Дистанційна робота: чи можна відмовити працівнику

Кучерова Оксана, юрист
Оплата праці Травень, 2020/№ 10/1
В обраному У обране
Друк
Чи може роботодавець відмовити працівнику у переході на дистанційну роботу?

Багато роботодавців усе ще не наважуються відпускати працівників працювати вдома.

Чому? Склалася думка, що «віддалених» працівників складніше контролювати і мотивувати. Тож чи можна в такому разі відмовити працівнику у переході на дистанційну роботу?

Насправді, уведення дистанційної роботи є запобіжником для масового звільнення працівників, сприяє належній та більш ефективній організації роботи, збереженню кадрового потенціалу підприємства та налагоджених технологічних і виробничих процесів.

Саме тому Законом України від 17.03.2020 р. № 530-IX передбачено, що на період установлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, удома.

Отже, роботодавцям було надано право (а не встановлено обов’язок) доручати працівникові на період встановлення карантину виконувати роботу, визначену трудовим договором, не на робочому місці.

У свою чергу, Закон України від 30.03.2020 р. № 540-IX нарешті ввів у законодавче поле визначення дистанційної роботи і його відтепер можна знайти в оновленій ст. 60 КЗпП.

ЦИТАТА

Дистанційна робота — це форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.

З 2 квітня 2020 року розпочала діяти вимога про обов’язковість письмової форми при укладенні трудового договору про дистанційну (надомну) роботу (п. 61 ч. 1 ст. 24 КЗпП). Поряд з цим, якщо ви вводите дистанційну (надомну) роботу, зокрема, на час загрози поширення епідемії, пандемії, то умову про таку роботу можна просто зафіксувати у відповідному наказі (розпорядженні) роботодавця (ч. 2 ст. 60 КЗпП).

Підкреслює це й Держпраці в Запорізькій області (повідомлення від 27.04.2020 р. на сайті zp.dsp.gov.ua). На їх думку, якщо працівник виявив таке бажання і специфіка його роботи дозволяє виконувати її дистанційно, йому необхідно лише погодити це питання з роботодавцем та написати відповідну заяву.

Звідси випливає, що для того, щоб працівник міг спокійно працювати вдома, потрібно не тільки його бажання, але й бажання роботодавця.

Тож роботодавець може відмовити працівнику у переході на дистанційну роботу. Тим паче, що не за будь-якою посадою вийде працювати з дому. Якщо на період карантину це робити неможливо, то слід обрати один із інших варіантів обґрунтованої відсутності на роботі (наприклад, відпустка).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд