Всі сайти
Усьому виною — останні зміни, внесені наказом Мінфіну від 22.11.2024 № 601 до Положення № 13*, які остаточно запрацювали з 01.03.2025 (див. про це в статті «Нові реквізити фіскального чека РРО/ПРРО відтермінували до 1 березня» // «Податки & бухоблік», 2025, № 3).
Досі в чеку відображали лише форму оплати — готівкою, електронним платіжним засобом (ЕПЗ), у кредит тощо та суму коштів за цією формою оплати. Здебільшого використовували перші два варіанти. З їх допомогою в Z-звіті можна було відокремити готівкові надходження від безготівкових, що давало можливість торговцям легко звести касу.
Разом з тим при розрахунках із використанням подарункових сертифікатів, відомостей, талонів або безкоштовних рецептів фіскали пропонували уточнювати вид форми оплати «безготівкова», додаючи в чеку «подарунковий сертифікат», «талон», «відомість», а за безкоштовними рецептами — «безоплатно» (див. БЗ 109.02, що діяла до 13.03.2025). На сьогодні ця та деякі інші ідеї фіскалів знайшли своє втілення на нормативному рівні.
Крім реквізиту «позначення форми оплати...» (рядок 18), у фіскальному касовому чеку на товари (послуги) за ф. № ФКЧ-1 з’явився новий реквізит «засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо)» (рядок 19)
При цьому фіскальний чек видачі коштів за ф. № ФКЧ-2 такого обов’язкового реквізиту, як засіб оплати, не містить (п. 2 розд. ІІІ Положення № 13).
Зверніть увагу: як і раніше, дотримання нумерації рядків у чеку не є обов’язковим (п. 4 розд. І Положення № 13). Бо ж головне тут — не те, де саме в чеку буде розміщено той чи інший реквізит, а те, яким змістом вони мають бути наповнені. Оскільки реквізити «форма оплати» і «засоби оплати» взаємопов’язані між собою, немає сенсу говорити тільки про другий, без першого. З нього й почнемо.