Теми статей
Обрати теми

Вносимо в трудову книжку записи про пільги, кваліфікацію та заохочення

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
До трудової книжки працівника, крім записів про його прийняття на роботу, переведення чи звільнення, роботодавець має внести відомості про право такого працівника на пільгову пенсію, а також записи про його нагородження та заохочення. Як це зробити, читайте в нашій статті.

Право на пільгову пенсію

Якщо підприємство приймає працівника на роботу, професію чи посаду, яка дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах, то про це слід зазначити у його трудовій книжці.

Зверніть увагу, що запис про право на пільгову пенсію (п. 2.14 Інструкції № 58*):

— зазначається у розділі «Відомості про роботу»;

— вноситься на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць;

— має відповідати найменуванню зі Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою КМУ від 24.06.2016 № 461.

* Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників затверджена спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 № 58.

Нагадаємо, що атестацію робочого місця проводять відповідно до Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Мінпраці від 01.09.92 № 41. Показники, наведені у зазначених Списках, обов’язково мають бути Картою умов праці під час проведення атестації робочих місць.

Про нюанси проведення такої атестації у воєнний час читайте у статті «Атестація робочих місць: нюанси для воєнного стану» // «Оплата праці», 2023, № 14.

Як унести запис у трудову книжку в такому випадку, покажемо на рис. 1.

img 1

Рис. 1. Заповнюємо трудову книжку працівника з правом на пільгову пенсію

Присвоєння розряду, класу, звання

Якщо працівнику в період роботи надається новий кваліфікаційний розряд, клас, категорія, то про це в трудовій книжці робиться відповідний запис (п. 2.14 Інструкції № 58).

Нагадаємо, що:

— кваліфікаційна категорія надається працівникам на підставі наказу (розпорядження), виданого керівником підприємства, установи, організації за результатами атестації;

— кваліфікаційний розряд — після завершення курсів підвищення кваліфікації або на підставі рішення кваліфікаційної комісії підприємства. Запис про присвоєння кваліфікації вносять на підставі наказу (розпорядження) керівника підприємства;

— класи водіям надає атестаційна комісія з урахуванням вимог, установлених у Довіднику № 136*. Рішення комісії затверджують наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації.

* Див. Випуск 69 «Автомобільний транспорт» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінтрансзв’язку від 14.02.2006 № 136.

До трудової книжки працівника запис про присвоєння категорії, розряду, класу вноситься окремим рядком у тому ж порядку, що й запис про прийняття на роботу. Єдина відмінність — зазначати найменування підприємства у графі 3 у вигляді заголовка не потрібно.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки на рис. 2.

img 2

Рис. 2. Приклад заповнення трудової книжки при підвищенні розряду

Заохочення та винагороди

Для внесення записів про нагородження та заохочення працівника у трудовій книжці передбачено два розділи:

«Відомості про нагородження». В ньому фіксують інформацію про нагородження держнагородами України та відзнаками України (орденами і медалями), присвоєння працівникові почесних звань, пов’язаних із трудовою діяльністю працівника (ст. 146 КЗпП);

«Відомості про заохочення». Сюди вносять інформацію про заохочення працівника за успіхи у роботі, що містяться в затверджених трудовими колективами правилах внутрішнього трудового розпорядку (ст. 143 КЗпП). Це можуть бути: записи про нагородження Почесною грамотою або відзнакою підприємства, преміювання, оголошення подяки, нагородження цінним подарунком, про відкриття, на які видано дипломи, про винаходи та раціоналізаторські пропозиції, а також про виплачені у зв’язку з цим винагороди.

Зверніть увагу! Записи про премії, які передбачені системою оплати праці або мають регулярний характер, до трудової книжки не вносять.

Заохочення працівникам оголошуються наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації в урочистій обстановці, а також на вимогу працівника заносяться до його трудової книжки (ст. 144 КЗпП).

Як внести запис про заохочення/винагороди до трудової книжки? Для цього у відповідному розділі:

а) у гр. 3 окремого рядка вказують повне найменування підприємства (у вигляді заголовка);

б) рядком нижче вносять записи про заохочення/винагороди:

— у гр. 1 зазначають порядковий номер запису;

— у гр. 2 — дату заохочення/нагородження (відповідно до наказу (розпорядження));

— у гр. 3 — ким нагороджено або заохочено працівника, за які досягнення та якою нагородою чи заохоченням;

— у гр. 4 — на підставі чого зроблено запис (назва документа, його дата та номер).

Вносять записи не пізніше тижневого терміну після видання відповідного наказу.

Важливо! Записи про заохочення і нагородження не засвідчують, поки працівник працює. І лише в разі звільнення працівника такі записи мають бути засвідчені:

— підписом керівника підприємства або особи, відповідальної за ведення трудових книжок;

— печаткою підприємства (за її наявності) або печаткою відділу кадрів.

Наведемо приклад заповнення трудової книжки на рис. 3.

img 3

Рис. 3. Вносимо до трудової книжки записи про заохочення/нагородження працівника

Висновки

  • Якщо працівник має право на пільгову пенсію, то у розділі «Відомості про роботу» вноситься відповідний запис на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць.
  • Запис про присвоєння категорії, розряду, класу до трудової книжки працівника вноситься окремим рядком у тому ж порядку, що і запис про прийняття на роботу.
  • Записи про нагородження та заохочення працівника у трудовій книжці вносяться до двох розділів «Відомості про нагородження» та «Відомості про заохочення». При звільненні працівника такі записи засвідчуються підписом відповідальної особи та печаткою (за її наявності).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі