Щодо включення винагороди за підсумками роботи за рік при обчисленні середньої зарплати за 2 місяці

В обраному У обране
Друк
Міністерство соціальної політики України
Оплата праці Травень, 2017/№ 9
Лист від 20.04.2017 р. № 1225/0/101-17/282

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо врахування одноразової винагороди за підсумками роботи за рік при обчисленні середньої заробітної плати виходячи із заробітної плати за 2 календарні місяці згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), та повідомляє.

Відповідно до пункту 3 Порядку одноразова винагорода за підсумками роботи за рік включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік.

Отже, якщо одноразова винагорода (премія) за підсумками роботи за 2016 рік була виплачена у січні 2017 року, то упродовж 2017 року вона буде враховуватись при обчисленні середньої заробітної плати згідно з Порядком шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 цієї винагороди.

Директор Департаменту О. Товстенко

Коментар редакції

Винагорода за підсумками роботи за рік: включаємо до розрахунку «середньої» протягом усього року — думка Мінсоцполітики

У листі, що коментується, Мінсоцполітики роз’яснило особливості включення винагороди за підсумками роботи за рік до розрахунку середньої заробітної плати.

При обчисленні суми оплати періодів відпустки (компенсації за невикористану відпустку), службових відряджень, курсів підвищення кваліфікації, вимушеного прогулу, при розрахунку суми вихідної допомоги, матеріальної допомоги у розмірі середньомісячної зарплати тощо керуються Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100). В усіх цих випадках бухгалтеру слід розрахувати середньоденну заробітну плату. Механізм її обчислення простий: зарплату за розрахунковий період (в загальному випадку 12 або 2 місяці) ділять на кількість днів у цьому періоді (відповідно календарних або відпрацьованих).

Складнощі при розрахунку «середньої» викликає правильне включення тих чи інших виплат до розрахунку. Виплати, які включають до розрахунку середньої зарплати, перераховані в п. 3 Порядку № 100, ті, які не беруть участі, — в п. 4 цього Порядку. При цьому винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років враховується за особливими правилами: її сума, нарахована в поточному році за попередній календарний рік, додається до заробітку у розмірі 1/12 за кожен місяць розрахункового періоду ( абз. 2 п. 3 Порядку № 100).

Важливо! При розрахунку середньої зарплати враховуйте тільки винагороду за підсумками роботи за рік, нараховану в поточному році за попередній рік.

Якщо така винагорода була нарахована в поточному році за поточний календарний рік, то вона взагалі не бере участі в розрахунку середньої зарплати.

При розрахунку відпускних (компенсації за невикористану відпустку), як правило, не виникає проблем із включенням винагороди за підсумками роботи за рік у розрахунок. Це пов’язано з більш тривалим (12-місячним) розрахунковим періодом. На один з місяців розрахункового періоду припадає місяць, в якому така винагорода була нарахована працівникові. А ось при розрахунку «середньої», виходячи з виплат за 2 місяці, не завжди в місяцях розрахункового періоду вона була нарахована. Це буває у випадках, коли, наприклад, винагорода за підсумками роботи за рік була нарахована на початку поточного календарного року, а подія, з якою пов’язана виплата, — в середині, а то й наприкінці року. Як у цьому разі враховувати винагороду в розрахунку середньої зарплати?

Фахівці Мінсоцполітики вважають, що така винагорода враховуватиметься протягом усього календарного року шляхом додавання 1/12 цієї винагороди до заробітку кожного місяця розрахункового періоду. Звичайно ж, при виконанні основної умови для включення її до розрахунку: нараховано в поточному році за попередній. Іншими словами, винагорода за підсумками роботи за рік не обов’язково повинна бути нарахована в розрахунковому періоді.

Приклад. Працівник у травні 2017 року направляється на курси підвищення кваліфікації. У розрахунковому періоді (березень — квітень 2017 року) йому нараховано зарплату в розмірі 8610 грн., відпрацьовані всі дні, передбачені графіком роботи (41 роб. дн.). При цьому в січні 2017 року йому було нараховано винагороду за підсумками роботи за 2016 рік у розмірі 1800 грн.

При розрахунку середньоденної зарплати до доходу березня і квітня 2017 року додається по 1/12 від суми винагороди, нарахованої у 2017 році за 2016-й. Розмір винагороди, яка бере участь у розрахунку «середньої», складає:

1800 грн. : 12 міс. х 2 міс. = 300 грн.

Середньоденна зарплата дорівнює:

(8610 грн. + 300 грн.) : 41 роб. дн. = 217,32 грн.

Урахуйте: якщо у розрахунковому періоді були відпрацьовані не всі дні, то винагороду за кожен місяць враховували б у сумі, пропорційній фактично відпрацьованому часу в розрахунковому періоді. Детальніше про нюанси включення премій та винагород до розрахунку середньої зарплати читайте в «ОП», 2016, № 21, с. 15 і 19.

Тетяна ГУЛЬ, експерт з питань оплати праці (e-mail: t.gul@id.factor.ua)

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити