Теми статей
Обрати теми

Відрядження на підприємство з іншим графіком роботи: нюанси оплати

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Працівник, який працює за звичайною 5-денкою (вихідні дні — субота та неділя), направляється у відрядження на інше підприємство, на якому встановлено 6-денний робочий тиждень (вихідний день — неділя). Період відрядження — з 7 березня (четвер) по 12 березня (вівторок) 2024 року. Як оплатити дні службової поїздки працівника?

За яким графіком оплачувати

Спершу нагадаємо, що відносини між підприємством і працівником, направленим у відрядження, регулює КЗпП. Більш детально вимоги трудового законодавства щодо відряджень прописані в Інструкції № 59*.

* Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 № 59.

Водночас ця Інструкція є обов’язковою лише для бюджетних установ. Госпрозрахункові підприємства питання оплати праці у відрядженні визначають самостійно та прописують їх у колективному договорі чи іншому локальному документі (наприклад, Положенні про відрядження). Інструкція № 59 для них має рекомендаційний характер.

Разом з тим, складаючи Положення про відрядження, комерційники можуть як передбачити свій власний порядок оплати праці у відрядженні (з урахуванням вимог КЗпП), так і враховувати норми Інструкції № 59.

Оскільки більшість роботодавців все ж таки орієнтується саме на Інструкцію № 59, то далі ми посилатимемось на її норми.

Так от, у пп. 8 і 13 розд. I Інструкції № 59 зазначено, що працівникові, який направлений у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється за всі робочі дні тижня, які припадають на період відрядження.

Але за чиїм графіком роботи визначати такі робочі дні?

Відповідь знаходимо в п. 13 розд. І Інструкції № 59. Відповідно до цієї норми

робочі дні відрядженого працівника визначають згідно з графіком роботи того підприємства, установи, організації, яке його направило у відрядження

А отже, якщо працівника направлено у відрядження на підприємство, графік роботи якого не збігається із графіком роботи підприємства його постійної роботи, то:

— такий працівник має працювати у відрядженні за графіком роботи того підприємства, куди його було направлено;

оплата праці такому працівнику здійснюється за робочі дні відповідно до графіка роботи того підприємства, яке його направило у службову поїздку.

Якщо буквально застосувати сказане до нашого працівника, то виходить, що він:

— має працювати у відрядженні за графіком роботи підприємства, що його приймає. Всього виходить 5 робочих днів: 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 9 (субота), 11 (понеділок) та 12 (вівторок) березня 2024 року;

— отримає оплату за робочі дні за графіком роботи, встановленим на його рідному підприємстві. Тобто він отримає оплату лише за 4 робочих дні: 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 11 (понеділок) та 12 березня (вівторок).

Чи не буде тут порушень трудового законодавства? Адже за роботу в суботу (9 березня — фактично у свій вихідний день), наш працівник не отримає оплати.

Щоб дати відповідь на це запитання, розглянемо норми, які регулюють порядок роботи у вихідні дні.

Робота у вихідний

У загальному випадку вихідні (святкові, неробочі) дні, що припадають на період відрядження, не оплачують. За такі дні працівник отримує добові, бо перебуває у відрядженні. Проте він не отримує оплату за роботу в такі дні, бо фактично не працює (відпочиває).

Виняток лише один — якщо працівник спеціально направлений для виконання роботи у вихідні дні (п. 9 розд. І Інструкції № 59). Тобто його обов’язок працювати в такі дні прямо обумовлений у наказі про відрядження. Тоді роботу в цей день компенсують відповідно до вимог ст. 72, 107 КЗпП.

А як бути в нашій ситуації, коли працівник відряджений на інше підприємство? Адже він вимушений працювати за графіком роботи, встановленим на такому підприємстві (зокрема, у свій вихідний день — суботу).

Чи можна в такому разі вважати, що наш працівник є таким, що спеціально направлений для виконання роботи у свій вихідний день? Тобто роботодавець має оплатити йому такий день за «вихідними» правилами?

З таким запитанням ми звернулися до Мінекономіки і ось яку відповідь отримали. У листі від 28.02.2024 № 4707-05/15352-09 спеціалісти цього відомства зазначили:

в наказі про направлення такого працівника у відрядження має бути прямо обумовлено, що працівник зобов’язаний працювати у вихідний день

Тобто якщо ви направляєте працівника у відрядження на підприємство з іншим графіком роботи, то відразу маєте прописати у наказі про відрядження, що такий працівник повинен працювати у свій вихідний день (якщо такий день припадає на період відрядження).

Розберемо, як це працює, на прикладі.

Працівника, який працює за 5-денним робочим тижнем з вихідними в суботу та неділю (8-годинний робочий день), направили у відрядження на інше підприємство. Графік роботи підприємства, що приймає працівника, — 6-денний робочий тиждень з вихідним у неділю (тривалість роботи з понеділка по п’ятницю — 7 год, у суботу — 5 год). Період відрядження — з 7 по 12 березня 2024 року. Як оплатити працівнику дні відрядження?

Відповідно до вимог п. 13 розд. І Інструкції № 59 відряджений працівник буде працювати за графіком роботи підприємства, на яке його відрядили, тобто за 6-денним робочим тижнем. Тобто — 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 9 (субота), 11 (понеділок) та 12 (вівторок) березня 2024 року.

У зв’язку з цим роботодавець, який відряджає працівника у службову поїздку, має прописати у наказі про відрядження, що такий працівник зобов’язаний працювати у відрядженні у свій вихідний день — у суботу (9 березня 2024 року).

У такому разі працівник отримає оплату:

— і за робочі дні, передбачені графіком роботи на його рідному підприємстві. Тобто за 4 робочих дні, що припадають на період відрядження. А саме: 7 (четвер), 8 (п’ятниця), 11 (понеділок) та 12 (вівторок) березня 2024 року;

— і за 5 відпрацьованих годин 9 березня 2024 року (суботу). При цьому така робота буде компенсована працівнику відповідно до вимог ст. 72, 107 КЗпП.

Як це зробити — читайте у статті «Відрядження: як оплатити роботу у вихідний день» // «Оплата праці», 2024, № 5.

Висновки

  • Якщо працівника відряджено на інше підприємство, то він має працювати у відрядженні за графіком роботи того підприємства, куди його було направлено.
  • Водночас оплата праці такому працівнику здійснюється за графіком роботи того підприємства, яке його направило у службову поїздку.
  • Якщо на період такого відрядження припав вихідний за графіком роботи працівника на рідному підприємстві, то роботодавець має зазначити в наказі про відрядження про обов’язок працівника працювати в цей день та оплатити роботу в такий день відповідно до вимог ст. 72 КЗпП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі