(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 3
  • № 2/1
  • № 2
  • № 1
  • № 24/1
  • № 24
  • № 23
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/14
Оплата праці
Оплата праці
Лютий , 2016/№ 4

«Неповний» режим роботи встановили в період служби за мобілізацією: чи зміниться оплатна гарантія «солдату»

Працівника підприємства мобілізували в липні 2015 року. Починаючи з цієї дати і до 1 лютого 2016 року за період мобілізації йому виплачувався середньоденний заробіток у розмірі 210 грн. Оплаті підлягали всі робочі дні (установлені графіком роботи), пропущені у зв’язку зі службою за мобілізацією. На дату мобілізації графік його роботи був звичайний — 5 робочих днів на тиждень по 8 годин. З 1 лютого 2016 року у зв’язку з фінансовими труднощами на підприємстві всіх працівників перевели на неповний робочий тиждень з 4 робочими днями (з понеділка по четвер). Як тепер роботодавцю оплачувати період мобілізації працівника: з розрахунку 5-денного або 4-денного робочого тижня?

Збереження місця роботи, посади та середнього заробітку за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, передбачено ст. 119 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП).

У свою чергу, середній заробіток для оплати періоду мобілізації обчислюють згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100). У загальному випадку — виходячи з виплат за останні 2 місяці роботи, що передують місяцю призову працівника на військову службу під час мобілізації. Причому оплаті підлягають усі робочі дні, установлені графіком роботи, і пропущені працівником через мобілізацію ( п. 8 Порядку № 100).

У зв’язку з цим важливо не тільки правильно розрахувати середньоденну зарплату* працівника, а й визначити кількість днів, що підлягають оплаті за середнім заробітком.

* Обчислити середній мобілізаційний заробіток виходячи з 2-місячного періоду допоможе консультація в «ОП», 2014, № 17, с. 10. — Прим. ред.

Робочий час для працівників визначає роботодавець своїми локальними (внутрішніми) документами. Тривалість щоденної роботи (зміни) установлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує роботодавець за узгодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації з дотриманням установленої тривалості робочого тижня ( ст. 52 КЗпП).

Зважаючи на умови, викладені в запитанні, до 1 лютого 2016 року оплаті підлягатимуть пропущені робочі дні за 5-денним графіком (оскільки на момент призову на військову службу під час мобілізації працівникові встановлено звичайну «п’ятиденку»).

Що робити в лютому 2016 року? Тут відбувається ситуація з установленням на підприємстві з ініціативи роботодавця зміненого графіка роботи: замість 5-денного робочого тижня встановили 4-денний. Чи поширюється на мобілізованого працівника новий графік роботи? Давайте поглянемо, які вимоги висуває трудове законодавство у зв’язку з цим.

Згідно зі ст. 32 КЗпП у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці, зокрема установлення неповного робочого часу, роботодавець повинен повідомити працівників не пізніше ніж за два місяці. Доказом того, що працівник згоден працювати в нових умовах, буде його підпис у повідомленні про запровадження нових умов праці або в наказі про встановлення неповного робочого часу.

Ще раз підкреслимо: роботодавцю дуже важливо довести той факт, що про запровадження нових істотних умов праці працівники інформовані своєчасно. Тому йому треба обов’язково подбати про фіксацію такого попередження.

Якщо такого повідомлення не було (працівник не розписувався в наказі про встановлення неповного робочого часу), а працівнику встановили неповний робочий час, то це є порушенням трудового законодавства. Така зміна істотних умов праці вважається неправомірною.

Виходячи з вищенаведеного та умов ситуації, викладеної в запитанні, роботодавцю слід діяти так:

— Якщо мобілізований працівник був своєчасно повідомлений про встановлення неповного робочого часу і є його письмова згода на продовження роботи в нових умовах, то період мобілізації в лютому 2016 року оплачують по-новому: виходячи з 4-денного робочого тижня.

— Якщо мобілізований працівник не був повідомлений про встановлення неповного робочого часу або в роботодавця немає письмового підтвердження про таке повідомлення працівника, то період мобілізації оплачують за старим режимом: виходячи з 5-денного робочого тижня.

мобілізація, неповний робочий час додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті