За яким графіком оплачувати
Спершу нагадаємо, що відносини між підприємством і працівником, направленим у відрядження, регулює КЗпП. Більш детально вимоги трудового законодавства щодо відряджень прописані в Інструкції № 59*.
Водночас ця Інструкція є обов’язковою лише для бюджетних установ. Госпрозрахункові підприємства питання оплати праці у відрядженні визначають самостійно та прописують їх у колективному договорі чи іншому локальному документі (наприклад, Положенні про відрядження). Інструкція № 59 для них має рекомендаційний характер.
Разом з тим, складаючи Положення про відрядження, комерційники можуть як передбачити свій власний порядок оплати праці у відрядженні (з урахуванням вимог КЗпП), так і враховувати норми Інструкції № 59.
Оскільки більшість роботодавців все ж таки орієнтується саме на Інструкцію № 59, то далі ми посилатимемось на її норми.
Так от, у пп. 8 і 13 розд. I Інструкції № 59 зазначено, що працівникові, який направлений у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється за всі робочі дні тижня, які припадають на період відрядження.
Але за чиїм графіком роботи визначати такі робочі дні?
Відповідь знаходимо в п. 13 розд. І Інструкції № 59. Відповідно до цієї норми
робочі дні відрядженого працівника визначають згідно з графіком роботи того підприємства, установи, організації, яке його направило у відрядження
А отже, якщо працівника направлено у відрядження на підприємство, графік роботи якого не збігається із графіком роботи підприємства його постійної роботи, то:
— такий працівник має працювати у відрядженні за графіком роботи того підприємства, куди його було направлено;
— оплата праці такому працівнику здійснюється за робочі дні відповідно до графіка роботи того підприємства, яке його направило у службову поїздку.
Якщо буквально застосувати сказане до нашого працівника, то виходить, що він:
— має працювати у відрядженні за графіком роботи підприємства, що його приймає. Всього виходить 5 робочих днів: 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 9 (субота), 11 (понеділок) та 12 (вівторок) березня 2024 року;
— отримає оплату за робочі дні за графіком роботи, встановленим на його рідному підприємстві. Тобто він отримає оплату лише за 4 робочих дні: 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 11 (понеділок) та 12 березня (вівторок).
Чи не буде тут порушень трудового законодавства? Адже за роботу в суботу (9 березня — фактично у свій вихідний день), наш працівник не отримає оплати.
Щоб дати відповідь на це запитання, розглянемо норми, які регулюють порядок роботи у вихідні дні.
Робота у вихідний
У загальному випадку вихідні (святкові, неробочі) дні, що припадають на період відрядження, не оплачують. За такі дні працівник отримує добові, бо перебуває у відрядженні. Проте він не отримує оплату за роботу в такі дні, бо фактично не працює (відпочиває).
Виняток лише один — якщо працівник спеціально направлений для виконання роботи у вихідні дні (п. 9 розд. І Інструкції № 59). Тобто його обов’язок працювати в такі дні прямо обумовлений у наказі про відрядження. Тоді роботу в цей день компенсують відповідно до вимог ст. 72, 107 КЗпП.
А як бути в нашій ситуації, коли працівник відряджений на інше підприємство? Адже він вимушений працювати за графіком роботи, встановленим на такому підприємстві (зокрема, у свій вихідний день — суботу).
Чи можна в такому разі вважати, що наш працівник є таким, що спеціально направлений для виконання роботи у свій вихідний день? Тобто роботодавець має оплатити йому такий день за «вихідними» правилами?
З таким запитанням ми звернулися до Мінекономіки і ось яку відповідь отримали. У листі від 28.02.2024 № 4707-05/15352-09 спеціалісти цього відомства зазначили:
в наказі про направлення такого працівника у відрядження має бути прямо обумовлено, що працівник зобов’язаний працювати у вихідний день
Тобто якщо ви направляєте працівника у відрядження на підприємство з іншим графіком роботи, то відразу маєте прописати у наказі про відрядження, що такий працівник повинен працювати у свій вихідний день (якщо такий день припадає на період відрядження).
Розберемо, як це працює, на прикладі.
Працівника, який працює за 5-денним робочим тижнем з вихідними в суботу та неділю (8-годинний робочий день), направили у відрядження на інше підприємство. Графік роботи підприємства, що приймає працівника, — 6-денний робочий тиждень з вихідним у неділю (тривалість роботи з понеділка по п’ятницю — 7 год, у суботу — 5 год). Період відрядження — з 7 по 12 березня 2024 року. Як оплатити працівнику дні відрядження?
Відповідно до вимог п. 13 розд. І Інструкції № 59 відряджений працівник буде працювати за графіком роботи підприємства, на яке його відрядили, тобто за 6-денним робочим тижнем. Тобто — 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 9 (субота), 11 (понеділок) та 12 (вівторок) березня 2024 року.
У зв’язку з цим роботодавець, який відряджає працівника у службову поїздку, має прописати у наказі про відрядження, що такий працівник зобов’язаний працювати у відрядженні у свій вихідний день — у суботу (9 березня 2024 року).
У такому разі працівник отримає оплату:
— і за робочі дні, передбачені графіком роботи на його рідному підприємстві. Тобто за 4 робочих дні, що припадають на період відрядження. А саме: 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 11 (понеділок) та 12 (вівторок) березня 2024 року;
— і за 5 відпрацьованих годин 9 березня 2024 року (суботу). При цьому така робота буде компенсована працівнику відповідно до вимог ст. 72, 107 КЗпП.
Як це зробити — читайте у статті «Відрядження: як оплатити роботу у вихідний день» // «Оплата праці», 2024, № 5.
Висновки
- Якщо працівника відряджено на інше підприємство, то він має працювати у відрядженні за графіком роботи того підприємства, куди його було направлено.
- Водночас оплата праці такому працівнику здійснюється за графіком роботи того підприємства, яке його направило у службову поїздку.
- Якщо на період такого відрядження припав вихідний за графіком роботи працівника на рідному підприємстві, то роботодавець має зазначити в наказі про відрядження про обов’язок працівника працювати в цей день та оплатити роботу в такий день відповідно до вимог ст. 72 КЗпП.