Державні службовці
Державним службовцям обов’язково надається грошова допомога при виході у щорічну основну відпустку. Хоча у назві цієї допомоги не зазначено, що вона надається саме на оздоровлення, але фактично вона має всі ознаки такого виду матдопомоги.
Для держслужбовців грошова допомога до відпустки є обов’язковою виплатою
Підкреслимо, що подією, у зв’язку з якою призначається грошова допомога, є щорічна основна відпустка. Це означає, що у разі виходу держслужбовця, наприклад, у щорічну додаткову відпустку або соціальну на дітей, грошову допомогу йому не виплачують.
Що стосується розміру грошової допомоги до відпустки у 2024 році, то він залежить від того, чи проведена у держоргані класифікація посад держслужби.
Грошова допомога до відпустки для держслужбовців держорганів, які провели класифікацію посад держслужби, з 01.01.2024 виплачується у розмірі суми окладу, надбавок за вислугу років та ранг (абз. 3 п. 12 Прикінцевих положень Закону про держбюджет — 2024*). Тобто потрібно взяти посадовий оклад, до нього додати «вислужну» надбавку та надбавку за ранг.
* Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.
Для розрахунку розміру такої грошової допомоги слід брати посадовий оклад, надбавки за вислугу років та ранг станом на останній день місяця, що передує першому дню щорічної відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.
Детальніше про визначення розміру грошової допомоги для держслужбовців держорганів, які провели класифікацію посад держслужби, читайте у статті «Держслужбовець йде у щорічну відпустку: як визначити розмір грошової допомоги?» // «Оплата праці», 2024, № 4.
Грошова допомога держслужбовцям держорганів, які не провели класифікацію посад держслужби, надається на підставі ст. 57 Закону про держслужбу*, тобто у розмірі середньомісячної зарплати. Для таких працівників грошова допомога до відпустки виплачується чітко в розмірі середньомісячної зарплати. Її не можна ділити на частини, а тому вона виплачується однією сумою (див. лист Мінсоцполітики від 19.09.2017 № 2416/0/101-17).
* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889.
Якщо грошову допомогу надають у розмірі середньомісячної зарплати, то останню визначають згідно з Порядком № 100*. Розрахунковим періодом у такому разі будуть останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виходу у відпустку. Детально про розрахунок середньої для матдопомоги ми розповімо у одному з наших наступних матеріалів.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
Керівники місцевих держадміністрацій
Відповідно до п. 2 постанови № 304* для голів обласних та районних держадміністрацій, їх заступників матеріальна допомога на оздоровлення є обов’язковою та виплачується:
— під час надання щорічної відпустки;
— у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Патронат та обслуговування
Оплатні умови працівників держорганів, що виконують функції з обслуговування, а також працівників патронатних служб визначено постановою № 1112*.
Матеріальна допомога на оздоровлення для зазначених працівників виплачується:
— при наданні щорічної відпустки;
— у розмірі, що не перевищує середньомісячної зарплати працівника.
Матдопомога на оздоровлення для працівників держорганів, що виконують функції з обслуговування, а також працівників патронатних служб є обов’язковою виплатою
Робітники держорганів
Відповідно до п.п. 2.2 наказу № 609* керівник держоргану має право надавати працівникам матдопомогу, у тому числі на оздоровлення, у розмірі середньомісячного заробітку, крім матдопомоги на поховання. Тобто для робітників держорганів допомога на оздоровлення не є обов’язковою, тому її виплачують за наявності коштів та за рішенням керівника держоргану.
Матдопомога на оздоровлення робітникам держорганів може бути надана чітко у розмірі середньомісячного заробітку (у меншому розмірі не виплачується). До того ж «оздоровча» допомога є одним із видів матдопомоги, яку можуть надати. Якщо робітник отримає її при виході у відпустку, то інші види матдопомоги (зокрема, на соцпобут) протягом поточного року йому не виплачуються (див. лист Мінсоцполітики від 15.03.2016 № 272/13/84-16).
Висновки
- Для держслужбовців грошова допомоги до щорічної відпустки є обов’язковою виплатою. Її розмір у 2024 році залежить від того, чи проведена у держоргані класифікація посад держслужби.
- Працівникам, що виконують функції з обслуговування держорганів, а також працівникам патронатних служб в обов’язковому порядку при наданні щорічної відпустки виплачується матдопомога на оздоровлення у розмірі, що не перевищує середньомісячної зарплати.
- Для робітників держорганів матдопомога на оздоровлення не є обов’язковою виплатою і надається у розмірі середньомісячної зарплати за наявності коштів та за рішенням керівника.