Теми статей
Обрати теми

Непрацездатна середня: чи включати премію, нараховану в «пустому» місяці?

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Ситуація. Працівник спочатку був на тривалому лікарняному, вийшов на роботу, а потім знов пішов на лікарняний. Під час перебування працівника на першому лікарняному йому була нарахована щомісячна премія у поточному місяці за попередній. І ось виникло питання: чи включати таку щомісячну премію у розрахунок другого лікарняного? Давайте розбиратися.

Краще ситуацію розглянути на числовому прикладі.

Приклад. Працівник (основне місце роботи) хворів з 25 березня по 8 квітня 2024 року (наявний е-лікарняний). Розрахунковий період для обчислення середньої зарплати: березень 2023 року — лютий 2024 року. В розрахунковому періоді йому нарахована зарплата за відпрацьований час у сумі 161150 грн. В тому числі в лютому 2024 року йому нараховано місячну премію за січень у сумі 2600 грн.

При цьому у розрахунковому періоді працівник був на лікарняному з 21 січня по 4 березня 2024 року. Сума лікарняних склала — 19892,40 грн. Загальний страховий стаж більше 8 років.

У цьому випадку лютий 2024 року, який потрапляє у розрахунковий період, повністю покритий тимчасовою непрацездатністю, але в ньому нарахована премія за січень 2024 року (попередній місяць).

Чи залишати цю премію у розрахунку лікарняних?

Давайте про все по черзі. Почнемо, звісно, з нормативки.

Формула розрахунку середньоденної зарплати

Механізм обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат по тимчасовій непрацездатності визначає Порядок № 1266*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Суму лікарняних звичайні роботодавці визначають шляхом множення денної виплати на кількість календарних днів непрацездатності. Денна виплата — це відсоток середньоденної зарплати залежно від страхового стажу.

Згідно з положеннями п. 3 Порядку № 1266 середньоденна зарплата (ЗПсер) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати (ЗП), на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді (Крп) без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин:

ЗПсер = ЗП : Крп.

Розрахунковим періодом для обчислення середньоденної непрацездатної середньої в загальному випадку є 12 місяців, що передують місяцю настання непрацездатності. У наведеній ситуації це 366 календарних днів (березень 2023 року — лютий 2024 року).

Дні тимчасової непрацездатності виключаємо з розрахунку

З розрахункового періоду при обчисленні лікарняних виключаємо календарні дні, на які припали поважні причини. Перелік поважних причин зазначений у п. 3 Порядку № 1266. Це:

тимчасова непрацездатність;

— відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;

— відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком (незалежно від підстави надання);

— відпустка без збереження заробітної плати;

— призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією рф проти України;

— період, протягом якого працівник проходив військову службу під час дії особливого періоду і за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток за такий період.

І все. Цей перелік є вичерпаним. У наведеному випадку з 44 календарних днів непрацездатності (з 21 січня по 4 березня) виключаємо з розрахунку 40 календарних днів (з 21 січня по 29 лютого 2024 року). Адже вони припали на розрахунковий період (березень 2023 року — лютий 2024 року) і саме їх треба виключити з розрахунку. Відповідно до розрахунку не потрапить і сума лікарняних.

Виходить, усі дні лютого з розрахунку випадають, тому він, як то кажуть, є «пустим» місяцем. Що ж тоді робити із премією за січень, яка нарахована в лютому?

Чи враховувати премію «пустого» місяця у розрахунку лікарняних?

У загальному випадку премія включається до розрахунку лікарняних. Адже згідно з п. 3 Порядку № 1266 до розрахунку середньоденної зарплати включаються виплати, на які нараховано ЄСВ, зокрема премії, що виплачуються працівникам.

І тут не важливо, за який період (місяць, квартал, рік) нарахована премія. Адже вона включається до бази нарахування ЄСВ у місяці її нарахування і відображається в Д1 Об’єднаного звіту разом із сумою зарплати (за наявності) в місяці, в якому вона нарахована (хоч за квартал, хоч за рік). Відповідно і до розрахунку лікарняних премія входить у місяці її нарахування. Це загальний випадок, коли премія включається в розрахунок, якщо в місяці її нарахування є також дні, які входять до розрахункового періоду.

Але у ситуації, що розглядається, усі календарні дні цього місяця покриті поважною причиною (тимчасова непрацездатність) і вони повністю виключені з розрахунку. Тоді маємо виключити і суму премії, яка нарахована в лютому. Адже

якщо весь місяць, в якому нарахована премія, повністю не відпрацьований з поважних причин (поважні причини тривали усі календарні дні місяця), тоді цей місяць виключається з розрахункового періоду і, відповідно, сума премії не потрапляє у розрахунок

Це підтверджували фахівці ПФУ у листі від 07.04.2023 № 13488-15877/Р-03/8-2800/23.

Якщо б у випадку, який ми розглядаємо, у місяці нарахування премії (лютому 2024 року) залишився хоча б один календарний день у розрахунковому періоді, який був би непокритий поважною причиною, то ми її б залишили в розрахунку у лютому. І якщо такі ситуації зустрілися на вашому шляху, то радимо переглянути статті «Пустий» місяць у розрахунку лікарняних» // «Оплата праці», 2023, № 6 та «Лікарняні: коли в розрахунковому періоді лише вихідні» // «Податки & бухоблік», 2023, № 34 (ср. ).

Розрахуємо суму середньоденної зарплати за цифровими даними, які наведені у прикладі:

(161150,00 - 2600,00) : (366 - 40) = 486,35 (грн).

Оскільки загальний страховий стаж працівника більше 8 років, то денна виплата становитиме 100 % середньоденної зарплати. Тобто 486,35 грн.

Спецобмеження в цьому випадку не застосовуємо, оскільки за останні 12 місяців у працівника наявний страховий стаж більше 6 місяців.

Розрахуємо суму лікарняних за 15 днів хвороби з 25 березня по 8 квітня 2024 року:

486,35 х 15 = 7295,25 (грн).

Висновки

  • З розрахункового періоду при обчисленні лікарняних виключаємо календарні дні, на які припала тимчасова непрацездатність.
  • Якщо весь місяць, в якому нарахована премія, повністю не відпрацьований з поважних причин і всі його дні виключаються з розрахунку, то також виключається і сума премії (незалежно від періоду, за який вона нарахована).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі