Теми статей
Обрати теми

Винагорода за ЦПД + зарплата в Об’єднаному звіті

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
У травні 2024 року два чоловіки виконували роботи за цивільно-правовими договорами (ЦПД): один з них — працівник цього ж підприємства, а інший — стороння фізособа (не ФОП). Як відобразити це в Об’єднаному звіті?

Загальні правила

Перед тим як показати заповнення додатків Об’єднаного звіту, нагадаємо декілька важливих правил.

1. На суму винагороди нараховуємо ЄСВ у розмірі 22 % (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ*). Винагорода потрапляє до бази нарахування ЄСВ у місяці її нарахування.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

2. Якщо ваш працівник одночасно «працює» на вашому ж підприємстві за ЦПД, до бази нарахування ЄСВ враховуємо весь його сумарний дохід за місяць: зарплату + винагороду, що припадає на цей місяць (див. роз’яснення у підкатегорії 201.04.01 ЗІР). І якщо така загальна сума виявиться меншою за МЗП, то ЄСВ «дотягуємо» до мінімального внеску, тобто сплачуємо з мінзарплати.

3. Якщо розмір винагороди на місяць сторонньої особи є:

— меншим за МЗП, то ЄСВ сплачуємо з фактичної бази;

— більшим за максимальну ЄСВ-базу (15 розмірів МЗП), то ЄСВ платимо тільки з такого максимального розміру (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ).

А тепер переходимо від теорії до практики.

Додаток Д1

Для наочності продемонструємо все на прикладі.

Приклад. За ЦПД у період з 06.05.2024 по 24.05.2024 виконували роботи дві фізособи:

1) Іваненко Петро Петрович — працівник підприємства. У травні 2024 року йому було нараховано зарплату за повністю відпрацьований місяць у розмірі 10700 грн, а також винагороду за ЦПД — 3000 грн (останню виплачено 27.05.2024);

2) Петренко Іван Іванович — стороння фізособа (не ФОП). Винагороду за ЦПД в сумі 5000 грн виплачено також 27.05.2024.

Суму винагороди за ЦПД включаємо до Д1 за той місяць, в якому вона була нарахована в бухобліку. У нас це травень 2024 року (див. рис. 1).

Для працівника, який водночас працює і за трудовим, і за цивільно-правовим договором (Іваненко П. П.), заповнюємо два окремі рядки.

Винагороду фізособі-виконавцю чи підряднику звичайний страхувальник (не резидент Дія Сіті), відображає з кодом категорії застрахованої особи «26» у графі 08. Дія-резидентів зацікавить стаття «Резидент Дія Сіті та його Об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та ВЗ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3.

Якщо строк виконання робіт / надання послуг за ЦПД перевищував один місяць, суму за договором ділимо на кількість календарних місяців, протягом яких діяв договір. Приклад заповнення додатків до Об’єднаного звіту для довготривалого ЦПД наведено у статті «З особою укладено ЦПД: формуємо Д1, 4ДФ та Д5» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3.

У нас винагорода нарахована за 1 місяць, тому графу 09 не заповнюємо.

Графу 14 за рядком із сумою винагороди за ЦПД заповнюємо тільки для Петренка І. І., як особи, яка не перебуває зі страхувальником у трудових відносинах. А от для Іваненка П. П. графу 14 заповнено за рядком із зарплатою, як з особою, яка паралельно працює за трудовим договором у цього ж страхувальника й у звітному місяці їй нарахована зарплата.

img 1

Рис. 1. Фрагмент додатка Д1 за травень 2024 року

Додаток Д5

Як заповнити цей додаток, наведено на рис. 2. Інформацію про фізособу, з якою укладено ЦПД, відображаємо з категорією особи «3» у графі 07.

Якщо дати початку та закінчення ЦПД припали на один місяць звітного кварталу, то в Д5 їх зазначаємо в одному рядку. В усіх інших випадках на кожну подію формуємо окремий рядок.

Для Іваненка П. П. у графі 06 вказуємо «1» (ЦПД з ним укладено як з особою, яка також працює у цього страхувальника за трудовим договором). А для Петренка І. І. — «0».

«Кадрові» графи 13 — 15 за рядком з ЦПД не заповнюємо. У графі 16 зазначаємо реквізити ЦПД.

У графі 17 з інформацією про закінчення ЦПД зазначаємо відповідну главу чи статтю ЦКУ, яка регулює відносини за таким договором. Наприклад, для підряду можна зазначити «гл. 61 ЦКУ», для послуг — «гл. 63 ЦКУ».

img 2

Рис. 2. Фрагмент додатка Д5 за травень 2024 року

Додаток 4ДФ

Виплати за ЦПД, що нараховані звичайній фізособі (не ФОП), відображаємо в 4ДФ з ознакою доходу «102» (див. рис. 3).

Дати початку / закінчення ЦПД у графах 7 та 8 не зазначаємо.

На працівника, який додатково до трудового договору «трудиться» за ЦПД, заповнюють два рядки: окремий — для зарплати, і окремий — для винагороди.

img 3

Рис. 3. Фрагмент додатка 4ДФ за травень 2024 року

Висновки

  • Для працівника, який одночасно працює за трудовим і цивільно-правовим договором, виплати у додатках Д1 та 4ДФ заповнюємо у двох окремих рядках.
  • У додатку Д1 винагороду за ЦПД відображаємо з кодом категорії застрахованої особи «26».
  • У додатку 4ДФ виплати за ЦПД, що нараховані звичайній фізособі (не ФОП), відображаємо з ознакою доходу «102».
  • Якщо дати початку та закінчення ЦПД припали на один місяць звітного кварталу, то в Д5 їх зазначаємо в одному рядку. В усіх інших випадках на кожну подію формуємо окремий рядок.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі