Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Компенсація: виплата зарплатних боргів у квітні 2020 року

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Оплата праці Квітень, 2020/№ 8
Друк
Введення карантину дуже вдарило по підприємствах, установах, організаціях. У такій ситуації чим довше триває карантин — тим менше коштів для виплати заробітної плати залишається в роботодавців. Тому в декого виникає заборгованість із зарплати. А раз так, то тут головне — не забути про компенсацію зарплатних боргів. Коли її проводити і як розрахувати — сьогодні про це й поговоримо.

Важливі правила

Порядок проведення компенсації за затримку виплати зарплати регламентують два нормативні документи — Закон № 2050* і Порядок № 159**.

* Закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати» від 19.10.2000 р. № 2050-III.

** Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабміну від 21.02.2001 р. № 159 (для виплат, нарахованих з 01.01.2001 р.).

Згідно з ними компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати з вини роботодавця треба проводити:

• усім роботодавцям, включаючи приватних підприємців, з вини яких сталася така затримка;

• у разі затримки виплати грошових доходів, що не мають разового характеру, на один і більше календарних місяців. Перелік таких доходів наведений у п. 3 Порядку № 159. У нього якраз входить і зарплата;

• за рахунок тих же джерел, що і виплати, за невиплату яких вона нараховується (п. 7 Порядку № 159). Тому при затримці виплати зарплати компенсація проводиться за рахунок коштів роботодавця;

• за умови, що в місяці виплати заборгованості індекс споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком перевищив 100 %. Якщо ІСЦ менше 100 %, компенсацію не нараховують, а виплачують тільки заборгованість.

Нарахування компенсації здійснюється один раз безпосередньо перед виплатою заборгованості із зарплати. А її виплата — у місяці, в якому виплачується така заборгованість. Зверніть увагу ще на два важливі моменти. Сума компенсації:

• не підлягає індексації;

• не враховується при порівнянні з М3П (її нараховуємо «зверху») (лист Мінсоцполітики від 17 лютого 2017 року № 394/0/101-17/282).

Порядок розрахунку суми компенсації

Порядок розрахунку суми компенсації визначений п. 4 Порядку № 159. Згідно з ним суму компенсації (К) можна розрахувати за формулою:

К = С х Коэф : 100,

де С — сума виплачуваного зарплатного боргу («чиста» зарплата);

Коэф — коефіцієнт компенсації.

Коефіцієнт компенсації — це не що інше як приріст ІСЦ за період невиплати доходу (у %). Такий ІСЦ для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних ІСЦ за період невиплати доходу. При цьому ІСЦ за місяць, за який виплачується зарплата, в розрахунок не включається (п. 4 Порядку № 159). Розглянемо, як відбувається розрахунок суми компенсації на прикладі.

Приклад. 17 квітня 2020 року працівникові виплачується заборгованість із заробітної плати (після утримання ПДФО, ВЗ) за лютий 2020 року у розмірі 3500 грн.

Приріст ІСЦ наростаючим підсумком за період невиплати доходу за даними прикладу складає 0,8 % (1,008 × 100 % - 100 %), де 100,8 % — ІСЦ за березень 2020 року.

Відповідно сума компенсації за затримку зарплати при виплаті заборгованості у квітні 2020 року складе:

(3500 грн × 0,8) : 100 = 28 грн.

Для зручності читачів (щоб кожного разу не перемножувати місячні ІСЦ) ми щомісяця наводимо вже готові величини приросту ІСЦ (коефіцієнти компенсації) для розрахунку суми компенсації за затримку виплати доходів. У сьогоднішньому номері — для доходів, нарахованих у 2011 — 2020 роках і виплачуваних у квітні 2020 року (див. таблицю).

img 1

Зверніть увагу!

При виплаті у кінці квітня 2020 року заборгованості із зарплати, нарахованої за березень 2020 року, компенсацію не нараховуємо, оскільки затримка зарплати була менше місяця.

Оподаткування компенсації

ПДФО і ВЗ. Компенсаційні виплати, що виплачуються (надаються) платникові податку у зв’язку із відносинами трудового найму, для цілей оподаткування ПДФО є заробітною платою (п.п. 14.1.48 ПКУ). З цього виходить, що сума компенсації:

 оподатковується ПДФО і ВЗ в загальному порядку як зарплатна виплата (категорія 103.02 ЗІР);

• враховується при визначенні граничного розміру доходу, що надає право на ПСП (лист Міндоходів від 06.08.2013 р. № 9531/5/99-99-17-03-03-16);

• зменшується на суму ПСП (за наявності права на неї). У формі № 1ДФ суму компенсації показують у складі заробітної плати (ознака доходу «101»).

ЄСВ. Сума компенсації за несвоєчасно виплачену заробітну плату включається до фонду оплати праці (п.п. 2.2.8 Інструкції № 5). Тобто така виплата включається у базу нарахування ЄСВ (категорія 201.03 ЗІР). У таблиці 6 Звіту з ЄСВ компенсацію за затримку зарплати також зазначають разом із заробітною платою (одним рядком).

Додамо також, що при розрахунку середньої зарплати згідно з Порядком № 100 сума компенсації за прострочення виплати зарплати не включається в розрахунок, а ось при розрахунку середньої зарплати для обчислення лікарняних і декретних згідно з Порядком № 1266 включається.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі