Теми статей
Обрати теми

Донорство під час простою: як оплачувати?

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Працівник, перебуваючи у простої, який оплачується з розрахунку 2/3 окладу, здає кров. Чи оплачувати день донації за середнім заробітком? Як бути із наступним за донацією днем?

Гарантії для осіб, які залучилися до донорства крові чи її компонентів, установлені Законом № 931* та КЗпП.

* Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-ІХ.

Зокрема, роботодавець повинен надати працівникові-донору такі пільги:

— звільнення від роботи зі збереженням середнього заробітку, як у дні медичного обстеження, так і в день донації;

— додатковий день відпочинку після кожного дня проведення донації зі збереженням середнього заробітку. При цьому працівник має право самостійно обирати, коли скористатися таким додатковим днем відпочинку: або безпосередньо після дня здавання крові, або приєднати його до щорічної відпустки.

Під час дії воєнного стану змін щодо гарантій і механізму їх застосування не відбулося. Дії роботодавця в цьому випадку залишилися такі самі, як і в мирний час.

Незалежно від запровадження простою з оплатою як з розрахунку 2/3 окладу, так і в інших більших розмірах, за середнім заробітком слід оплачувати день донації крові та день відпочинку після донації крові працівникам-донорам. На це звертає увагу Мінекономіки у листі від 21.05.2020 № 3511-06/32103-09, а також Держпраці у роз’ясненні від 06.05.2022.

Розрахунок середньої зарплати здійснюється згідно з п. 2 Порядком № 100** виходячи з виплат за останні 2 календарних місяці, що передують донації. Загальні правила розрахунку середньої зарплати ви знайдете у статті «Середня за 2 місяці: правила розрахунку» // «Оплата праці», 2022, № 17.

** Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Якщо ж працівник-донор бажає наступний за донацією день приєднати до щорічної відпустки, то він має на це право. Тоді приєднуємо цей день до відпустки за загальними правилами. До речі, як приєднати донорський день до відпустки, читайте у статті «Донорський день: приєднуємо до відпустки» // «Оплата праці», 2022, № 3.

День донації і наступний за ним день відпочинку (якщо обраний такий варіант) в табелі обліку робочого часу в загальному випадку зазначаємо позначкою «ІН» (цифровий «22»).

Простій окремим наказом не перериваємо і не продовжуємо, якщо він і надалі триває, адже умови щодо його запровадження не змінювалися.

Висновки

  • «Донорські» дні надаються донорам незалежно від того, чи перебуває працівник у простої, та оплачуються за середнім заробітком. Час простою в ці дні не оплачується.
  • За бажанням працівник-донор може приєднати наступний за донацією день до щорічної відпустки.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі