Теми статей
Обрати теми

Зарплата, лікарняні, декретні: показуємо в додатку 4ДФ

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
У додатку 4ДФ податкові агенти відображають доходи фізосіб, зокрема зарплату, лікарняні та декретні. Які є підводні камені при цьому? Коли на одну фізособу формуємо два рядки? Охоче відповімо!

Зарплата в додатку 4ДФ

У додатку 4ДФ податкові агенти відображають як нарахування, так і виплату зарплати, сплату ПДФО, ВЗ. Під зарплатними виплатами тут розуміємо виплати, що включаються в фонд оплати праці відповідно до Інструкції № 5*, а також лікарняні, хоч вони і не входять до нього (про них піде мова нижче).

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5.

Нарахування показують у тому місяці, в якому вони проведені в бухобліку і в тій сумі, в якій вони відображені в бухобліку. Це графи 3а — дохід нарахований, 4а — ПДФО нарахований, 5а — ВЗ нарахований. А от заповнення граф 3 (дохід виплачений), 4 (ПДФО перерахований) та 5 (ВЗ перерахований) для зарплатних виплат мають особливості.

Якщо нараховану зарплату виплачено у встановлені терміни в місяці, що йде за місяцем нарахування, то вона має бути відображена в 4ДФ за той місяць, в якому така зарплата була нарахована. Аналогічно в цьому випадку відображаємо ПДФО та ВЗ, утримані й перераховані з такої своєчасно виплаченої зарплати.

Тобто якщо зарплата виплачена, податки сплачені своєчасно, то графи 3а = 3, 4а = 4, 5а = 5.

У рядку, в якому відображені зарплатні виплати, у графі 6 проставляємо ознаку доходу «101».

Відпускні та відпускна компенсація

Чи показувати окремим рядком суму відпускної компенсації і відпускних та чи розбивати відпускні за тими місяцями відпустки, за які вони нараховані?

Ні. Не плутайте відображення суми відпускних у додатку Д1 з відображенням їх у додатку 4ДФ. У 4ДФ відпускні показуємо без розбивки за місяцями однією сумою разом із зарплатою в місяці, в якому такі відпускні нараховані.

Лікарняні

Допомога по тимчасовій непрацездатності і оплата перших п’яти днів хвороби роботодавцем не входять до фонду заробітної плати. Проте ПКУ в цьому випадку прирівнює їх до зарплатних виплат. Тому правила відображення лікарняних у 4ДФ такі самі, як і для зарплати зі звичайною ознакою доходу в графі 6 — «101».

Тобто в графі 3а розділу 1 додатка 4ДФ лікарняні показуємо в загальній сумі зарплати в тому місяці, в якому вони нараховані (без розбиття за місяцями, за які вони нараховані).

Відображення виплати лікарняних тотожні заробітній платі. Тобто якщо виплата лікарняних здійснюється в місяці, що йде за місяцем нарахування, то їх суму й суму сплачених ПДФО та ВЗ відображаємо в 4ДФ за місяць їх нарахування.

Декретні

Сума допомоги по вагітності та пологах не оподатковується ПДФО та ВЗ. Водночас її треба відображати в додатку 4ДФ. Їх показуємо загальною сумою (без розбивки за місяцями) у місяці нарахування (фактичної виплати) у бухобліку в окремому від зарплати рядку з ознакою доходу «128».

Оскільки ПДФО і ВЗ не нараховуються, у графах 3а та 3 розділу І треба показати тільки нараховану і виплачену суму декретних. При цьому графи 4а, 4, 5а та 5 будуть порожніми.

Виплату допомоги по вагітності та пологах у 4ДФ (графа 3) показуємо за фактом. Зарплатні правила відображення виплати тут не працюють. Отже, якщо декретні нараховані в одному місяці, а виплачені в наступному, то у місяці нарахування показуємо їх тільки в графі 3а, при цьому графу 3 залишаємо порожньою. А в наступному місяці у додатку 4ДФ сформуємо рядок тільки на виплату декретних, де їх виплачену суму покажемо у графі 3. При цьому графа 3а буде порожньою.

Скільки рядків формувати на працівника?

Звільнення — прийняття. У ситуації, коли працівника протягом одного місяця звільнили, а потім знову прийняли на роботу до того ж роботодавця, формуємо два зарплатні рядки з ознакою доходу «101» (звісно, якщо за обома трудовими договорами працівнику нараховувалися зарплатні виплати). При цьому:

— в одному рядку зазначаємо зарплату по дату звільнення, ПДФО, ВЗ у відповідних графах. А також фіксуємо дату звільнення у графі 08;

— у другому — дані про заробіток, починаючи з дати початку роботи за новим трудовим договором. У графі 07 показуємо дату прийняття на роботу.

Прийняття — звільнення. У випадку, коли в одному місяці працівника було прийнято, а потім звільнено з роботи, в додатку 4ДФ формуємо один рядок. При цьому заповнюємо зарплатні показники, ПДФО, ВЗ. У графі 07 вказуємо дату прийняття на роботу, а у графі 08 — звільнення.

У місяці звільнення немає зарплатних нарахувань. Чи формувати в 4ДФ рядок без доходів, але з датою звільнення у графі 08? Ні. Адже в додатку 4ДФ показуємо працівника лише в разі нарахування сум доходів платнику податку — фізичній особі податковим агентом. Немає нарахувань — немає обов’язку подавати «нульовий» рядок.

ПСП за двома підставами. У загальному випадку до зарплати працівника, який має право на ПСП за двома підставами, застосовується лише одна ПСП. Але є виняток. Це ситуація, коли працівник користується пільгою на дитину з інвалідністю та на іншу дитину (без інвалідності). Тоді ПСП на дитину з інвалідністю надається за п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ (у 2023 році — 2013 грн, ознака пільги «02»), а на дитину без інвалідності — за п.п. 169.1.2 ПКУ (у 2023 році — 1342 грн, ознака пільги «04»).

У разі наявності у фізичної особи у звітному місяці двох ознак ПСП «02» та «04» за однією ознакою доходу «101», податковий агент у розділі I додатка 4ДФ щодо такої фізичної особи формує два рядки (див. роз’яснення з підкатегорії 103.25 ЗІР).

В обох рядках у графі 6 потрібно зазначати ознаку доходу «101», а у графі 9 — ознаку податкової соціальної пільги «02» та «04» відповідно.

При цьому перший рядок заповнюємо в загальному порядку з відображенням усіх граф, а в другому рядку графи 3а, 3, 4а, 4 та 5а, 5 залишаються не заповненими.

Одна особа — різні ознаки доходу. Якщо одній особі роботодавець нараховує виплати, для яких передбачені різні ознаки доходу, то на працівника формується стільки рядків, скільки видів доходу з різними ознаками у місяці нараховувалося. Наприклад, така ситуація може мати місце, коли в одному місяці були нарахування зарплати і допомоги по вагітності та пологах або зарплати і нецільової благодійної допомоги тощо.

Зарплата внутрішнього сумісника. Зарплату, нараховану одним роботодавцем працівнику, який у цього роботодавця працює за декількома трудовими договорами (наприклад, основним і сумісництвом), відображаємо в додатку 4ДФ загальною сумою у одному рядку з ознакою доходу «101».

Висновки

  • Нараховані зарплатні виплати в 4ДФ треба показувати в місяці нарахування їх в бухобліку, а також утримання ПДФО і ВЗ.
  • Виплату нарахованої зарплати треба показувати у місяці, в якому вона нарахована, якщо вона виплачена у встановлені терміни в місяці, що йде за місяцем нарахування.
  • Лікарняні в 4ДФ маємо відображати в загальній сумі зарплати (без розбивки за місяцями хвороби) у місяці, в якому вони нараховані. Їх виплату в додатку 4ДФ показуємо за зарплатними правилами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі