Звільнити працівника з інвалідністю: місія здійсненна?

В обраному У обране
Друк
Кучерова Оксана, юрист
Оплата праці Вересень, 2019/№ 18/1
Інвалідність — це соціальне явище, уникнути якого не може жодне суспільство. Тому трапляється так, що на роботу приймають звичайного працівника, а він потім, втративши повністю або частково працездатність, стає особою з інвалідністю. Так було й у нашої читачки. Працівник приніс лікарняний 10 липня, а виявилось, що він був закритий ще 4 липня з встановленням працівникові групи інвалідності. Як правильно звільнити такого працівника, якщо він визнаний непрацездатним?

Якщо ваш працівник отримав інвалідність — це не означає, що роботодавець має право його через це звільнити (ч. 3 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII, далі — Закон № 875). Пояснюється це просто. Права громадян, у тому числі осіб з інвалідністю, на працю закріплені в ст. 43 Конституції України, яка вказує: «Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується». Тобто будь-яка людина, у тому числі та, яка має групу інвалідності, має рівні права на працю.

Особа з інвалідністю

Перш ніж говорити про звільнення такого працівника, потрібно розібратися в тому, хто такі «особи з інвалідністю» і які групи інвалідності існують.

Логічно якщо працівникові встановлено групу інвалідності, то його працездатність якоюсь мірою обмежена. Але не кожне обмеження працездатності може призвести до невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі. Існує безліч робіт, які можуть успішно виконувати особи з інвалідністю. Часто такі працівники можуть виконувати і колишню роботу, але для цього їм потрібно створити спеціальні умови праці.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити