Особливості переведення
Для вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до 3 років, у трудовому законодавстві передбачено низку гарантій. Зокрема, у ст. 178 КЗпП зазначено, що роботодавець зобов’язаний:
1) вагітним жінкам відповідно до медичного висновку:
— або знизити норми виробітку, норми обслуговування;
— або перевести їх на іншу роботу, яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів;
2) жінок, які мають дітей віком до 3 років, в разі неможливості виконання попередньої роботи перевести на іншу роботу до досягнення дитиною віку 3 років.
З цього випливають такі особливості переведення на іншу роботу захищених категорій працівниць.
Особливість 1. Переведення на легшу роботу є тимчасовим.
Для вагітних жінок термін, на який їх може бути переведено, або визначений у медвисновку, або обмежується періодом вагітності. Жінки, які мають дітей до 3 років, можуть бути переведені на іншу роботу до досягнення дитиною віку 3 років.
Особливість 2. Переведення на легшу роботу допускається тільки за згодою працівниці.
Зауважимо, що у ст. 178 КЗпП прямо не вказано на необхідність надання згоди вагітної жінки чи жінки, що має дитину віком до 3 років, на переведення їх на іншу роботу. Однак вважаємо, що без неї не обійтися.
Адже якщо жінка (вагітна жінка або жінка, яка має дітей віком до 3 років) відмовиться від переведення на іншу (запропоновану їй) роботу, роботодавець не зможе звільнити жінку на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП (через виявлену невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, які перешкоджають продовженню цієї роботи). Це забороняє йому зробити ч. 3 ст. 184 КЗпП.
Нагадаємо, відповідно до цієї норми, не допускається звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років, з ініціативи роботодавця (крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.
А отже, роботодавець має:
— або запропонувати жінці (вагітній жінці або жінці, яка має дітей віком до 3 років) таку роботу, яку б вона погодилася виконувати;
— або створити їй такі умови, щоб вона могла продовжувати виконувати попередню роботу (встановити відповідний режим роботи, зменшити обсяг виконуваних робіт тощо).
Як документально оформити таке переведення, розглянемо далі.
Оформлюємо документи
Ініціатор — працівниця. Зазвичай ініціатором переведення є сама жінка (вагітна жінка або жінка, яка має дітей віком до 3 років). Тому для переведення на іншу (легшу) роботу їй знадобляться такі документи:
а) для вагітної жінки:
— виданий у відповідному порядку медичний висновок*;
— заява про переведення на легшу роботу;
* Висновок про необхідність переведення на легшу роботу видає лікарсько-консультаційна комісія (п. 2.13 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455).
б) для жінки, яка має дітей віком до 3 років:
— документ, що підтверджує неможливість виконання трудових обов’язків на попередній роботі;
— заяву про переведення на іншу роботу з зазначенням причин такого переведення.
Нижче наведемо зразок заяви на переведення на легшу роботу, наданої вагітною жінкою (рис. 1).
Рис. 1. Зразок заяви на переведення на легшу роботу на час вагітності
На підставі цих документів роботодавець видає наказ (розпорядження) про переведення на іншу (легшу) роботу (рис. 2), в якому обов’язково зазначає строк переведення.
Рис. 2. Зразок наказу про переведення на легшу роботу на час вагітності
Зауважте, оскільки переведення за ст. 178 КЗпП є тимчасовим, про нього в особову картку та трудову книжку працівниці записів не вносять.
Ініціатор — роботодавець. У такому разі для оформлення переведення знадобиться трошки більше документів, а саме:
— доповідна записка керівника структурного підрозділу (іншої посадової особи) про необхідність переведення працівниці на іншу (легшу) роботу;
— пропозиція працівниці від роботодавця про переведення на іншу (легшу) роботу;
— згода працівниці на переведення або відмова від нього (у вигляді окремої заяви або запису про згоду / відмову на переведення на пропозиції роботодавця).
Зі зразками таких документів ви можете ознайомитися у статті «Переведення на іншу постійну роботу в межах підприємства: оформлюємо» // «Оплата праці», 2024, № 10;
— виданий у відповідному порядку медичний висновок або інший документ, що підтверджує неможливість виконання працівницею трудових обов’язків на попередній роботі;
— наказ (розпорядження) керівника про переведення на іншу (легшу) роботу.
Працівниця погодилася? Для переведення всі документи готові? Залишилося дотриматися оплатних гарантій, передбачених для цього випадку.
Оплатні гарантії
На час переведення на іншу (легшу) роботу за вагітними жінками та жінками, які мають дітей віком до 3 років, зберігається середній заробіток за попередньою роботою (ч. 1, 3 ст. 178 КЗпП).
Як визначити розмір такої виплати, читайте у статті «Переведення на нижчеоплачувану роботу (посаду): дотримуємось гарантій» // «Оплата праці», 2024, № 10 (ср. ).
Водночас якщо заробіток на іншій (легшій) роботі, на яку переведено жінку, є вищим, ніж той, який вона одержувала до переведення, їй виплачується фактичний заробіток.
Крім того, не забувайте: якщо керівник підприємства не може одразу перевести на легшу роботу вагітну жінку, то до вирішення питання про надання їй іншої роботи роботодавець має:
— увільнити на цей час жінку від роботи;
— зберігати за нею середній заробіток за всі пропущені внаслідок цього робочі дні за рахунок підприємства, установи, організації.
Нюанс. У ч. 2 ст. 178 КЗпП вказано про звільнення (а не увільнення) вагітної працівниці від роботи. Водночас це не означає, що з цією працівницею слід припинити трудові відносини. Ні. Тут мається на увазі, що жінка тимчасово звільняється від обов’язку виконувати роботу, обумовлену трудовим договором.
Щодо збереження середнього заробітку, то на період увільнення він розраховується виходячи із заробітку за 2 календарних місяці, що передують місяцю, у якому жінка була перший день звільнена від роботи.
Висновки
- Вагітним жінкам роботодавець має або знизити норми виробітку, норми обслуговування, або перевести їх на іншу (легшу) роботу на підставі медвисновку.
- Також роботодавець повинен перевести на іншу роботу жінку, яка має дітей віком до 3 років, якщо вона не може виконувати попередню роботу.
- Зазвичай ініціатором переведення є сама жінка. Тому вона має надати роботодавцю відповідну заяву та медвисновок (або документ, який підтверджує неможливість виконання трудових обов’язків на попередній роботі), а той, у свою чергу, — видати відповідний наказ (розпорядження).
- На час переведення на іншу (легшу) роботу за вагітними жінками та жінками, які мають дітей віком до 3 років, зберігається середній заробіток за попередньою посадою (якщо він виявиться більшим за заробіток на роботі, на яку працівницю було переведено).