Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Один діагноз у двох лікарняних поспіль: як оплатити

Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці (e-mail: t.gul@id.factor.ua)
Оплата праці Жовтень, 2014/№ 19
Друк

Працівниця бюджетної організації хворіла. Перший листок непрацездатності з діагнозом «бронхіт» тривалістю з 26.08.2014 р. по 04.09.2014 р. включно закінчувався висновком «СТАТИ ДО РОБОТИ». Другий лікарняний листок тривалістю з 05.09.2014 р. по 12.09.2014 р. включно з таким самим діагнозом було відкрито як продовження першого.

Як оплатити лікарняні листки такій працівниці?

Хто та за чий рахунок оплачує лікарняні? У загальному випадку перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець за рахунок своїх коштів. Дні хвороби починаючи з шостого дня за весь період до одужання — Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ч. 2 ст. 35 Закону № 2240*). Підставою для призначення та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (далі — ЛН) (ч. 1 ст. 51 Закону № 2240). Від того, як заповнено цей документ, період тимчасової непрацездатності може оплачуватися по-різному.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою праце­здатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ.

ЛН видають медичні заклади. Цей документ має бути видано та оформлено за всіма правилами. Прописані вони в Інструкції № 455** та Інструкції № 532***.

** Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.

*** Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена спільним наказом МОЗ, Мінпраці, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

Якщо працівник приніс декілька ЛН, то голов­ним моментом, на який потрібно звернути увагу, є заповнення таких полів, як «ПРОДОВЖЕННЯ ЛИСТКА № __», «СТАТИ ДО РОБОТИ» і «ДІАГНОЗ». Саме ці графи вказуватимуть на порядок оплати таких ЛН.

Для оплати лікарняних важливим фактом є те, чи різні це страхові випадки, чи один. Так, якщо працівнику видано декілька ЛН і між ними немає жодного відпрацьованого дня, обидва ЛН відкрито як первинні, а в завершальному висновку першого зазначено, що працівник має стати до роботи, при цьому діагнози в ЛН відрізняються, — це різні страхові випадки. При обчисленні середньої зарплати для виплати лікарняних за другим ЛН береться новий розрахунковий період (докладніше див. «ОП», 2014, № 18, с. 17).

По-іншому виплачують лікарняні, якщо наступні ЛН відкривають як продовження першого. У цьому випадку для оплати другого ЛН використовують той самий розрахунковий період, що й при оплаті першого. Однак тут необхідно переконатися, що це один страховий випадок. Зробити це просто.

По-перше, діагноз захворювання має бути тим самим.

По-друге, у першому ЛН у полі «СТАТИ ДО РОБОТИ» має бути зазначено, що особа продовжує хворіти.

По-третє, у наступному ЛН у полі «ПРОДОВ­ЖЕННЯ ЛИСТКА № __» зазначають серію та номер попереднього ЛН.

Як правило, при оплаті лікарняних, заповнених за викладеними вище критеріями, проблем не виникає. Якби б не нюанси… Що робити, якщо спочатку ЛН було закрито, але наступний ЛН відкрито як продовження першого? Чи будуть такі лікарняні одним страховим випадком, чи різними?

У зв’язку з цим нагадаємо, що лікуванням пацієнта займається лікар. Саме він установлює діагноз захворювання, вибирає порядок лікування хворого, стежить за динамікою захворювання. Після одужання пацієнта лікуючий лікар закриває ЛН.

В описаному у запитанні прикладі лікар, керуючись Положенням № 189*,перший ЛН тривалістю з 26.08.2014 р. по 04.09.2014 р. включно закрив. При цьому в завершальному висновку він зазначив: «СТАТИ ДО РОБОТИ».

* Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затверджене наказом МОЗ від 09.04.2008 р. № 189.

Мабуть, з якихось причин хвороба загострилася, і пацієнт на наступний день звернувся за медичною допомогою. Діагноз установили такий самий, як і в першому випадку захворювання.

Важливо! У разі коли особа стала непрацездатною внаслідок того самого захворювання, травми до виходу на роботу або відпрацювала неповний робочий день, випадок тимчасової непраце­здатності не переривається (п. 1.3 Положення № 189).

Тому в цій ситуації лікар після огляду пацієнта має відкрити ЛН як продовження попереднього. Як оформляють ЛН на продовження? Відповідь знаходимо у пп. 3.1 і 3.13 Інструкції № 532. Для цього на лицьовому боці бланка підкреслюють слова «ПРОДОВЖЕННЯ ЛИСТКА № __» із зазначенням номера та серії ЛН, закритого 04.09.2014 р., у графі «СТАТИ ДО РОБОТИ» проставляють «13 вересня».

Таким чином, два ЛН (з 26.08.2014 р. по 04.09.2014 р. включно та з 05.09.2014 р. по 12.09.2014 р. включно) стосуються одного страхового випадку, оскільки: працівник продовжує хворіти з тієї самої причини, має той самий діагноз, а другий ЛН, як ми зазначили, є продовженням першого. Тому оплачують його за однією середньою зарплатою, розрахованою для першого ЛН. При цьому немає підстав для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за другим ЛН за рахунок коштів роботодавця.

Оплату лікарняних здійснюєте так:

— перший ЛН: перші п’ять днів хвороби (з 26.08.2014 р. по 30.08.2014 р.) оплачує роботодавець за свій рахунок. За дні хвороби з 31.08.2014 р. по 04.09.2014 р. включно нараховують допомогу по тимчасовій непрацездатності за рахунок ФСС ТВП;

— другий ЛН: за всі дні хвороби з 05.09.2014 р. по 12.09.2014 р. включно роботодавець нараховує допомогу по тимчасовій непрацездатності за рахунок ФСС ТВП.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць