Теми статей
Обрати теми

Засоби оплати: як заповнити новий реквізит чека РРО/ПРРО

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Доцільність відображення у фіскальному чеку цього нового реквізиту ставиться під сумнів як користувачами РРО/ПРРО, так і їх розробниками. І лише Мінфін з ДПСУ впевнені у своїй правоті. Ну що ж, раз треба, то треба. Все одно батогом обуха не перебити. Тож давайте разом подивимось, чого ж від нас хочуть контролери і як нам їх задовольнити.

Була лише форма, додались ще й засоби

Усьому виною — останні зміни, внесені наказом Мінфіну від 22.11.2024 № 601 до Положення № 13*, які остаточно запрацювали з 01.03.2025 (див. про це в статті «Нові реквізити фіскального чека РРО/ПРРО відтермінували до 1 березня» // «Податки & бухоблік», 2025, № 3).

* Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Досі в чеку відображали лише форму оплатиготівкою, електронним платіжним засобом (ЕПЗ), у кредит тощо та суму коштів за цією формою оплати. Здебільшого використовували перші два варіанти. З їх допомогою в Z-звіті можна було відокремити готівкові надходження від безготівкових, що давало можливість торговцям легко звести касу.

Разом з тим при розрахунках із використанням подарункових сертифікатів, відомостей, талонів або безкоштовних рецептів фіскали пропонували уточнювати вид форми оплати «безготівкова», додаючи в чеку «подарунковий сертифікат», «талон», «відомість», а за безкоштовними рецептами — «безоплатно» (див. БЗ 109.02, що діяла до 13.03.2025). На сьогодні ця та деякі інші ідеї фіскалів знайшли своє втілення на нормативному рівні.

Крім реквізиту «позначення форми оплати...» (рядок 18), у фіскальному касовому чеку на товари (послуги) за ф. № ФКЧ-1 з’явився новий реквізит «засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо)» (рядок 19)

При цьому фіскальний чек видачі коштів за ф. № ФКЧ-2 такого обов’язкового реквізиту, як засіб оплати, не містить (п. 2 розд. ІІІ Положення № 13).

Зверніть увагу: як і раніше, дотримання нумерації рядків у чеку не є обов’язковим (п. 4 розд. І Положення № 13). Бо ж головне тут — не те, де саме в чеку буде розміщено той чи інший реквізит, а те, яким змістом вони мають бути наповнені. Оскільки реквізити «форма оплати» і «засоби оплати» взаємопов’язані між собою, немає сенсу говорити тільки про другий, без першого. З нього й почнемо.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO Factor PRO Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 - 2025
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі