Теми статей
Обрати теми

Працівники з інвалідністю: неоплачувана відпустка та призупинення трудового договору

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
На підприємстві працевлаштовані 3 особи з інвалідністю. Через воєнні дії вони не працюють. З 01.03.2022 по 31.12.2022 перебували у неоплачуваних відпустках за різними підставами. А з 01.01.2023 і до тепер дію їх трудових договорів призупинено. Чи правомірно це?

Неоплачувана відпустка

Багатьох роботодавців бентежить питання: чи не буде проблем через довготривалу неоплачувану відпустку працівника? Причому це стосується не лише працівників з інвалідністю, а взагалі усіх.

Поспішаємо заспокоїти: проблем не буде, якщо все оформлено правильно. Програма мінімум — заява від працівника та відповідний їй наказ роботодавця.

При цьому стежте, щоб у певний період часу була правильна підстава для надання відпустки без збереження зарплати. Адже за час із 24.02.2022 (початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України) у законодавстві відбувалися зміни, зокрема у Законі про відпустки*. Також було уведено в дію спеціальний «воєнний» Закон № 2136**, і до нього вносились доповнення. Такі зміни наведено далі у таблиці.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

** Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

Зміни у підставах надання основних неоплачуваних відпусток

Дата змін

Законодавча норма

Підстава надання відпустки

Постанова КМУ від 27.06.2023 № 651

01.07.2023

Пункт 1

Скасовано можливість надання відпустки на період COVID-карантину, запровадженого КМУ

Закон про відпустки

02.04.2022

Пункт 4 ч. 1 ст. 25

Членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України

24.12.2023

Частина 2 ст. 26

На час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством, та/або у разі виникнення загрози збройної агресії проти України, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру

Закон № 2136

24.03.2022

Частина 3 ст. 12

На період дії воєнного стану

19.07.2022

Частина 4 ст. 12

Працівнику, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи

Є ще одна нова підстава для надання неоплачуваної відпустки, причому за одним лише бажанням працівника (обов’язкова). Йдеться про відпустку працівнику, який приступив до роботи після звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації. Тривалість такої відпустки — до 60 календарних днів. З 24.12.2023 вона передбачена приписом п. 20 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки. Але наразі застосовувати її зарано. Сьогодні (під час дії воєнного стану) звільнення з військової служби відбувається і не у зв’язку із закінченням особливого періоду, і не у зв’язку з оголошенням демобілізації. Бо і особливий період, і загальна мобілізація все ще тривають.

Тепер щодо працівників з інвалідністю.

Жодних обмежень для надання неоплачуваної відпустки особам з інвалідністю законодавством не встановлено

Ба більше, для них є додаткові підстави для надання неоплачуваних відпусток за ст. 25 Закону про відпустки:

— працівнику з інвалідністю І або ІІ групи — до 60 календарних днів щорічно (п. 7 ч. 1);

— працівнику з інвалідністю ІІІ групи — до 30 календарних днів щорічно (п. 6 ч. 1).

Причому така відпустка надається обов’язково за бажанням працівника.

Призупинення дії трудового договору

Можливість призупинити дію трудового договору надає ст. 13 Закону № 2136. Але практична сторона питання складніша за нормативну.

Якщо описати простими словами, то головною умовою для того, щоб поставити трудовий договір на паузу, є відсутність можливості працювати в обох сторін (і роботодавця, і працівника). Ось тут якраз і виникає головна проблема призупинення. Адже, як показує судова практика, саме тут більшість роботодавців припускаються помилок.

Зокрема, якщо підприємство працює, як і більшість його працівників, то потрібні дійсно вагомі аргументи для того, щоб призупинити дію трудових договорів із окремими працівниками.

Детальніше про це йдеться у статтях «Призупинили трудовий договір? А що скаже суд?» // «Оплата праці», 2023, № 4 та «Призупинення дії трудового договору: чи є в роботодавця шанс виграти справу?» // «Оплата праці», 2023, № 19.

Що стосується саме працівників з інвалідністю, то законодавство не містить жодних обмежень щодо призупинення трудових договорів із ними.

Інвалідний норматив

Приписом ст. 19 Закону № 875* для підприємств та фізичних осіб, які використовують найману працю, установлено норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

* Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-XII.

Для цілей його виконанням особа з інвалідністю вважається працевлаштованою, якщо виконано такі умови.

По-перше, інвалідність має бути документально підтверджена відповідними документами.

По-друге, місце роботи для особи є основним. Це прямо передбачено ч. 4 ст. 19 Закону № 875. Тобто сумісники до нормативу не враховуються. При цьому внутрішні сумісники зараховуються у виконання інвалідного нормативу лише за основним місцем роботи.

Водночас на зарахування до «інвалідного» нормативу не впливає:

— ані група інвалідності, яка встановлена особі;

— ані режим роботи такої особи на підприємстві (повний чи неповний робочий час).

Працівники, які перебувають у неоплачуваній відпустці, а також дія трудових договорів з якими призупинена, зараховуються до виконання нормативу осіб з інвалідністю

Адже за таких умов працівник не розриває трудові відносини із роботодавцем. А отже, його можна і далі враховувати у виконання «інвалідного» нормативу. Звісно, якщо він є основним працівником. Це підтверджено судовою практикою, зокрема, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 № 520/16566/23.

Висновки

  • Працівникам, які є особами з інвалідністю, не заборонено оформлювати відпустку без збереження зарплати та призупинення дії трудових договорів.
  • Працівників, які перебувають у неоплачуваній відпустці та дію трудових договорів з якими призупинено, враховують у виконання «інвалідного» нормативу. Головні умови: працевлаштування за основним місцем роботи та документальне підтвердження інвалідності.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі