Теми статей
Обрати теми

Підсумований облік: якщо відпрацьований час менше норми

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Оплата праці Червень, 2020/№ 12
Друк
У бюджетній організації працюють 2 сторожі за графіком змінності: ніч із 19:00 до 7:00 і на свята з 7:00 до 7:00 (доба). Їм установлений мінімальний оклад. У різні місяці відпрацьована кількість робочих годин у таких працівників різна: буває більше місячної норми, буває менше. Як їм рахувати оклад (за умови, що місяць відпрацьований повністю, тобто немає ні днів відпустки, ні лікарняних і так далі): залежно від відпрацьованих годин або ставити повний оклад?

Коливання у кількості відпрацьованих годин у працівників, яким установлений підсумований облік робочого часу, цілком допустимі. Адже у них виконання норми тривалості робочого часу контролюється в обліковому періоді. А це може бути не лише місяць, але й квартал, півріччя, рік (п. 6 Методрекомендацій № 138*). Тому тривалість робочого часу, встановлена графіком для таких працівників, протягом тижня може змінюватися (бути більше або менше). А ось загальна сума годин роботи за обліковий період обов’язково повинна дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.

* Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінпраці від 19.04.2006 р. № 138.

Виняток — працівник, за яким ведеться підсумований облік робочого часу, обіймає частину штатної одиниці і прийнятий на неповний робочий час. У такому разі роботодавець зобов’язаний розрахувати для нього індивідуальну норму робочого часу.

Зверніть увагу, якщо протягом облікового періоду працівник хворів, був у відпустці тощо (тобто у нього є невідпрацьовані дні), для порівняння використовують розрахункову норму робочого часу. Вона дорівнює календарній нормі робочого часу, зменшеній на час, не відпрацьований з поважних причин (див. п. 12 Методрекомендацій № 138, лист Мінсоцполітики від 2 липня 2018 року № 1139/0/101-18/28).

Важливо! Контролювати виконання працівником — «сумовиком» норму робочого часу необхідно лише для визначення надурочних. На порядок визначення розміру основної заробітної плати виконання/невиконання норми не впливає.

Тут головне — відповісти на запитання: чи повністю відпрацював місяць працівник згідно з його графіком виходу на роботу (графіком змінності).

Так, якщо працівник-окладник (лист Мінсоцполітики від 02.07.2018 р. № 1139/0/101-18/28):

• повністю відпрацював усі дні згідно з його графіком виходу на роботу — його основна зарплата дорівнюватиме окладу (тарифній ставці);

• відпрацював місяць не повністю (через хворобу, відпустку і т. д.), основну зарплату розраховуємо пропорційно фактично відпрацьованим дням (а не годинам!**).

** Годинну тарифну ставку розраховують для оплати надурочних годин (якщо обліковий період дорівнює кварталу (півріччю або року)), а не визначення розміру окладу.

Винятковий випадок — коли працівник повністю відпрацював години за графіком, а години до норми він так і не добрав. У такому разі кількість годин, передбачену графіком виходу на роботу (змінності), вважаємо для такого працівника нормою. І якщо він виконав таку норму, то нараховуємо йому тарифну ставку (оклад) у повній сумі (див. лист Мінсоцполітики від 21.02.2017 р. № 242/0/102-17/282).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі