Теми статей
Обрати теми

ФОП на загальній системі: крок за кроком до ідеальної декларації за 2024 рік

Клец Віталіна, податковий експерт
Декларація про майновий стан і доходи ФОП — це той самий монстр, що лякає раз на рік, але його можна приручити. Тож відкривайте бланк декларації і скоріше до діла: приклади та зразки уже чекають на вас, а кому цього мало — ловіть порядкові підказки, щоб усе заповнити правильно і без зайвих нервів.

Декларація: для кого це обов’язково?

Сьогодні говоримо про декларацію про майновий стан і доходи (далі — декларація), яку подають ФОП, а не звичайні громадяни. Хто ж зобов’язаний її подавати? Це:

1. ФОП на загальній системі.

2. ФОП, які частину 2024 року були на загальній системі, а потім перейшли на єдиний податок (ЄП).

3. ФОП на ЄП, які зареєструвалися у 2024 році і одразу обрали ЄП груп 1 чи 2. Чому? Бо вони стають єдиноподатниками тільки з початку наступного місяця (п.п. 298.1.2 ПКУ), а до цього — формально є загальносистемниками (див. з цього приводу, зокрема, статтю «Новостворений ФОП, який обрав єдиний податок, не знав, що в місяці держреєстрації він на загальній системі» // «Податки & бухоблік», 2024, № 27).

І ще важливий момент: навіть якщо ви вже подавали декларацію у 2024 році з типом «звітна» як «довідкова» (наприклад, для пенсії чи лікарняних), річну декларацію з типом «Звітна» все одно потрібно подати!

Для кого необов’язково?

Не подавати річну декларацію про доходи можуть ФОП:

1) загальносистемники, які у 2024 році зареєстрували припинення підприємницької діяльності і вже подали «ліквідаційну» декларацію про доходи (в строк для місячного декларування);

2) ФОП, які не отримували ніяких доходів у період роботи на загальній системі у 2024 році. Але! Для цього вони повинні пройти через три фільтри.

Фільтр 1 «у 2024 у мене не було жодних доходів», навіть за кордоном, навіть громадянських (наприклад: зарплата, оренда, дивіденди, роялті, виплати за цивільно-правовими договорами послуг тощо) — категорія 104.09 БЗ.

Фільтр 2 « у мене немає сільгоспділянок». Інакше навіть за відсутності діяльності треба нараховувати «земельне» МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання) і подавати декларацію + МПЗ-додаток до неї.

Фільтр 3 «у мене немає діючих ліцензій на підакцизні товари і я не продаю пальне або спирт». Інакше подання декларації, навіть за відсутності діяльності — обов’язкове (п. 49.21 ПКУ).

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі