Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Травневі свята і «карантинні» відпустки

Кучерова Оксана, юрист
Оплата праці Травень, 2020/№ 9
Друк
Щороку вже за сталою традицією наша редакція нагадує читачам про квітнево-травневі свята та правила організації відпочинку в ці дні. Але цей рік незвичайний. Карантинний режим в нашій країні вніс свої корективи у травневий відпочинок працівників: хтось «догулює» весь свій відпускний запас, перебуваючи у щорічній відпустці, хтось уже тривалий час перебуває у відпустці за свій рахунок, хтось продовжує працювати. Тож давайте розбиратися, скільки днів у такому разі будуть відпочивати українці.

Травневі свята — 2020

У більшості працівників третій місяць весни асоціюється з тривалим відпочинком. Дійсно, у травні традиційно маємо такі святкові дні:

• 1 травня — День праці;

• 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги).

Оскільки 1 травня припадає на п’ятницю, тож маємо 3 вихідних дні поспіль (з 1 по 3 травня).

День Перемоги 9 травня припадає на суботу, тож за правилами ст. 67 КЗпП вихідним днем став понеділок, 11 травня. Таким чином, знову відпочивали три дні поспіль — з 9 по 11 травня.

А як бути з відпустками, на які припадають такі святкові дні?

Відпустка і святковий день

У кадровиків часто виникають запитання щодо визначення тривалості різних видів відпусток у випадках, коли на їх період припадають святкові і неробочі дні. Ба більше, з урахування карантинних реалій, це питання стає дуже актуальним, оскільки зараз багато працівників перебувають у відпустках.

Тож нагадаємо основне правило поєднання відпусток і святкових днів, передбачене ч. 2 ст. 5 Закону про відпустки:

ЦИТАТА

Cвяткові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) при визначенні тривалості щорічних відпусток та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 цього Закону), не враховуються.

Отже, слід звернути увагу на два правила поєднання святкових днів та відпусток.

1. Святкові та неробочі дні не враховуються при визначенні тривалості лише:

щорічної відпустки;

соціальної додаткової відпустки на дітей, надання якої передбачено у ст. 19 Закону про відпустки.

2. Треба розрізняти поняття «вихідний» та «святковий і неробочий день».

Вихідні дні — це дні, у які працівник не працює відповідно до графіка роботи установи (або графіка змінності).

Перелік святкових і неробочих днів, робота в які не проводиться, наведено у ст. 73 КЗпП. Тож саме ці дні не враховуються при визначенні тривалості щорічної та соціальної додаткової відпустки на дітей.

Далі розглянемо, як діятиме це правило в умовах карантину.

Щорічна відпустка

У період карантину деякі працівники використовують свій відпускний запас і догулюють дні щорічної відпустки.

Приклад 1. Працівник взяв щорічну основну відпустку з 4 травня на 14 календарних днів.

Як визначити її тривалість? Якщо на період щорічної відпустки припадають травневі свята, слід пам’ятати, що при визначенні її тривалості святкові та неробочі дні пропускаємо. У результаті працівник відпочиватиме на відповідну кількість днів довше.

У наведеному прикладі на період щорічної основної відпустки припадає святковий день — 9 травня. Тож фактично працівник відпочиватиме 15 днів. Виходити на роботу йому потрібно буде 19 травня (вівторок).

Як оформити? Зазвичай працівник у заяві про надання щорічної основної відпустки зазначає лише тривалість цієї відпустки і дату її початку. Усю іншу роботу виконують працівники відділу кадрів та бухгалтерії. У наказі про надання щорічної основної відпустки потрібно зазначити фактичний період цієї відпустки вже з урахуванням її продовження на святкові чи неробочі дні.

Тож у наведеному випадку в наказі про надання щорічної основної відпустки період цієї відпустки слід зазначити так: «з 4 по 18 травня 2020 року», а її тривалість так: «14 календарних днів» (кількість календарних днів власне щорічної основної відпустки, тобто без урахування святкового дня).

Як оплатити? Оскільки святкові та неробочі дні не враховуються у тривалість щорічної відпустки, то за такі дні відпускні працівнику нараховувати не потрібно.

Тому в наведеній вище ситуації працівник отримає відпускні за належні йому 14 календарних днів щорічної основної відпустки (а не за 15 календарних днів, які він фактично відпочиватиме).

Як табелювати? Здебільшого роботодавці застосовують типову форму № П-5, затверджену наказом Держкомстату від 05.12.2008 р. № 489 (носить рекомендаційний характер). Цією ж формою для відображення усього періоду щорічної основної відпустки передбачено буквений код «В» (цифровий — «08»). Тоді як для відображення святкових (неробочих) днів спеціального кодування немає. Що ж робити в такому випадку? Зазвичай кадровики у клітинках навпроти святкових та неробочих днів ставлять прочерки. Хоча роботодавець може запровадити додаткові (власні) позначки для таких днів. Це не заборонено.

Тож у наведеному нами прикладі святковий день 09.05.2020 р., який припав на період відпустки, можна позначити власно запровадженим кодом або поставити прочерк, інші ж дні щорічної основної відпустки слід позначити кодом «В».

Відпустка за свій рахунок

Звісно, щорічні відпустки мають властивість закінчуватися, а карантин постійно продовжують. Тож одним із варіантів залишатися вдома є відпустка без збереження зарплати на період карантину.

Приклад 2. Працівник за згодою з роботодавцем пішов у «карантинну» відпустку без збереження зарплати з 25 квітня на 17 днів.

Як визначити її тривалість? Якщо на період такої відпустки припадають травневі свята, неоплачувана відпустка не продовжується.

Хоч у наведеному прикладі на період «карантинної» відпустки за свій рахунок припадає 2 святкових дні (1 та 9 травня), вони не впливають на визначення тривалості неоплачуваної відпустки. Тож останнім днем відпустки без збереження зарплати є 11 травня 2020 року.

Простіше кажучи, для працівника такі святкові дні є фактично днями відпустки без збереження зарплати.

До речі, звертаємо увагу, що в заяві та наказі щодо надання «карантинної» відпустки краще зазначати: «на час карантину згідно з постановою КМУ № 211» або «з 25 квітня по 11 травня».

Як оформити та оплатити? Святкові дні ніяк не впливають на оформлення та «оплату» періоду відпустки без збереження зарплати.

Як табелювати? За умовами нашого прикладу у табелі обліку використання робочого часу увесь період з 25.04.2020 р. по 11.05.2020 р. (у тому числі і святкові дні, що припали на цей період) позначають буквеним кодом «НА» або цифровим кодом «18».

Додаткова відпустка на дітей

Приклад 3. Працівниці (матері двох дітей віком до 15 років) була надана соціальна додаткова відпустка на дітей тривалістю 10 календарних днів з 07.05.2020 р.

Як рахувати? Період цієї відпустки збільшується на кількість святкових та неробочих днів, що припали на неї.

Зазначена відпустка триватиме по 17.05.2020 р., адже на цей період припадає 9 травня — святковий день (День Перемоги). Тому цей день не враховуємо при визначенні тривалості соціальної додаткової відпустки на дітей.

Як оплачувати? Відпускні виплачуємо за 10 календарних днів соціальної додаткової відпустки на дітей, а святковий день (09.05.2020 р.), що припав на період цієї відпустки, не оплачуємо.

Як табелювати? У табелі обліку використання робочого часу в полі навпроти святкового дня 09.05.2020 р. слід вказати позначення, яке використовують в установі для відображення святкових (неробочих) днів (або поставити в ньому прочерк). Інші ж дні соцвідпустки помічаємо буквеним кодом «ДО» або цифровим кодом «15».

«Чорнобильська» відпустка

Право на цю оплачувану відпустку тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів закріплено у ст. 20 і 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII (далі — Закон № 796).

«Чорнобильська» відпустка не належить до щорічних відпусток. Її слід відносити до інших видів відпусток, установлених законодавством (ч. 2 ст. 4 Закону про відпустки). Саме такої думки дотримується Мінсоцполітики у листі від 29.08.2016 р. № 584/20/112-16.
Як рахувати? Період цієї відпустки не збільшується на кількість святкових/неробочих днів, що припали на неї.

Як оплачувати? Оплата здійснюється в загальному порядку.

Як табелювати? У табелі обліку використання робочого часу увесь період такої відпустки позначають буквеним кодом «Ч» або цифровим кодом «10».

Додаткова «бойова» відпустка

Окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності надаються додаткові відпустки (ст. 162 Закону про відпустки).

Така відпустка не є щорічною відпусткою, оскільки її не прописано у відповідному розділі Закону про відпустки, присвяченому щорічним відпусткам, а також її не включено до виду щорічних відпусток у ст. 4 Закону про відпустки. З цим погоджується Мінсоцполітики у листі від 04.08.2016 р. № 430/13/116-16.

Як рахувати? Період цієї відпустки не збільшується на кількість святкових/неробочих днів, що припали на неї.

Як оплачувати? Відпускні виплачують за всі дні цієї відпустки, у тому числі й за святкові/неробочі дні, які припали на цей період.

Як табелювати? У табелі обліку використання робочого часу весь період такої відпустки (зокрема, святкові дні, що припали на цей період) відзначають позначенням, яке використовується в установі для відображення такої додаткової відпустки, що надається відповідно до ст. 162 Закону про відпустки.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі