
А що таке податковий період для декларації майновий стан і доходи? Правильно — рік. Тоді формально виходить, якщо нову форму декларації оприлюднять у 2025 році, звітувати за нею треба буде за наступний податковий період — 2026 рік (а цю декларацію подаватимемо аж у 2027 році).
Втім, на практиці фіскали часто закривають очі на цю норму і вимагають використовувати нові бланки раніше. То чи можуть вони вимагати декларацію «по-новому» за 2025 чи навіть за 2024 рік? Зараз із цим і розберемося.
Декларація за 2025 рік
Тут узагалі майже немає сумніву, що податківці наполягатимуть на тому, щоб за 2025 рік ФОП на загальній системі звітували вже за новою формою.
Однак тут є нюанс. Якщо ФОП зареєструє припинення у 2025 році, він повинен буде подати декларацію не в загальний строк у 2026 році, а набагато раніше — протягом 20 календарних днів після місяця розреєстрації припинення (п. 177.11 ПКУ). І тут уже з новою формою можуть бути проблеми. Бо не факт, що вона оперативно з’явиться в Електронному кабінеті. Як тоді бути?
У цьому випадку п. 46.6 ПКУ вам у поміч: як ми казали вище, ФОП формально не зобов’язаний звітувати за новою формою за 2025 рік, тому може відзвітувати і за старою (за наявною на той час в Електронному кабінеті). Єдине, враховуйте, що ставка ВЗ у 2025 році уже становить 5 % (а не 1,5 %).
Але якщо ви — ФОП, який торгував уроздріб пальним або мав сільгоспугіддя і має розраховувати МПЗ, вам, очевидно, краще відзвітувати саме за новою формою. Для цього або чекаємо, доки вона з’явиться в Електронному кабінеті, або (якщо час вже виходить) — подаємо декларацію на папері, використовуючи нову форму.
Декларація за 2024 рік
ФОП без «пальних» авансів і МПЗ вже відзвітував. Якщо ви ФОП, який у 2024 році не торгував вроздріб пальним і не мав сільгоспугідь, то ви могли спокійно подати декларацію про майновий стан і доходи за 2024 рік за старою формою. Так і зробили? Чудово!
Хвилюватися не треба. Переподавати декларацію за новою формою жодної необхідності немає
Податківці не вимагатимуть від вас декларацію за новою формою (у них немає для цього ні підстав, ні причин), та й ПКУ (п. 46.6) — на вашому боці.
ФОП без «пальних» авансів і МПЗ ще не відзвітував. Якщо ж ви ще не подавали декларацію за 2024 рік, то постає питання: як звітувати після того, як наказ Мінфіну набере чинності? На наш погляд,
можна спокійно подавати декларацію за 2024 рік на тому бланку, який на той час буде в Електронному кабінеті
До речі, там ще досить довго може висіти саме старий бланк (ідентифікатор F0100214), навіть після оприлюднення нового. Втім, навіть після появи в Електронному кабінеті нового бланка податківці, скоріш за все, не чіплятимуться до загальносистемників з вимогою переподати декларацію за 2024 рік. Бо і п. 46.6 ПКУ явно проти цього, і в самому наказі Мінфіну немає вимоги подавати декларацію за 2024 рік за новою формою.
Тим більше, якщо ФОП не має відношення до МПЗ та «пальних» ПДФО-авансів, у нього немає жодних причин звітувати по-новому — всю потрібну інформацію він може показати у старій формі.
ФОП з «пальними» авансами / МПЗ ще не відзвітував. Таким ФОП можна порадити деякий час не поспішати зі звітуванням, бо час ще є (крайній строк подання декларації — до 30.04.2025 (включно)), а позицію податківців, насправді, передбачити дуже важко.
А якщо від податківців не буде жодних роз’яснень і в Електронному кабінеті так і не з’явиться нова форма декларації, то, вважаємо, слід звітувати в електронній формі за старою формою з поясненнями і доповненнями згідно з п. 46.4 ПКУ (як це зробили ті, хто вже встиг відзвітувати (див. далі)). Навряд чи податківці вимагатимуть пізніше переподання декларації за новою формою.
Звісно, ще є варіант — після того, як набуде чинності наказ Мінфіну від 26.02.2025 № 119, подати декларацію за 2024 рік на папері, використовуючи нову форму. Але тут також є ризики. І чинити так без консультацій з податківцями ми б не радили. Нагадаємо, що подати декларацію можна, серед іншого, особисто, направити поштою або подати через довірену особу, в якої є нотаріальне доручення від ФОП. При цьому поштою декларацію слід подавати не пізніше ніж за 5 днів до кінцевого терміну, з повідомленням і описом вкладення (п. 49.5 ПКУ).
ФОП з «пальними» авансами / МПЗ вже відзвітував. Якщо ФОП не дочекався і вже подав декларацію за старою формою з поясненнями і доповненнями згідно з п. 46.4 ПКУ, в яких показав «пальний» ПДФО-аванс за грудень 2024 або мінімальне МПЗ за 2024 рік, і податківці надіслали йому квитанцію 2, на наш погляд, у них немає жодних підстав змушувати такого ФОП переподавати декларацію. Бо на момент її подання ФОП звітував на чинному бланку. Тобто ні про які помилки не може йти й мови.
Втім подивимось, що ще скажуть податківці. Слідкуємо за розвитком подій.
Висновки
- Наказ про затвердження нової форми декларації про майновий стан і доходи, судячи з усього, ось-ось набере чинності. Але це не означає, що підприємцям доведеться негайно звітувати за новою формою.
- Якщо ФОП уже відзвітував за 2024 рік і отримав квитанцію № 2, ніхто не вимагатиме від нього переподавати декларацію за новою формою. Для цього немає підстав.
- Якщо ж ФОП ще не відзвітував за 2024 рік, але у 2024 році не торгував пальним вроздріб і не мав сільгоспугіддя, він може подати декларацію на тому бланку, який буде в Електронному кабінеті на момент звітування (старий чи новий — неважливо).
- І тільки тим ФОП, які минулого року торгували пальним уроздріб або мали сільгоспугіддя, важливо дізнатися позицію податківців щодо звітування.
- Якщо такий ФОП вже відзвітував за старою формою з додаванням пояснень і доповнень (тобто з адекватною інтеграцією законодавчих новацій), то навряд чи податківці змусять його переподавати декларацію за новою формою.
- Так само, вочевидь, краще вчинити і тим, хто відзвітувати ще не встиг, якщо від податківців не буде жодних роз’яснень і в Електронному кабінеті так і не з’явиться нова форма декларації. Подавати в такому разі декларацію за 2024 рік на папері, використовуючи нову форму, вочевидь краще лише після консультацій з податківцями. ФОП, який зареєструє припинення у 2025 році, теоретично може звітувати на будь-якому бланку, який буде в Електронному кабінеті на момент подання декларації. Але якщо він торгував пальним уроздріб або мав сільгоспугіддя, краще скористатися саме новим бланком. Якщо його ще не буде в Електронному кабінеті і не буде консультацій податківців з цього приводу, то, можливо, краще подати декларацію на папері.