Теми статей
Обрати теми

Відпустка частинами: як надавати під час воєнного стану

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Чи може працівник підприємства використати 2 календарних дні (далі — к. дн.) щорічної основної відпустки, не використавши попередньо 14 к. дн. такої відпустки. Чи може роботодавець у цьому йому відмовити? Чи встановлені якісь обмеження щодо поділу щорічної відпустки у період дії воєнного стану?

Як можна поділити щорічну відпустку?

За загальними правилами, поділ щорічної відпустки здійснюється на прохання працівника та за згодою роботодавця. Проте роботодавець може не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник. Він цілком може запропонувати свої умови поділу або не ділити її взагалі (див. лист Мінекономіки від 31.03.2020 № 3512-06/21620-07).

Кількість частин, на які буде поділена щорічна відпустка, і послідовність їх використання визначає працівник за погодженням із роботодавцем

Здебільшого працівник і роботодавець погоджують рішення про поділ щорічної відпустки на частини ще на етапі складання графіка відпусток. Але у будь-якому випадку при поділі щорічної відпустки слід ураховувати, що основна безперервна частина відпустки не може бути меншою 14 к. дн. Про це чітко зазначено у ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки*).

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

При цьому зовсім не обов’язково спочатку використовувати основну неподільну частину відпустки (див. лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 № 290/13/116-13). Також не обов’язково, щоб одна із частин щорічної відпустки становила рівно 14 к. дн. Така неподільна частина може бути і більше ніж 14 к. дн., але не менше. Наприклад, при загальній тривалості щорічної відпустки в 24 к. дн. її можна поділити так:

1) 5 к. дн. + 5 к. дн. + 14 к. дн.;

2) 10 к. дн. + 14 к. дн.;

3) 16 к. дн. + 8 к. дн.;

3) 20 к. дн. + 4 к. дн. тощо.

Майте на увазі: ділити на частини, за умови, що основна безперервна частина становитиме не менше 14 к. дн. можна як основну, так і щорічну додаткову відпустку.

Чи можна ділити у період воєнного стану?

Трудові відносини у період дії воєнного стану регулює Закон № 2136*. Так, у цей період надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 к. дн. за поточний робочий рік (абз. 1 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136). Водночас невикористані під час війни дні відпустки не втрачаються, а надаються після припинення чи скасування воєнного стану.

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.

Також у воєнний час роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки за минулі роки (абз. 3 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136). Детальніше про це читайте у статті «Відпустка за минулі періоди: чи можна надати у воєнний час?» // «Оплата праці», 2022, № 18.

Крім того, під час воєнного стану не діють норми ч. 7 ст. 79 КЗпП та ч. 2 ст. 12 Закону про відпустки. Нагадаємо: вони визначають, що невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

На цьому практично усі «воєнно-відпускні» обмеження закінчуються. Є ще певні обмеження, встановлені ч. 2 ст. 12 Закону № 2136 для працівників, залучених до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Але вони не стосуються нашого випадку.

Жодних заборон чи обмежень щодо поділу щорічної відпустки на частини Законом № 2136 не встановлено

Тож за бажанням працівника роботодавець може (не зобов’язаний) надати йому спочатку 2 к. дн. щорічної основної відпустки за відповідний робочий рік, а потім решту днів такої відпустки (у тому числі й неподільну її частину — не менше 14 к. дн.).

Висновки

  • За бажанням працівника роботодавець може, але не зобов’язаний, поділити на частини щорічну відпустку.
  • Неподільна частина щорічної відпустки не обов’язково має бути використана першою.
  • На час воєнного стану немає обмежень та заборон щодо поділу щорічної відпустки.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі