Теми статей
Обрати теми

ПСП на «нерідних» дітей: прийомні, усиновлені, під опікою

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
У вас трудяться працівники, які є прийомними батьками, усиновили дитину чи взяли її під опіку (піклування)? Не забувайте, що дехто з них має право на податкову соціальну пільгу (ПСП). Хто саме і в якому розмірі — про це в нашій статті.

Загальну інформацію про тих, хто має право на ПСП, та її розміри наведено у статті «Податкова соціальна пільга у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99. Стосовно пільги саме на дітей, то її можуть отримати три категорії працівників (див. таблицю нижче).

ПСП «на дітей» у 2024 році

Категорія платника податків

Розмір ПСП

Особи, які утримують двох або більше дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ)

1514 грн

Особи, які утримують дитину з інвалідністю (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ)

2271 грн

Одинокі матері (батьки), вдови (вдівці) або опікуни, піклувальники (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ)

А зараз поговоримо конкретно про пільги для усиновлювачів, опікунів та піклувальників і прийомних батьків.

Усиновлювачі

Усиновлювачі приймають дитину у сім’ю на правах доньки чи сина. Це передбачено ч. 1 ст. 207 СКУ*. А тому для застосування ПСП їх можна розглядати як батьків дитини (дітей).

* Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947-III.

При цьому можуть бути різні життєві ситуації, за яких працівник матиме право на різні види ПСП. Вони описані далі в таблиці. Зауважте: під дітьми слід розуміти дітей віком до 18 років.

Право на ПСП усиновлювача

Сімейна ситуація

Право на ПСП

Усиновив одну дитину без інвалідності. Власних дітей не має

Право на «дитячу» ПСП немає. За дотримання умов, можлива ПСП на себе

Усиновив 2 і більше дітей без інвалідності. Власних дітей не має

Має право на звичайну ПСП на дітей кратно кількості усиновлених дітей

Усиновив дитину/дітей без інвалідності. Має свою дитину/дітей без інвалідності

Має право на звичайну ПСП на дітей кратно кількості дітей, у тому числі усиновлених

Усиновив дитину з інвалідністю. Власних дітей не має

Має право на підвищену ПСП

Усиновив дитину/дітей з інвалідністю. Має свою дитину/дітей з інвалідністю

Має право на підвищену ПСП кратно кількості дітей з інвалідністю

Усиновив 2 і більше дітей, одна чи декілька (не всі) з яких з інвалідністю. Власних дітей не має

Має право на 2 ПСП — звичайну та підвищену на дітей:

— звичайна — кратно кількості дітей без інвалідності;

— підвищена — кратно кількості дітей з інвалідністю

Усиновив дитину/дітей з інвалідністю. Має свою дитину/дітей без інвалідності. Або навпаки

Одинокий усиновлювач, незалежно від кількості дітей рідних та усиновлених і наявності/відсутності у них інвалідності

Має право на підвищену ПСП на дітей кратно кількості дітей, у тому числі усиновлених

Припустимо, дитину/дітей усиновило подружжя або один із них. Наприклад, новий чоловік усиновляє дитину/дітей дружини від попереднього шлюбу (чи навпаки). Тоді застосовуємо загальні правила надання ПСП на дітей. Тобто кожному з батьків розмір пільги визначаємо кратно кількості дітей до 18 років (рідних та усиновлених).

А от із граничним розміром доходу для її застосування інша історія. У 2024 році він становить 4240 грн. Помножити його на кількість дітей можна лише для одного з батьків. А для іншого беремо тільки 4240 грн.

Якщо усиновлювач одинокий, то він має право на підвищену ПСП на дітей як одинока мати (батько). Кратно кількості дітей розраховуємо і пільгу, і граничний розмір доходу для неї.

Опікуни та піклувальники

Для початку розмежуємо ці два поняття: опіка та піклування. Опіку встановлюють над дитиною віком до 14 років, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років (ч. 2 ст. 243 СКУ).

ПКУ містить єдину пряму згадку про ПСП для опікунів та піклувальників. Приписом п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ для одинокого опікуна/піклувальника, який утримує дитину (дітей) віком до 18 років, передбачено право на підвищену пільгу. Так, пільга надається одинокій матері (батьку), вдові (вдівцю) або опікуну, піклувальнику. Та чи відноситься «самотність» саме до опікунів/піклувальників? Чи може вона стосується лише матері/батька? Вважаємо, що стосується опікунів та піклувальників. Наші аргументи:

1. Припис п.п. 1 п. 5 Порядку № 1227* містить таке поняття: одинокою матір’ю (батьком), опікуном, піклувальником є особи, які на момент застосування пільги мають дитину (дітей) віком до 18 років, але не перебувають у законному шлюбі.

* Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227.

Це ж підтверджують і податківці в консультації з підкатегорії 103.08.03 ЗІР ДПС: для цілей надання ПСП за абз. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ одинокою матір’ю (батьком) або опікуном, піклувальником вважаються особи, які на момент застосування пільги, маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебувають у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом.

2. У тому ж п.п. 1 п. 5 Порядку № 1227 наведено перелік документів для отримання ПСП одинокими особами. І серед них — копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування. Водночас іще окремо в пп. 2 та 3 п. 5 Порядку № 1227 наведено перелік документів для опікунів/піклувальників, які претендують на ПСП як особи, які утримують дитину з інвалідністю та двох і більше дітей. Отже,

право на підвищену ПСП на дітей, незалежно від їх кількості, має саме одинокий опікун/піклувальник

А якщо він не одинокий? Також може скористатися «дитячими» ПСП:

— звичайною на дітей, якщо має двох і більше дітей (у тому числі під опікою/піклуванням), кратно кількості дітей (п.п. 169.1.2 ПКУ);

— підвищеною на дитину/дітей з інвалідністю кратно їх кількості (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ).

Усе це підтвердили податківці в консультації з підкатегорії 103.08.02 ЗІР ДПС (ср. ).

Окремої уваги заслуговує одинокий опікун/піклувальник дитини з інвалідністю. Формально він має одразу дві підстави для застосування ПСП: як опікун/піклувальник дитини з інвалідністю та як «одинак» (пп. «а» та «б» п.п. 169.1.3 ПКУ). Чи можна подвоїти пільгу? У цьому випадку ні, не можна. Так робити дозволено тільки в одному випадку, прямо передбаченому п.п. 169.3.1 ПКУ: неодинока особа утримує двох і більше дітей, у тому числі дитину (дітей) з інвалідністю.

Але в нашому випадку діє інше правило: із двох пільг обираємо більшу. Хоча за обома підставами розмір пільги однаковий (у 2024 році — 2271 грн на кожну дитину). Тож одинокий опікун/піклувальник дитини з інвалідністю може обрати будь-яку одну ПСП: або як «одинак» або як особа, що утримує дитину з інвалідністю. Яку саме, він зазначає у заяві про застосування ПСП.

Зауважте: якщо один з подружжя є опікуном/піклувальником, то інший не набуває цього статусу автоматично. Тож якщо інший з подружжя не має власних (спільних) дітей і не є опікуном (піклувальником), права на ПСП на дітей у нього немає.

Прийомні батьки

На відміну від усиновлювачів, опікунів та піклувальників, прийомні батьки не мають права на «дитячу» ПСП.

Прийомні батьки не мають права на ПСП на прийомних дітей

І не просто тому, що вони прямо не зазначені в «пільгових» нормах ПКУ. Нагадаємо: право на «дитячу» пільгу мають 3 категорії працівників. Їх наведено у таблиці на початку статті. Але прийомні батьки до них не належать. І зараз пояснимо чому.

Прийомні батьки мають обов’язки щодо виховання та розвитку дітей. Прийомні діти — це діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім’ї (ст. 256 СКУ). А кошти на їх утримання у прийомній сім’ї виділяє держава у вигляді соціальної допомоги дітям та грошового забезпеченням прийомним батькам (п. 18 Положення № 565*).

* Положення про прийомну сім’ю, затверджене постановою КМУ від 26.04.2002 № 565.

До речі, ще одна категорія працівників, які не мають права на ПСП за аналогічними підставами, це батьки-вихователі. Детальніше про це читайте у статті «Трудові пільги батькам-вихователям дитбудинку сімейного типу» // «Оплата праці», 2023, № 24.

Висновки

  • Усиновлювачі, опікуни та піклувальними мають право на ПСП на «нерідних» дітей.
  • Одинокі опікуни та піклувальники мають право на підвищену ПСП на дітей, незалежно від кількості дітей та наявності/відсутності в них інвалідності.
  • Прийомні батьки не можуть отримати пільгу на прийомних дітей.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі