Загальні правила
Перед тим як показати заповнення додатків Об’єднаного звіту, нагадаємо декілька важливих правил.
1. На суму винагороди нараховуємо ЄСВ у розмірі 22 % (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ*). Винагорода потрапляє до бази нарахування ЄСВ у місяці її нарахування.
2. Якщо ваш працівник одночасно «працює» на вашому ж підприємстві за ЦПД, до бази нарахування ЄСВ враховуємо весь його сумарний дохід за місяць: зарплату + винагороду, що припадає на цей місяць (див. роз’яснення у підкатегорії 201.04.01 ЗІР). І якщо така загальна сума виявиться меншою за МЗП, то ЄСВ «дотягуємо» до мінімального внеску, тобто сплачуємо з мінзарплати.
3. Якщо розмір винагороди на місяць сторонньої особи є:
— меншим за МЗП, то ЄСВ сплачуємо з фактичної бази;
— більшим за максимальну ЄСВ-базу (15 розмірів МЗП), то ЄСВ платимо тільки з такого максимального розміру (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ).
А тепер переходимо від теорії до практики.
Додаток Д1
Для наочності продемонструємо все на прикладі.
Приклад. За ЦПД у період з 06.05.2024 по 24.05.2024 виконували роботи дві фізособи:
1) Іваненко Петро Петрович — працівник підприємства. У травні 2024 року йому було нараховано зарплату за повністю відпрацьований місяць у розмірі 10700 грн, а також винагороду за ЦПД — 3000 грн (останню виплачено 27.05.2024);
2) Петренко Іван Іванович — стороння фізособа (не ФОП). Винагороду за ЦПД в сумі 5000 грн виплачено також 27.05.2024.
Суму винагороди за ЦПД включаємо до Д1 за той місяць, в якому вона була нарахована в бухобліку. У нас це травень 2024 року (див. рис. 1).
Для працівника, який водночас працює і за трудовим, і за цивільно-правовим договором (Іваненко П. П.), заповнюємо два окремі рядки.
Винагороду фізособі-виконавцю чи підряднику звичайний страхувальник (не резидент Дія Сіті), відображає з кодом категорії застрахованої особи «26» у графі 08. Дія-резидентів зацікавить стаття «Резидент Дія Сіті та його Об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та ВЗ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3.
Якщо строк виконання робіт / надання послуг за ЦПД перевищував один місяць, суму за договором ділимо на кількість календарних місяців, протягом яких діяв договір. Приклад заповнення додатків до Об’єднаного звіту для довготривалого ЦПД наведено у статті «З особою укладено ЦПД: формуємо Д1, 4ДФ та Д5» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3.
У нас винагорода нарахована за 1 місяць, тому графу 09 не заповнюємо.
Графу 14 за рядком із сумою винагороди за ЦПД заповнюємо тільки для Петренка І. І., як особи, яка не перебуває зі страхувальником у трудових відносинах. А от для Іваненка П. П. графу 14 заповнено за рядком із зарплатою, як з особою, яка паралельно працює за трудовим договором у цього ж страхувальника й у звітному місяці їй нарахована зарплата.
Рис. 1. Фрагмент додатка Д1 за травень 2024 року
Додаток Д5
Як заповнити цей додаток, наведено на рис. 2. Інформацію про фізособу, з якою укладено ЦПД, відображаємо з категорією особи «3» у графі 07.
Якщо дати початку та закінчення ЦПД припали на один місяць звітного кварталу, то в Д5 їх зазначаємо в одному рядку. В усіх інших випадках на кожну подію формуємо окремий рядок.
Для Іваненка П. П. у графі 06 вказуємо «1» (ЦПД з ним укладено як з особою, яка також працює у цього страхувальника за трудовим договором). А для Петренка І. І. — «0».
«Кадрові» графи 13 — 15 за рядком з ЦПД не заповнюємо. У графі 16 зазначаємо реквізити ЦПД.
У графі 17 з інформацією про закінчення ЦПД зазначаємо відповідну главу чи статтю ЦКУ, яка регулює відносини за таким договором. Наприклад, для підряду можна зазначити «гл. 61 ЦКУ», для послуг — «гл. 63 ЦКУ».
Рис. 2. Фрагмент додатка Д5 за травень 2024 року
Додаток 4ДФ
Виплати за ЦПД, що нараховані звичайній фізособі (не ФОП), відображаємо в 4ДФ з ознакою доходу «102» (див. рис. 3).
Дати початку / закінчення ЦПД у графах 7 та 8 не зазначаємо.
На працівника, який додатково до трудового договору «трудиться» за ЦПД, заповнюють два рядки: окремий — для зарплати, і окремий — для винагороди.
Рис. 3. Фрагмент додатка 4ДФ за травень 2024 року
Висновки
- Для працівника, який одночасно працює за трудовим і цивільно-правовим договором, виплати у додатках Д1 та 4ДФ заповнюємо у двох окремих рядках.
- У додатку Д1 винагороду за ЦПД відображаємо з кодом категорії застрахованої особи «26».
- У додатку 4ДФ виплати за ЦПД, що нараховані звичайній фізособі (не ФОП), відображаємо з ознакою доходу «102».
- Якщо дати початку та закінчення ЦПД припали на один місяць звітного кварталу, то в Д5 їх зазначаємо в одному рядку. В усіх інших випадках на кожну подію формуємо окремий рядок.