Теми статей
Обрати теми

Забули нарахувати індексацію чи помилилися в сумі: як покарають?

Болохова Тетяна, експерт з питань оплати праці
Помилки трапляються… І за них треба розплачуватися. Бухгалтери теж іноді допускають помилки в індексації зарплати. Чим загрожує ненарахування індексації? Що буде, якщо індексацію зарплати нарахували, але помилилися в її сумі? Про ціну допущених помилок розповімо нижче.

Відповідальність за допущені помилки при індексації зарплати залежить від виду помилки.

Індексація не нараховувалася. Індексація зарплати належить до мінімальних державних гарантій в оплаті праці. І хоча в ст. 12 Закону про оплату праці вона прямо не позначена в переліку державних мінімальних гарантій, скидати її з рахунків не варто. Адже цей перелік не вичерпний.

Наведемо аргументи, чому індексацію зарплати слід відносити до мінімальних гарантій в оплаті праці.

1. Відповідно до ст. 95 КЗпП зарплата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Тобто індексація — це гарантія, закріплена КЗпП.

2. Згідно зі ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-III індексація доходів населення розглядається як державна соціальна гарантія, яка є обов’язковою для усіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

3. У ч. 2 ст. 2 Закону про оплату праці зазначено, що до структури заробітної плати входить додаткова заробітна плата, яка включає в тому числі гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством. У свою чергу, індексація зарплати входить до складу фонду додаткової заробітної плати (п.п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5), тобто є складовою структури зарплати.

Враховуючи все вищевикладене, можемо дійти висновку, що індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці і державною соціальною гарантією.

А це впливає на відповідальність за ненарахування індексації.

Так, непроведення індексації зарплати за наявності підстав є порушенням ст. 95 КЗпП і, відповідно, мінімальних державних гарантій в оплаті праці. За нього роботодавцю загрожує штраф у розмірі 10 МЗП (у 2019 році — 41730 грн.) за кожного працівника (!), щодо якого воно здійснене (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП), а його посадовим особам світить ще й адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн. (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X, далі — КпАП).

Помилка в сумі індексації. Помилка при розрахунку суми індексації, яка призвела до нарахування працівникові індексації в меншій сумі, розцінюється як порушення інших вимог трудового законодавства. Такий висновок був зроблений Держпраці в листі від 07.05.2018 р. № 3570/4.1/4.1-ДП-18 («ОП», 2018, № 10, с. 5). За неї роботодавцеві загрожує штраф у розмірі 1 МЗП, передбачений абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП (у 2019 році — 4173 грн.).

Крім того, передбачений адмінштраф на посадових осіб підприємств (ФОП) у розмірі від 510 до 1700 грн. (ст. 41 КпАП).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі