Краще ситуацію розглянути на числовому прикладі.
Приклад. Працівник (основне місце роботи) хворів з 25 березня по 8 квітня 2024 року (наявний е-лікарняний). Розрахунковий період для обчислення середньої зарплати: березень 2023 року — лютий 2024 року. В розрахунковому періоді йому нарахована зарплата за відпрацьований час у сумі 161150 грн. В тому числі в лютому 2024 року йому нараховано місячну премію за січень у сумі 2600 грн.
При цьому у розрахунковому періоді працівник був на лікарняному з 21 січня по 4 березня 2024 року. Сума лікарняних склала — 19892,40 грн. Загальний страховий стаж більше 8 років.
У цьому випадку лютий 2024 року, який потрапляє у розрахунковий період, повністю покритий тимчасовою непрацездатністю, але в ньому нарахована премія за січень 2024 року (попередній місяць).
Чи залишати цю премію у розрахунку лікарняних?
Давайте про все по черзі. Почнемо, звісно, з нормативки.
Формула розрахунку середньоденної зарплати
Механізм обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат по тимчасовій непрацездатності визначає Порядок № 1266*.
Суму лікарняних звичайні роботодавці визначають шляхом множення денної виплати на кількість календарних днів непрацездатності. Денна виплата — це відсоток середньоденної зарплати залежно від страхового стажу.
Згідно з положеннями п. 3 Порядку № 1266 середньоденна зарплата (ЗПсер) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати (ЗП), на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді (Крп) без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин:
ЗПсер = ЗП : Крп.
Розрахунковим періодом для обчислення середньоденної непрацездатної середньої в загальному випадку є 12 місяців, що передують місяцю настання непрацездатності. У наведеній ситуації це 366 календарних днів (березень 2023 року — лютий 2024 року).
Дні тимчасової непрацездатності виключаємо з розрахунку
З розрахункового періоду при обчисленні лікарняних виключаємо календарні дні, на які припали поважні причини. Перелік поважних причин зазначений у п. 3 Порядку № 1266. Це:
— тимчасова непрацездатність;
— відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
— відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком (незалежно від підстави надання);
— відпустка без збереження заробітної плати;
— призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією рф проти України;
— період, протягом якого працівник проходив військову службу під час дії особливого періоду і за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток за такий період.
І все. Цей перелік є вичерпаним. У наведеному випадку з 44 календарних днів непрацездатності (з 21 січня по 4 березня) виключаємо з розрахунку 40 календарних днів (з 21 січня по 29 лютого 2024 року). Адже вони припали на розрахунковий період (березень 2023 року — лютий 2024 року) і саме їх треба виключити з розрахунку. Відповідно до розрахунку не потрапить і сума лікарняних.
Виходить, усі дні лютого з розрахунку випадають, тому він, як то кажуть, є «пустим» місяцем. Що ж тоді робити із премією за січень, яка нарахована в лютому?
Чи враховувати премію «пустого» місяця у розрахунку лікарняних?
У загальному випадку премія включається до розрахунку лікарняних. Адже згідно з п. 3 Порядку № 1266 до розрахунку середньоденної зарплати включаються виплати, на які нараховано ЄСВ, зокрема премії, що виплачуються працівникам.
І тут не важливо, за який період (місяць, квартал, рік) нарахована премія. Адже вона включається до бази нарахування ЄСВ у місяці її нарахування і відображається в Д1 Об’єднаного звіту разом із сумою зарплати (за наявності) в місяці, в якому вона нарахована (хоч за квартал, хоч за рік). Відповідно і до розрахунку лікарняних премія входить у місяці її нарахування. Це загальний випадок, коли премія включається в розрахунок, якщо в місяці її нарахування є також дні, які входять до розрахункового періоду.
Але у ситуації, що розглядається, усі календарні дні цього місяця покриті поважною причиною (тимчасова непрацездатність) і вони повністю виключені з розрахунку. Тоді маємо виключити і суму премії, яка нарахована в лютому. Адже
якщо весь місяць, в якому нарахована премія, повністю не відпрацьований з поважних причин (поважні причини тривали усі календарні дні місяця), тоді цей місяць виключається з розрахункового періоду і, відповідно, сума премії не потрапляє у розрахунок
Це підтверджували фахівці ПФУ у листі від 07.04.2023 № 13488-15877/Р-03/8-2800/23.
Якщо б у випадку, який ми розглядаємо, у місяці нарахування премії (лютому 2024 року) залишився хоча б один календарний день у розрахунковому періоді, який був би непокритий поважною причиною, то ми її б залишили в розрахунку у лютому. І якщо такі ситуації зустрілися на вашому шляху, то радимо переглянути статті «Пустий» місяць у розрахунку лікарняних» // «Оплата праці», 2023, № 6 та «Лікарняні: коли в розрахунковому періоді лише вихідні» // «Податки & бухоблік», 2023, № 34 (ср. ).
Розрахуємо суму середньоденної зарплати за цифровими даними, які наведені у прикладі:
(161150,00 - 2600,00) : (366 - 40) = 486,35 (грн).
Оскільки загальний страховий стаж працівника більше 8 років, то денна виплата становитиме 100 % середньоденної зарплати. Тобто 486,35 грн.
Спецобмеження в цьому випадку не застосовуємо, оскільки за останні 12 місяців у працівника наявний страховий стаж більше 6 місяців.
Розрахуємо суму лікарняних за 15 днів хвороби з 25 березня по 8 квітня 2024 року:
486,35 х 15 = 7295,25 (грн).
Висновки
- З розрахункового періоду при обчисленні лікарняних виключаємо календарні дні, на які припала тимчасова непрацездатність.
- Якщо весь місяць, в якому нарахована премія, повністю не відпрацьований з поважних причин і всі його дні виключаються з розрахунку, то також виключається і сума премії (незалежно від періоду, за який вона нарахована).