* Див. статтю «Сезонні працівники: кадрові та працеоплатні особливості» цього номера.
Загальні поняття
Тимчасові працівники багато в чому схожі із сезонними. Наприклад, вони мають своє особисте нормативне підґрунтя — Указ № 311**.
Але одна з головних відмінностей із сезонниками — строк роботи. Тимчасовими працівниками є особи, прийняті на роботу на строк до 2 місяців, а для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їх місце роботи (посада), — до 4 місяців.
Також на відміну від сезонних робіт, списку (переліку) тимчасових робіт немає. Тож тимчасових працівників можна приймати на будь-які види робіт. Звісно, дотримуючись обмежень, передбачених КЗпП, наприклад для неповнолітніх працівників або вагітних жінок.
Зверніть увагу: тимчасовий працівник може працювати на сезонній роботі. Але це не робить його автоматично сезонним. Він залишиться тимчасовим і на нього діятимуть правила Указу № 311 (п. 12 цього Указу).
Прийняття та звільнення
Прийняття. Тимчасового працівника слід попередити про те, що його приймають тимчасово. Про це варто зазначити у відповідному документі: наказі (розпорядженні) чи письмовому трудовому договорі. До речі, як і для постійних працівників, трудовий договір із тимчасовим може бути як усним, так і письмовим.
У решті нюансів усе так само, як і для сезонників:
— укладають строковий трудовий договір;
— дозволено строк випробування на період воєнного стану (п. 2 ст. 2 Закону № 2136***);
— подають Повідомлення до ДПС;
— запис у трудовій книжці роблять без зазначення тимчасовості.
*** Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.
Звільнення. При звільненні тимчасового працівника є певні нюанси. Загалом діє правило припинення трудового договору у зв’язку із закінченням строку його дії (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Водночас пам’ятайте, що трудовий договір на тимчасового працівника вважається продовженим на невизначений строк і на такого працівника не поширюється дія Указу № 311, якщо:
— після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не вимагає їх припинення (ст. 391 КЗпП, п. 11 Указу № 311);
— раніше звільненого тимчасового працівника знову прийнято на роботу на те ж підприємство після перерви, що не перевищує одного тижня, і при цьому строк його роботи до і після перерви в цілому перевищує 2 (4) місяці (п. 11 Указу № 311).
В обох із описаних випадків працівник не вважатиметься тимчасовим вже з дня укладення першого трудового договору.
Також трудовий договір із тимчасовим працівником може бути розірвано достроково. Крім загальних підстав, для тимчасових працівників також є спеціальні підстави звільнення.
З ініціативи роботодавця це (п. 6 Указу № 311):
— припинення роботи на підприємстві на строк більше 1 тижня з причин виробничого характеру, а також скорочення роботи на ньому;
— нез’явлення працівника на роботу протягом більше 2 тижнів підряд унаслідок тимчасової непрацездатності. Виняток — якщо тимчасова непрацездатність настала внаслідок трудового каліцтва або профзахворювання, а також у випадку, якщо законодавством установлено більший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні. У таких виняткових випадках роботодавець зобов’язаний зберегти за тимчасовим працівником місце його роботи (посаду) до відновлення працездатності або встановлення інвалідності, але не більше ніж до закінчення строку роботи за договором;
— невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку.
У цьому разі звільнення оформлюють п. 9 ч. 1 ст. 36 КЗпП.
Окрім цього, тимчасовий працівник може звільнитись за власною ініціативою, письмово попередивши про це роботодавця за 3 дні. Це передбачено п. 5 Указу № 311. Знайома ситуація? Так, із сезонниками те ж саме. І вирішення тут таке саме: «союзні» нормативно-правові акти діють в частині, що не суперечить чинному українському законодавству. А оскільки ст. 39 КЗпП передбачає дострокове розірвання строкового трудового договору за бажанням працівника лише за наявності поважних причин, тож… немає причин, немає і звільнення.
Працеоплатні питання
Зарплата. Загалом тут без сюрпризів. Усе, як у людей. При виплаті зарплати слід дотримуватись мінімальних гарантій та строків виплати.
При цьому п. 9 Указу № 311 містить цікавий припис: тимчасових робітників і службовців, які уклали трудовий договір на строк не більше 6 днів, може бути в межах цього строку залучено до роботи у вихідні дні без дозволу профспілкового комітету підприємства, установи, організації, а також до роботи у святкові дні. За роботу в ці дні інші дні відпочинку не надаються, а оплата праці провадиться в одинарному розмірі. Але така норма суперечить приписам КЗпП.
У період воєнного стану святкові дні є звичайними робочими. Тож роботу в ці дні ніяк спеціально не компенсують. А от у вихідні дні — компенсують згідно зі ст. 72 КЗпП за угодою сторін (тобто між роботодавцем та працівником). Можна обрати один із варіантів:
— надання іншого дня відпочинку;
— оплата у подвійному розмірі.
Детальніше про це читайте у статті «Робота у вихідні дні: організовуємо та оплачуємо під час воєнного стану» // «Оплата праці», 2022, № 19.
Тож вважаємо, що
для усіх тимчасових працівників (незалежно від строку їх роботи) слід дотримуватись правил компенсації роботи у вихідні дні, установлених КЗпП, а не п. 9 Указу № 311
Відпустки. Відпустки тимчасовим працівникам слід надавати та оплачувати, як і іншим працівникам. Щорічну основну — пропорційно відпрацьованому часу (ч. 9 ст. 6 Закону про відпустки****).
**** Законом України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
А при наданні додаткової соціальної відпустки на дітей слід бути уважним так само, як і з сезонними працівниками:
— надати її повної тривалості, а не пропорційно відпрацьованому часу;
— не надавати, якщо працівник уже використав таку відпустку (або отримав компенсацію за неї) в іншого роботодавця за поточний календарний рік;
— надавати, якщо працівник не мав у цьому календарному році іншого роботодавця, або мав, але право на відпустку настало під час роботи у нинішнього роботодавця.
Також тимчасовим працівникам слід виплатити компенсацію за невикористану щорічну та додаткову соціальну відпустку на дітей (ст. 24 Закону про відпустки).
Лікарняні, декретні. Тимчасові працівники також є застрахованими особами. Тож вони мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності й по вагітності та пологах. При цьому призначати її потрібно лише за одним місцем роботи (основним чи сумісництвом), віддаючи при цьому пріоритет основному місцю роботи (див. лист ПФУ від 16.01.2023 № 1468-1025/Я-03/8-2800/23).
Висновки
- Тимчасовими працівниками є особи, прийняті на роботу на строк до 2 місяців, а для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їх місце роботи (посада), — до 4 місяців.
- Тимчасових працівників приймають за строковим трудовим договором, який може бути як усним (заява + наказ/розпорядження), так і письмовим.
- Для тимчасових працівників існують особливі підстави для розірвання трудового договору.
- У питаннях оплати праці, надання та оплати відпусток, а також лікарняних та декретних для тимчасових працівників діють загальні правила.