Теми статей
Обрати теми

Пішов на ВЛК, а отримав лікарняний: як оплатити дні відсутності на роботі

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
З метою оновлення військово-облікових даних працівника направлено на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), під час якої чоловік пройшов дообстеження в стаціонарі. В цей же час у кабінеті страхувальника з’явився лікарняний лист, оформлений на такого працівника. Чи оплачувати цей листок непрацездатності?

Гарантії на час ВЛК

Нагадаємо, що працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених, зокрема, Законом № 2232*, надаються певні гарантії та пільги (ч. 2 ст. 119 КЗпП).

* Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII.

Так, роботодавець зобов’язаний зберігати за працівниками місце роботи, займану посаду і середню зарплату на час (ч. 2 ст. 21 Закону № 2232):

— виконання ними обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, направленням, призовом або прийняттям на військову службу;

проходження медогляду (медичного обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування (перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я) за направленням центрами рекрутингу, відповідними РТЦКСП тощо.

Тому якщо працівник збирається відвідати ТЦКСП або пройти ВЛК під час оновлення військово-облікових даних, роботодавець повинен:

— увільнити такого працівника від виконання його трудових обов’язків на час відвідування ТЦКСП / проходження ВЛК;

— зберігати на цей час за працівником його місце роботи, посаду, а також виплачувати середній заробіток (розраховується відповідно до вимог Порядку № 100*).

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Для цього роботодавець видає відповідний наказ (розпорядження). До речі, зразок наказу про увільнення працівника від роботи на час, необхідний для уточнення військово-облікових даних, ви можете знайти у статті «Працівник іде до ТЦК: як оформити відсутність?» // «Оплата праці», 2024, № 8.

Зверніть увагу! Підставою для видання такого документа може бути:

— повістка, надана працівникові співробітниками ТЦКСП або самим роботодавцем (на виконання вимог абз. 3 п. 47 Порядку № 1487*);

— розпорядження районного або міського ТЦКСП щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до такого центру комплектування та соціальної підтримки (з підписом працівника про ознайомлення) тощо.

* Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

Наказ (розпорядження) оформлено? Тоді у табелі обліку робочого часу період відсутності працівника буде позначений буквеним кодом «ІН» або цифровим — «22» (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул тощо)).

Зауважте: може статися й так, що працівник відвідував ТЦКСП / проходив ВЛК, проте ніяких документів, що підтверджують його дії, роботодавцю не надав (про це відомо лише зі слів самого працівника). В такому разі вважаємо, що підстав для оформлення наказу (розпорядження) про увільнення такого працівника від роботи із збереженням середнього заробітку немає.

Відповідно у табелі обліку робочого часу такий період відсутності працівника буде позначений буквеним кодом «І» або цифровим — «30» (інші причини неявок).

Проте в будь-якому з цих випадків перед роботодавцем може постати запитання — що робити, якщо в період проходження ВЛК на працівника оформлено е-лікарняний?

Якщо медогляд затягується

Звісно, проходження ВЛК потребує часу. І справа не тільки у кількості бажаючих пройти медогляд, а й в сумлінності лікарів, що входять до складу такої комісії.

Так, наприклад, якщо лікарю ВЛК буде важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного або виявиться, що військовозобов’язаний потребує лікування, то такий лікар може направити цього військовозобов’язаного:

— або на амбулаторне / стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК (п. 3.11 Положення № 402*);

— або на лікування з подальшим оглядом ВЛК (п. 3.12 Положення № 402).

* Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402.

Зверніть увагу! Підтвердженням того, що військовозобов’язаний під час ВЛК проходив:

— амбулаторне / стаціонарне обстеження, стане довідка довільної форми, засвідчена підписом лікаря й печаткою закладу охорони здоров’я (п.п. 4 п. 2 розд. IV Порядку № 1066*);

— лікування — листок непрацездатності (сформований на працівника, що був увільнений від роботи для проходження ВЛК), який роботодавець побачить у своєму кабінеті страхувальника.

* Порядок організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затверджений наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066.

Чи оплачувати в такому разі тимчасову непрацездатності працівника?

Чи оплачувати період дообстеження / лікування

Перш за все тут треба пам’ятати, що єдиною підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є листок непрацездатності (у паперовій чи електронній формі) (ч. 1 ст. 23 Закону про соцстрахування*).

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

А от довідки, що видаються закладами охорони здоров’я, лише підтверджують факт відсутності працівника на роботі з поважної причини. Тому призначати лікарняні (оплату перших п’яти днів за рахунок підприємства та допомогу з тимчасової непрацездатності, що фінансується ПФУ) на підставі такого документа не можна.

Відповідно якщо працівник, який проходив дообстеження за направленням ВЛК, надасть довідку, що підтверджує перебування його у закладі охорони здоров’я, роботодавець не повинен призначати та виплачувати йому лікарняні за ці дні.

Проте навіть якщо працівник, який проходив лікування за направленням ВЛК, надасть роботодавцю листок непрацездатності, це ще не означає, що останній має його оплатити.

Справа в тому, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) (ч. 1 ст. 15 Закону про соцстрахування*).

Це означає, що коли працівник через тимчасову непрацездатність втрачає заробіток, він має право за цей період отримати лікарняні (якщо не буде інших підстав для відмови в їх призначенні).

Якщо під час тимчасової непрацездатності у працівника немає втрати заробітку (наприклад, він, попри хворобу, продовжує працювати і отримувати зарплату (дохід)), то розраховувати на лікарняні він не може. Адже одночасно отримувати і лікарняні, і зарплату працівник не може.

Це стосується й випадку, коли тимчасова непрацездатність працівника припадає на період проходження ВЛК.

Розглянемо сказане на прикладі.

Працівник отримав повістку на оновлення військово-облікових даних та проходження ВЛК 22.07.2024 і надав цей документ роботодавцю. На підставі повістки останній оформив наказ про увільнення працівника від роботи із збереженням середнього заробітку. Через деякий час у кабінеті страхувальника на такого працівника з’явився е-лікарняний, сформований з 23.07.2024 по 27.07.2024. Чи оплачувати такий лікарняний?

Оскільки на період оновлення військово-облікових даних та проходження ВЛК працівник був увільнений від роботи із збереженням середнього заробітку, то про втрату заробітку в період тимчасової непрацездатності працівника не йдеться (за цей час йому буде виплачена середня зарплата відповідно до вимог Порядку № 100).

У зв’язку з цим отримати ще й допомогу по тимчасовій непрацездатності за дні, які припали на період проходження ВЛК (у тому числі лікування), працівник не може (див. листи ПФУ від 14.03.2023 № 2800-030401-8/13066 та від 27.02.2023 № 2800-030401-8/10042).

Висновки

  • На період проходження медогляду (медичного обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах) за направленням ВЛК працівник має бути увільнений від роботи із збереженням середнього заробітку.
  • Для цього роботодавець на підставі підтверджуючих документів (повістки, розпорядження про оповіщення тощо) повинен видати відповідний наказ (розпорядження).
  • Якщо працівника було увільнено від роботи із збереженням середнього заробітку (оформлений наказ (розпорядження)), то отримати ще й лікарняні за цей період працівник не зможе (не має втрати заробітку).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі