Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Методист отримує компенсацію за відпустку без звільнення: можливо чи ні

Усенко Олена, головний спеціаліст відділу регулювання умов та експертизи праці Департаменту заробітної плати та умов праці
Оплата праці Березень, 2015/№ 5
Друк
Методист професійно-технічного навчального закладу має право на щорічну відпустку тривалістю 42 календарних дні. Він бажає відгуляти 24 календарні дні цієї відпустки, а за решту отримати грошову компенсацію (без звільнення). Чи повинна адміністрація закладу задовольнити таку вимогу працівника?

За загальним правилом працівник може отримати грошову компенсацію за щорічну відпустку і без розірвання трудових відносин з роботодавцем. Але щоб реалізувати таке право, працівник повинен виконати суттєву вимогу: використати 24 календарні дні щорічної відпустки* за відповідний робочий рік (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504). Виходить, що фактично замінити частину зазначеної відпустки грошовою компенсацією можуть лише ті працівники, у яких така відпустка становить 25 і більше календарних днів.

* Вам також стане у нагоді консультація фахівця «Розраховуємо дні відпустки, що підлягають грошовій компенсації» // «ОП», 2014, № 22, с. 27. — Прим. ред.

Відомо, що педпрацівникам щорічну основну відпустку надають подовженої тривалості (від 28 до 56 календарних днів залежно від посади). Про це йдеться у додатку до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та нау­ковим працівникам, затвердженому постановою КМУ від 14.04.97 р. № 346 (далі — Порядок № 346).

Однак на цьому відмінності в наданні педпрацівникам щорічних відпусток не закінчуються. Справа в тому, що у цьому Порядку прописані особливості надання відпустки зазначеним працівникам. Одна з них якраз і присвячена грошовій компенсації за невикористану щорічну відпустку без звільнення. Так, у п. 5 Порядку № 346 сказано:

 

«За бажанням <…> педагогічних <…> працівників частина щорічної основної відпустки <…> замінюється грошовою компенсацією за можливості забезпечення їх у відповідний період роботою. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної основної відпустки не повинна бути менша ніж 24 календарних дні

 

Бачимо, що фактично на педпрацівників також розповсюджується норма ч. 4 ст. 24 Закону № 504. Оскільки їх щорічна основна відпустка більше 24 календарних днів — на перший погляд здається, що вони з легкістю можуть реалізувати право на грошову компенсацію за відпустку. Але зверніть увагу на іншу суттєву вимогу для виплати такої компенсації: педпрацівників необхідно забезпечити роботою у період, за який вони отримують згадану грошову компенсацію.

Як правило, педпрацівникам щорічну основну відпустку надають у літній період (п. 4 Порядку № 346). Тому їм виплачують грошову компенсацію за невикористану відпустку за умови забезпечення їх роботою влітку. Звісно, що викладачів професійно-технічних навчальних закладів притягнути до роботи у цю пору року дуже складно, адже їх робота перш за все пов’язана з навчанням учнів, а вони влітку на канікулах. Ось і виходить, що на практиці серед викладачів замінюють відпустку грошовою компенсацією лише одиниці.

Майже така ситуація і з методистом профтех­закладу, адже його робота направлена на співпрацю із педпрацівниками, які за загальним правилом у літній період перебувають у відпустці. Проте якщо методиста можна залучити до роботи влітку (наприклад, займатися науково-експериментальною роботою) і він відгуляє 24 календарних дні щорічної відпустки, то за 18 (42 - 24) календарних днів такої відпустки він може отримати компенсацію. Порада: для контролюючих органів доцільно мати на руках плани такої роботи або інші підтвердні документи про те, що працівник дійсно був зайнятий роботою у відповідний період.

Наостанок підкреслимо важливий факт: заміняти грошовою компенсацією дні щорічної відпустки методисту (або іншому педпрацівнику) роботодавець має право лише за бажанням такого працівника, викладеним, наприклад, у заяві.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі