Введення посади
Центр соціальних служб (далі — ЦСС) є закладом, що проводить соціальну роботу із сім’ями, дітьми та молоддю, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, і надає їм соціальні послуги (п. 1 Типового положення № 479*). Нагадаємо, що ЦСС у нашій країні стали з’являтись внаслідок реорганізації центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
Штатним нормативом № 29* передбачено введення до штату ЦСС посад психолога / практичного психолога. Не плутайте ці дві посади! Вони зовсім різні, і кожна з них вводиться залежно від потреб ЦСС.
Психолог здебільшого працює з дорослими громадянами. А практичний психолог, як правило, надає психологічну допомогу дітям та підліткам. Саме про нього йдеться у запитанні.
Статус посади
Питання оплати праці працівників ЦСС урегульовано наказом № 526*. Але справа у тому, що зазначений нормативний документ, не містить посади «практичний психолог». Тому виникає запитання: як здійснювати оплату праці такого працівника?
Відповідь на це запитання шукаємо у п. 4 наказу № 526. Зазначеною нормою передбачено, що оплатні умови для працівників ЦСС, що не передбачені цим наказом здійснюється відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей бюджетної сфери.
Посада практичного психолога належить до педагогічних
Про це чітко зазначено у Переліку № 963*. Тому звернемось до нормативки, якою врегульовано оплатні умови для педагогів.
Посадовий оклад
Згідно з додатком 6 до наказу № 557* розмір посадового окладу практичного психолога залежно від категорії визначається за 10 — 14-м тарифними розрядами за ЄТС, а саме:
— вищої кваліфікаційної категорії — 14-й тарифний розряд;
— першої кваліфікаційної категорії — 13-й тарифний розряд;
— другої кваліфікаційної категорії — 12-й тарифний розряд;
— без категорії — 10 — 11-й тарифні розряди.
Кваліфікаційні категорії педпрацівникам присвоюються за результатами атестації, яка наразі проводиться згідно з Положенням, затвердженим наказом МОН від 09.09.2022 № 805.
Також не варто забувати про підвищення посадового окладу на 10 %, яке гарантоване педагогічним працівникам постановою КМУ від 11.01.2018 № 22. Практичний психолог ЦСС має право на таке підвищення. При цьому зазначене підвищення формує його новий посадовий оклад, від якого обчислюються доплати і надбавки.
Допомога на оздоровлення
Основним документом, що регулює питання надання «оздоровчої» допомоги педагогічним працівникам, є Закон про освіту*. Так, згідно з ч. 1 ст. 57 цього Закону держава гарантує виплату педпрацівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Враховуйте, що «оздоровча» допомога в розмірі посадового окладу виплачується педпрацівникам лише за основним місцем роботи при наданні щорічних відпусток (див. лист Мінсоцполітики від 30.11.2011 № 1079/13/84-11).
Допомога на оздоровлення для педпрацівників є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом
Тож практичному психологу ЦСС як педпрацівнику при виході у щорічну відпустку один раз на рік обов’язково має надаватись допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу. А зважаючи на те, що посадовий оклад зазначеного працівника формується з урахуванням підвищення на 10 %, то нарахування йому «оздоровчої» допомоги здійснюється виходячи із підвищеного окладу (див. лист Мінпраці від 05.11.2008 № 645/13/155-08).
У разі надання практичному психологу щорічної основної відпустки повної тривалості безперервно, окрему заяву на виплату «оздоровчих» подавати не обов’язково. У випадку поділу щорічної відпустки на частини допомога на оздоровлення може виплачуватись йому один раз на рік при наданні будь-якої з частин відпустки. Причому він сам обирає (подає заяву), до якої саме частини відпустки її приєднати (див. лист Мінсоцполітики від 21.07.2015 № 409/13/116-15).
Висновки
- Посада практичного психолога належить до посад педагогічних працівників.
- Допомога на оздоровлення для практичного психолога є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом.
- У випадку поділу щорічної відпустки на частини «оздоровчі» виплачуються працівникові лише один раз при наданні будь-якої з частин відпустки за його заявою.