Скажемо одразу, все залежатиме від того, який характер має така матдопомога. А точніше, оподатковується така допомога ЄСВ чи ні.
Матдопомога, що має систематичний характер
Така допомога належить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат (п.п. 2.3.3 Інструкції № 5*). Це матдопомога на оздоровлення до щорічної відпустки, до ювілею, у разі народження дитини або сім’ям із дітьми, під час виходу на пенсію тощо.
* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.
Така виплата є базою для нарахування ЄСВ. А отже, вона включається у розрахунок середньої зарплати для оплати днів непрацездатності нашого працівника (п. 3 Порядку № 1266*).
Матдопомога разового характеру
Разова допомога не належить до фонду оплати праці (п. 3.31 Інструкції № 5). Це допомога, яка надається працівнику за його заявою в разі виникнення в нього певних обставин (у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання тощо).
Разова матдопомога зазначена у п. 14 Переліку № 1170*. А тому вона не є базою для нарахування ЄСВ. А раз так, то така виплата не візьме й участь у розрахунку лікарняної середньої зарплати
Ось і виходить:
а) якщо нашому працівнику у розрахунковому періоді була виплачена систематична матдопомога (вона оподатковується ЄСВ), його лікарняна середня складе:
(85000 + 6700) : 365 = 251,23 грн,
де 365 — кількість календарних днів у розрахунковому періоді, що візьме участь у розрахунку;
б) якщо це була матдопомога разового характеру (вона не оподатковується ЄСВ), то непрацездатна середня дорівнюватиме:
85000 : 365 = 232,88 грн.