Нормативні підстави
Надання щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків (далі — грошова винагорода) в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) передбачено для педагогічних працівників ч. 1 ст. 57 Закону про освіту*. А конкретний механізм її виплати визначений у Порядку № 898**.
* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Так, грошова винагорода виплачується педпрацівникам закладів:
— дошкільної освіти;
— загальної середньої освіти;
— позашкільної освіти;
— професійно-технічної освіти;
— вищої освіти;
— післядипломної освіти (методичних установ).
Стосовно педпрацівників інших закладів, то дія Порядку № 898 на них не поширюється. Тому права на отримання грошової винагороди вони не мають. Не передбачене надання цієї винагороди й тим педпрацівникам, які працюють у закладі освіти за сумісництвом.
Окремо зауважимо, що науково-педагогічні працівники та працівники закладів освіти, які не обіймають педагогічних посад, але ведуть педагогічну діяльність, не мають права на отримання грошової винагороди (див. лист Мінсоцполітики від 14.05.2019 № 711/0/206-19).
Введення воєнного стану не повинно бути перешкодою для виплати грошової винагороди. Адже у ч. 1 ст. 571 Закону про освіту чітко зазначено, що в умовах воєнного стану працівникам закладів освіти гарантується збереження усіх виплат, передбачених законом. А грошова винагорода, як ми вже з’ясували, це гарантійна виплата, встановлена чинним законодавством.
Крім того, п. 6.3.15 Галузевої угоди* закликає керівників закладів освіти не допускати зменшення або скасування стимулюючих виплат, надбавок і доплат, які встановлені у граничних розмірах.
Порядок виплати
Грошова винагорода педпрацівникам надається на підставі наказу керівника закладу освіти, а керівникам — за наказом вищої за рівнем організації (п. 4 Порядку № 898). Виплачується вона в межах загальних коштів, передбачених кошторисом закладу освіти на оплату праці.
Грошова винагорода надається відповідно до Положення, яке затверджується керівником закладу освіти за погодженням з профспілковим комітетом (далі — Положення).
У цьому Положенні визначаються критерії, відповідно до яких провадиться виплата грошової винагороди. Згідно з п. 2 Порядку № 898 зазначена виплата надається за:
— сумлінну працю;
— зразкове виконання службових обов’язків;
— високі досягнення у вихованні, навчанні дітей;
— професійну підготовку і методичне забезпечення учнівської та студентської молоді;
— відсутність порушень виконавчої і трудової дисципліни.
Але, окрім наведених критеріїв, Положення може містити й додаткові, які з урахуванням специфіки заклад освіти визначає самостійно на свій розсуд (див. лист Мінсоцполітики від 14.05.2019 № 711/0/206-19).
Розмір винагороди
Розмір грошової винагороди не може перевищувати одного посадового окладу (ставки заробітної плати) з урахуванням підвищень (п. 5 Порядку № 898).
Нагадаємо, що підвищення посадових окладів педпрацівникам проводиться за наявності умов, визначених у пп. 24 — 30 Інструкції № 102* та постанові № 1391**.
Крім того, при формуванні посадових окладів педпрацівників діє законодавчо встановлене підвищення на 10 % згідно з постановою № 22*.
* Постанова КМУ «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» від 11.01.2018 № 22.
Усі ці підвищення формують новий посадовий оклад педпрацівника. Тому при визначенні граничного розміру грошової винагороди потрібно орієнтуватись на підвищений посадовий оклад працівника.
При цьому слід враховувати, що округлення у випадах, коли посадові оклади (тарифні ставки) визначаються з урахуванням їх підвищень, нормативними актами не передбачено. Тож розмір грошової винагороди для педпрацівників визначається у гривнях з копійками.
Виплата педагогам-новачкам
Оскільки Порядком № 898 не встановлені обмеження щодо виплати грошової винагороди педагогам-новачкам, то питання надання або ненадання їм цієї виплати заклад освіти вирішує самостійно у Положенні.
Так, у його тексті може бути передбачено, скільки педпрацівнику необхідно відпрацювати у закладі, щоб здобути право на виплату грошової винагороди (пів року, 9 місяців тощо). Або ж зазначити, що грошова винагорода новачкам виплачується, наприклад, з розрахунку 1/12 річного розміру винагороди за кожен повний календарний місяць перебування на педагогічній посаді.
Якщо ж подібних умов та застережень у Положенні не встановлено, то грошова винагорода новоприйнятому працівнику може бути виплачена навіть у повному розмірі (оклад + підвищення). Але у будь-якому випадку при її виплаті слід враховувати критерії, за які вона виплачується, та практичний досвід педпрацівника.