Теми статей
Обрати теми

Страховий стаж працівника з інвалідністю: чим підтвердити

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
07.08.2024 захворів працівник з інвалідністю (група І — встановлена 03.02.2020), який працює на підприємстві на умовах неповного робочого часу вже більше 3 років (з 01.12.2020). Однак у довідці ОК-7 зазначено, що його страховий стаж становить лише 1 рік 9 місяців. Який відсоток середньоденної зарплати застосовувати для розрахунку лікарняних — 50 % чи 60 %, якщо відомо, що працівник отримує пенсію по інвалідності з 03.02.2020?

Страховий стаж: загальні правила

Які періоди входять. Порядок обчислення страхового стажу визначений у ст. 14 Закону про соцстрахування*.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Відповідно до цієї норми страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.

Тобто на сьогодні для того, щоб той чи інший місяць був повністю зарахований до страхового стажу особи, має виконуватися дві умови:

умова 1: така особа має бути застрахованою особою;

умова 2: за таку особу має бути сплачено ЄСВ у сумі не менше за мінімальний страховий внесок*.

* Мінімальний страховий внесок — це сума ЄСВ, що визначається розрахунково як добуток мінзарплати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

А якщо сума сплаченого за відповідний місяць ЄСВ менше, ніж мінімальний страховий внесок? Тоді цей період зараховують до страхового стажу пропорційно сплаченому ЄСВ.

До речі, нагадаємо, що Закон про ЄСВ* вимагає від роботодавця порівнювати базу нарахування ЄСВ працівників з мінімальною зарплатою (за умови перебування працівника у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця). І якщо така база буде нижчою за МЗП, то донараховувати ЄСВ до мінімального страхового внеску.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Водночас вимога щодо сплати ЄСВ з МЗП не застосовується до зарплати:

— що нарахована з джерела не за основним місцем роботи;

— до якої застосовуються пільгові ставки внеску (8,41 %, 5,5 %, 5,3 %);

— працівників, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом.

Тому якщо працівник за основним місцем роботи отримає зарплату за місяць менше ніж МЗП, то роботодавець має визначити додаткову базу нарахування ЄСВ і сплатити з неї страховий внесок. Через що такий місяць увійде до страхового стажу працівника повністю, незважаючи на те, що зарплата працівника становила менше мінімальної зарплати.

В іншому випадку (наприклад, якщо працівник є сумісником) такий місяць потрапить до його страхового стажу пропорційно сумі сплачених внесків.

Підстава для визначення. З 1 січня 2023 року страховий стаж обчислюється (ч. 2 ст. 14 Закону про соцстрахування):

— за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону про ЄСВ;

— а за періоди до 01.07.2000 — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Тобто з початку 2023 року головним орієнтиром у визначенні страхового стажу працівника є дані реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Як отримати дані з реєстру застрахованих осіб? У своїх листах від 12.04.2023 № 2800-030401-8/19784 та від 20.02.2023 № 5670-4673/К-03/8-2800/23 ПФУ зазначає, що під час обчислення страхового стажу після 01.07.2000 страхувальник може використовувати дані, які вказані у:

довідках за формами ОК-5 та ОК-7. Як їх отримати на порталі ПФУ, читайте у статті «Страховий стаж працівника: як отримати дані на вебпорталі ПФУ» // «Оплата праці», 2023, № 12;

— формі «Дані про трудовий стаж» (додаток 9 до Положення № 10-1) — за період з 01.01.2016.

А от щоб визначити страховий стаж працівника за період до 01.07.2000, достатньо зазирнути у трудову книжку працівника та підсумувати періоди, які включаються до страхового стажу.

Більше подробиць про визначення страхового стажу — у статті «Страховий стаж: як визначити й не помилитися» // «Оплата праці», 2023, № 13 (ср. ).

Якщо працівник — особа з інвалідністю

На відміну від звичайних працівників, визначення страхового стажу для працівників з інвалідністю має свої особливості. Адже до доходу таких працівників роботодавець може застосовувати пільгову ставку ЄСВ (8,41 %) (за наявності копії довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності). Тобто за такого працівника ЄСВ буде сплачений у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок.

Якщо це буде єдине місце роботи для такого працівника, то, як наслідок, у довідці ОК-7 страховий стаж працівника за такий місяць буде розрахований пропорційно сплаченій сумі ЄСВ (тобто місяць зарахується до його страхового стажу не повністю).

Інакше кажучи, страховий стаж працівника з інвалідністю згідно з довідкою ОК-7 буде значно меншим, ніж у звичайних працівників. Особливо якщо такий працівник зайнятий на умовах неповного робочого дня та отримує зарплату менше мінімалки (як у ситуації, що розглядається).

Як цьому можна зарадити? З’ясувати, чи отримує працівник пенсію по інвалідності.

Справа в тому, що період отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу працівника як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (ч. 1 ст. 14 Закону про соцстрахування).

Інакше кажучи,

місяць отримання пенсії по інвалідності потрапляє до страхового стажу працівника як місяць, за який сплачено мінімальний ЄСВ (незалежно від фактично сплаченого розміру страхових внесків)

Тому навіть якщо працівник з інвалідністю працював у режимі неповного робочого часу й отримував зарплату менше за мінімальну, то всі місяці, в яких працівник працював на таких умовах, все одно будуть зараховані до його страхового стажу як повні, за умови, що він отримував у цей час пенсію по інвалідності.

Зверніть увагу! Не всі особи з інвалідністю отримують пенсію по інвалідності.

Справа в тому, що у загальному випадку така виплата призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 Закону № 1058*.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Виняток — якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби або внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11.2013 по 21.02.2014 у особи, яка звернулася за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014. Тоді пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Якщо особа з інвалідністю не має достатнього страхового стажу, вона не матиме права на пенсію по інвалідності. В такому разі вона може розраховувати на отримання соціальної допомоги та/або пільг, передбачених для осіб з інвалідністю.

До речі, Законом № 1058 передбачено призначення пенсії по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. У ст. 30 цього Закону зазначено, що така виплата призначається відповідно до Закону про соцстрахування. Але це по суті не пенсія, а щомісячні страхові виплати. Тому розраховувати на застосування ч. 1 ст. 14 Закону про соцстрахування у цьому випадку не варто.

Наш працівник (у ситуації, що розглядається) отримує пенсію по інвалідності. Тому на підставі ч. 1 ст. 14 Закону про соцстрахування, усі місяці, починаючи з 03.02.2020 (дати призначення пенсії по інвалідності), мають формувати йому повний страховий стаж незалежно від того, який розмір страхового внеску був сплачений за нього роботодавцем у цей період.

Проте залишається питання — чим підтвердити отримання працівником пенсії по інвалідності, якщо така інформація не відображається ані в довідці ОК-5, ані в довідці ОК-7, ані в додатку 9?

Якими документами підтвердити

Першим на думку приходить те, що підтвердити отримання працівником пенсії по інвалідності можна за допомогою пенсійного посвідчення (його оформлюють в паперовому або електронному вигляді відповідно до вимог Порядку № 26-1*).

* Порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затверджений постановою правління ПФУ від 03.11.2017 № 26-1.

Але, на жаль, — ні. Цей документ містить (крім особистих даних особи з інвалідністю) лише інформацію про:

— вид призначеної пенсії (в нашому випадку — по інвалідності);

— групи, підгрупи, причини інвалідності із зазначенням у відповідних випадках нозологічних форм захворювань;

— термін дії посвідчення.

Тобто він підтверджує лише призначення особі пенсії по інвалідності. В той час як для формування страхового стажу працівника важливим є підтвердження того, що такі виплати були здійснені.

То який документ тоді обрати, аби зарахувати період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу працівника? З цим питанням ми звернулися до ПФУ. І ось що відповіли спеціалісти фонду.

У своєму листі від 05.08.2024 № 32655-42847/Д-03/8-2800/24 пенсійники зазначили, що

для підтвердження отримання пенсії по інвалідності працівнику необхідно надати роботодавцю довідку з Пенсійного фонду України про період її отримання

Отримати цей документ просто. Для цього працівнику достатньо:

а) зайти в свій кабінет на порталі Пенсійного фонду (pfu.gov.ua);

б) в меню зліва обрати розділ «Запит на отримання електронних документів»;

в) заповнити форму, що з’явиться. А саме, вказати:

— тип звернення — «Довідка про доходи пенсіонера»;

— кількість місяців, за які потрібно сформувати довідку;

— дати початку та закінчення періоду, за який треба сформувати довідку;

— номер телефону;

г) дати згоду на передачу та обробку своїх персональних даних;

д) нажати кнопку «Відправити до ПФУ».

Далі порахувати до 10 і… отримати бажаний документ (він з’явиться у розділі «Мої звернення» та в розділі «Мої документи»). З цієї довідки можна дізнатися, зокрема, про:

— вид призначеної особі пенсії;

— період виплати пенсії (з розбивкою по місяцях);

— розмір виплаченої пенсії (помісячно).

На підставі цього документа роботодавець зможе зарахувати працівнику з інвалідністю місяці, протягом яких він отримував пенсію по інвалідності в повному обсязі. Для нашого працівника це період з 03.02.2020 по 31.07.2024. Відповідно страховий стаж працівника буде дорівнюватиме вже 4 рокам 6 місяцям.

А раз так, то денна виплата працівника буде складати 60 % (а не 50 %) середньоденної зарплати (застосовується для працівників зі страховим стажем від 3 до 5 років).

Висновки

  • Якщо працівник з інвалідністю зайнятий на умовах неповного робочого часу і отримує зарплату менше мінімальної, то його страховий стаж може рахуватися пропорційно сплаченій сумі ЄСВ.
  • Проте якщо такий працівник отримує пенсію по інвалідності, то кожен місяць отримання такої виплати потрапить до страхового стажу працівника як місяць, за який сплачено мінімальний ЄСВ.
  • Для підтвердження отримання пенсії по інвалідності працівнику необхідно надати роботодавцю довідку з ПФУ про період її отримання.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі