Теми статей
Обрати теми

Як сплачувати ЄСВ під час карантину

Шпакович Микола, головний редактор журналу «Оплата праці»
Оплата праці Квітень, 2020/№ 7
Друк
У зв’язку із введенням карантину в Україні Законом № 533* передбачені послаблення щодо сплати податків та ЄСВ. Деякі з цих преференцій нещодавно розширили Законом України від 30.03.2020 р. № 540-IX (див. с. 3 цього номера). Розглянемо зміни, які стосуються роботодавців.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-IX.

Кого звільнили від сплати ЄСВ

Найбільше пощастило:

• підприємцям, зокрема платникам єдиного податку;

• особам, які провадять незалежну професійну діяльність;

• членам фермерських господарств.

Їх звільнили від нарахування та сплати ЄСВ за березень та квітень 2020 року (п. 910 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Увага! Таке звільнення стосується лише сум ЄСВ, які вони сплачують самі за себе!

В інформаційному листі ДПСУ від 20.03.2020 р. № 7** податківці вказали: якщо платник уже сплатив внески за березень і квітень 2020 року до набрання чинності Законом № 533, такі суми зараховуватимуться (без будь-яких заяв платників) у рахунок майбутніх платежів.

** tax.gov.ua/data/material/000/322/412719/Informaciyniy_list_7.pdf

Ще один приємний «бонус» — цей період (березень і квітень 2020 року) буде зараховано до пенсійного стажу таких осіб, як період, за який сплачено мінімальний страховий внесок. Хоча вони можуть добровільно задекларувати та сплатити більшу суму ЄСВ за себе.

Звільнення від ЄСВ-штрафів

Усі роботодавці, зокрема і згадані вище особи, які мають найманих працівників, зобов’язані сплачувати ЄСВ із «зарплатних» доходів своїх працівників!

Їх звільнили лише від деяких штрафних санкцій (новий п. 911.1 розд. VIII Закону про ЄСВ).

У періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року не застосовуються штрафні санкції згідно зі ст. 25 Закону про ЄСВ, за такі порушення:

• несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;

• неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується ЄСВ (авансових платежів);

• несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів. До того ж таке порушення не буде враховуватись для застосування підвищених штрафних санкцій за повторне протягом року порушення.

Зверніть увагу! У Законі № 533 вказано, що штрафні санкції не застосовуються за «порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року».

Тобто йдеться про період часу, протягом якого допущені порушення.

Приклад. Через запровадження карантину роботодавець несвоєчасно (23.03.2020 р.) подав ЄСВ-звіт за лютий 2020 року.

Строк подання такого звіту — 20 березня, а звіт подано лише 23 березня. Порушення допущене у березні, тому, на наш погляд, штрафні санкції за таке порушення не повинні застосовувати.

Однак у згаданому вище листі ДПСУ податківці зазначили, що штрафна «амністія» поширюється на порушення, «вчинені щодо періодів з 1 по 31 березня і з 1 по 30 квітня 2020 року». За їх логікою, у ситуації, описаній у прикладі, роботодавця мають оштрафувати. Адже порушення допущене щодо ЄСВ-звіту за лютий 2020 року.

На наш погляд, такий підхід податківців не логічний і не відповідає формальним вимогам п. 911.1 розд. VIII Закону про ЄСВ. Хоч там зазначені три звітні періоди з ЄСВ (березень, квітень та травень 2020 року), все ж там ідеться про звільнення від штрафів за порушення, які допущені у певному проміжку часу: з 1 березня по 31 травня.

Тобто якщо протягом вказаного періоду роботодавець несвоєчасно подає ЄСВ-звітність, несвоєчасно сплачує суму ЄСВ чи при виплаті «зарплатних» доходів занизить суму ЄСВ, то штрафні санкції податківці не повинні нараховувати.

Звільнення від ЄСВ-пені

Протягом періодів з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню (п. 911.2 розд. VIII Закону про ЄСВ). Ця норма теж виписана не ідеально. Очевидно, що тут ідеться про конкретний період часу, протягом якого не буде нараховуватися пеня.

Фраза «а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню» дає примарну надію на те, що буде списана пеня за несвоєчасну сплату сум ЄСВ, нарахованих за звітні періоди березень, квітень та травень 2020 року (незалежно від того, коли відбудеться сплата).

Однак, на наш погляд, законодавець тут говорить про те, що пеня не нараховується протягом періоду часу з 1 березня по 31 травня.

А якщо за такий проміжок часу податківці автоматично нарахують пеню (їх програмне забезпечення не встигнуть налаштувати під ці норми), то такі суми пені будуть списані пізніше.

Важливо!

Звільнення від сплати штрафних санкцій і пені за несвоєчасну сплату ЄСВ не звільняє роботодавців від обов’язку сплатити такі суми.

На жаль, посадових осіб підприємств та організацій не звільнили від адміністративної відповідальності за згадані вище порушення вимог Закону про ЄСВ (ст. 1651 КпАП). Тож у керівників і бухгалтерів все ж залишився стимул для того, щоб знайти кошти на своєчасну і повну сплату ЄСВ навіть під час карантину.

Податкові штрафи

Платників податків звільнили від більшості штрафних санкцій за порушення податкового законодавства (п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Податкова «амністія» поширюється на порушення, допущені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року. Якщо роботодавець затримує сплату ПДФО чи військового збору (або сплачує їх не у повному обсязі), то штрафних санкцій та пені не буде. Хоча від сплати таких зобов’язань він не звільняється.

А чи можна виплатити зарплату без сплати ЄСВ?

У листі НБУ від 23.03.2020 р. № 57-0009/14994 регулятор нагадав банківським установам, що вимоги ч. 2 ст. 24 Закону про ЄСВ ніхто не відміняв.

Банки приймають від роботодавців платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які нараховується ЄСВ, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум ЄСВ або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум.

Тож перерахувати зарплату на картку працівників без сплати ЄСВ не вийде.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі