Поновлення на роботі — це повернення працівника на ту роботу, якою він займався раніше та яку він втратив у зв’язку зі звільненням без законних підстав або незаконним переведенням на іншу роботу. Отже, якщо роботодавець незаконно звільнив працівника, з великою ймовірністю суд поновить його на попередній роботі. За результатами судового розгляду представник роботодавця отримає копію рішення про поновлення працівника на роботі. А далі візьміть до уваги 5 правил.
1. Рішення суду про поновлення на роботі виконується негайно
Таке рішення підлягає виконанню не з моменту набрання ним законної сили (як «звичайні» судові рішення), а негайно з моменту його оголошення в судовому засіданні. Навіть якщо в тексті судового рішення не було вказівки про це. Якщо роботодавець з ним не погоджується і планує його оскаржувати — його треба виконати, а потім оскаржувати!
Верховний Суд у постанові від 17.06.2020 р. у справі № 521/1892/18 зазначив: виконання рішення про поновлення на роботі вважається закінченим з моменту видачі наказу про поновлення працівника на роботі, ознайомлення з ним працівника та його фактичного допуску до виконання попередніх обов’язків.
2. Новий трудовий договір укладати не потрібно
Якщо звільнення працівника визнане незаконним, то воно є таким, що не відбулось. Це означає, що трудові відносини не припинялись, а всі умови укладеного з працівником трудового договору є існуючими. Простіше кажучи, новий трудовий договір не укладається, тому повідомлення про прийняття працівника на роботу подавати не потрібно.
3. Поновлення на роботі здійснюється з дати звільнення працівника
Видайте наказ/розпорядження про поновлення працівника на роботі на колишній посаді. До речі, цей документ знадобиться вам для заповнення трудової книжки.
Важливо
Поновлення на попередній роботі відбувається не з дати винесення судом рішення про таке поновлення, а з дати звільнення працівника (див. лист Мінпраці від 07.08.2007 р. № 205/06/187-07).
У документі зазначте підставу для такого поновлення — реквізити відповідного рішення суду, а також те, що колишній наказ про звільнення скасовується.
Не забудьте ознайомити працівника з наказом/розпорядженням під підпис.
4. Не закреслюйте запис про звільнення у трудовій книжці працівника
На підставі наказу про поновлення на роботі визнається недійсним запис у трудовій книжці про звільнення. Про те, як це зробити, розповідає п. 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58 (ср. ).
Після запису про незаконне звільнення в графі 3 у вигляді заголовка впишіть повне найменування підприємства. Далі нижче впишіть:
• у графі 1 — наступний порядковий номер;
• у графі 2 — дату внесення запису про поновлення працівника на роботі;
• у графі 3 — «Запис за № (зазначаєте номер запису про звільнення, яке суд визнав незаконним) недійсний. Поновлений на попередній роботі»;
• у графі 4 — реквізити наказу/розпорядження про поновлення працівника на роботі.
Зверніть увагу! Якщо працівник забажає, йому можна видати дублікат трудової книжки без унесення до неї запису, визнаного недійсним.
Наведемо зразок заповнення трудової книжки.
Приклад запису в трудовій книжці про поновлення на роботі
5. Поновіть інші кадрові документи
Особова картка. Порядок внесення змін до особової картки при поновленні працівника на роботі нормативно-правовими актами не визначено. Тож цілком можливими є два варіанти дій роботодавця.
Закресліть запис про звільнення і вкажіть, що цей запис недійсний, оскільки працівник був поновлений на роботі. Далі працівник, що вносив зміни, вказує реквізити документа, на підставі якого вони були внесені, проставляє дату внесення змін і свій підпис.
Можна завести нову особову картку, приєднавши до неї ту, яка велася до звільнення.
Табель обліку використання робочого часу. У разі поновлення працівника на роботі потрібно зробити новий табель окремо на цього поновленого працівника. Час вимушеного прогулу позначається або кодом «ІН», або цифрами «22».
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них. Чинними нормативними актами не визначений порядок внесення змін до Книги обліку руху трудових книжок і вкладишів до них. Тому, на нашу думку, відмітку про видачу трудової книжки в день звільнення анулювати не треба. Це пов’язано з тим, що трудова книжка була дійсно видана працівникові, а не зберігалася у роботодавця в період його відсутності. При поновленні працівника потрібно зробити новий запис про отримання трудової книжки.