Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо врахування до страхового стажу періоду отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Міністерство соціальної політики України
Оплата праці Січень, 2019/№ 1
В обраному У обране
Друк
Лист від 18.12.2018 р. № 450/0/247-18

Департамент нагляду за діяльністю Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування Мінсоцполітики розглянув лист щодо роз’яснення питання врахування до страхового стажу періоду отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності і в межах компетенції повідомляє.

Законодавство у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування визначає поняття страхового стажу як період (строк), протягом якого особа підлягає соціальному страхуванню та за який щомісяця роботодавцем та/або нею сплачено страхові внески.

Особливості обчислення страхового стажу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та період, протягом якого особа є застрахованою за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, визначається відповідними законами України.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

До страхового стажу включається період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до абзацу сьомого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» органи, що виплачують особам допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народжені дитини, є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Зазначені платники сплачують єдиний внесок за таких осіб, що відповідно до пункту 3 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 675 спрямовується на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи), і такі особи були застрахованими особами лише відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Починаючи з 1 січня 2016 року до страхового стажу прирівнюється періоди, протягом яких особа не підлягала страхуванню за цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Враховуючи викладене, слід зазначити, що для врахування періоду отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини до 1 січня 2016 року, при розрахунку матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю законодавчі підстави відсутні.

Водночас зазначаємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційно-рекомендаційний характер і не встановлюють нових правових норм.

Директор Департаменту нагляду за діяльністю Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування М. Зацерковний

Коментар редакції

Допомогу отримували, ЄСВ сплачували, а трудових відносин не було. Коли можна зарахувати такий період до страхового стажу?

Цей лист ми отримали у відповідь на наш запит. Причому звучить воно практично в унісон з тим листом, який ми обговорювали з вами раніше, — в останньому грудневому номері «ОП» (див. лист Мінсоцполітики від 22.03.2018 р. № 2.4-15-971 // «ОП», 2018, № 24, с. 6 і коментар до нього на с. 7).

Обговорюється таке:

Важливо!

починаючи з 1 січня 2016 року до страхового стажу включаються періоди, протягом яких жінка НЕ підлягала соціальному страхуванню, НЕ перебувала у трудових відносинах, АЛЕ ОТРИМУВАЛА допомогу при народженні дитини.

Мінсоцполітики ще раз це підтвердило.

Стосовно періодів до 2016 року відомство безкомпромісно заявляє: період отримання допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку та/або при народженні дитини до 1 січня 2016 року непрацюючими особами до страхового стажу для призначення лікарняних не включається.

Цікавлять причини: чому так? Тоді дивимося далі.

Річ у визначенні страхового стажу.

На сьогодні й відпустка до 3 років працюючих осіб, і період отримання допомоги при народженні дитини непрацюючих осіб включаються до страхового стажу, оскільки обидва періоди прописані для такого «включення» в ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 1105 (ср. 025069200). Період отримання допомоги при народженні дитини починаючи з 1 січня 2016 року включається до страхового стажу на підставі ч. 4 ст. 21 Закону № 1105.

Проте ст. 21 Закону № 1105 не завжди «зараховувала» до страхового стажу обидва ці періоди. Період отримання допомоги при народженні дитини непрацюючими особами «потрапив» до неї тільки з 01.01.2016 р. А згідно з абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI органи, що виплачують особам таку допомогу, стали відраховувати з неї ЄСВ.

А тепер подивимося, що було раніше. Для цього доведеться заглибитися у «соцстрахівську нормативку», чинну до 01.01.2016 р.

Так, відповідно до п. 4 Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою КМУ від 19.10.98 р. № 1658 (далі — Правила № 1658), серед іншого, до загального трудового стажу зараховується час відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами, частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною, тривалість якої визначається медичним висновком, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку.

З 28.02.2001 р. до 01.01.2011 р. згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240) (у редакціях, що були чинними в цей період) до страхового стажу зараховуються періоди тимчасової втрати працездатності, перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і час перебування застрахованої особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також періоди отримання виплат за окремими видами загальнообов’язкового соціального страхування, крім пенсій усіх видів.

Ця ж норма Закону № 2240 в редакціях, що були чинними з 01.01.2011 р. до 01.01.2015 р., каже, що період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачені страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Таким чином, згідно з наведеними нормами до страхового стажу застрахованої особи включалася тільки відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку можна оформити тільки за місцем своєї роботи.

За непрацюючими жінками такої відпустки бути не могло, тому до стажу такі періоди не включалися. За цей період вони отримували допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку виплачували органи праці та соціального захисту населення. З 1 липня 2014 року допомога по догляду за дитиною до 3 років і допомога при народженні дитини були об’єднані в один вид допомоги — допомогу при народженні дитини. Період отримання такої допомоги непрацюючими особами знову ж таки не був прописаний у Законі № 2240 як період, що зараховується до страхового стажу.

До чого ми це усе ведемо? У чинній на сьогодні ч. 2 ст. 21 Закону № 1105 зазначено:

цитата

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

А саме:

• до 28.02.2001 р. — відповідно до Правил № 1658;

• з 28.02.2001 р. до 01.01.2011 р. — у порядку та на умовах, передбачених ст. 7 Закону № 2240 у редакції, яка була чинною до 01.01.2011 р.

Що, у свою чергу, обґрунтовує висновки Мінсоцполітики про безпідставність включення до страхового стажу періодів отримання допомоги по догляду за дитиною до 3 років і допомоги при народженні дитини до січня 2016 року непрацюючим особам. Доповнимо, що інформація про допомогу при народженні дитини і сплачений із неї ЄСВ достатньо просто підтверджується даними персоніфікованого обліку застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Її можна обчислити за довідками ОК-7, ОК-5. Також у додатку 9 «Дані про трудовий та страховий стаж» цей період буде включений до страхового стажу.

У свою чергу, зауважте, що у зазначених довідках період отримання непрацюючими особами допомоги по догляду за дитиною до 3 років / допомоги при народженні дитини до 01.01.2016 р. також потраплятиме до страхового стажу як період, за який сплачено ЄСВ. Тому ви повинні зіставити дані трудової книжки за цей період (тобто чи були такі особи в трудових відносинах до 01.01.2016 р.) і дані довідок. Якщо до 01.01.2016 р. у трудових відносинах ваша нинішня працівниця не була, але отримувала зазначені допомоги, такий період до страхового стажу включати не можна!

Олена ОГАЙ, експерт з питань оплати праці

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно