Теми статей
Обрати теми

Відрядження: як оплатити роботу у вихідний день

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Працівник перебував у відрядженні з 7 по 12 березня лютого 2024 року. Згідно з наказом про відрядження він працював у день, який для нього є вихідним, — 9 березня 2024 року (субота). Як оплатити відрядженому працівнику роботу в такий день?

Трудові гарантії

Загальні норми. Гарантії та компенсації при службових відрядженнях передбачені ст. 121 КЗпП. Відповідно до цієї норми працівникам, які направлені у відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. При цьому розмір такої оплати не може бути нижчим середнього заробітку.

І на цьому, так би мовити, «все». Тобто окремих положень щодо оплати праці працівника у відрядженні у вихідний день ця норма не містить. Тому нічого не залишається, як у цьому питанні керуватися:

ст. 72 КЗпП (містить загальні норми щодо компенсації за роботу у вихідний день);

— та Інструкцією № 59* або нормами діючого на підприємстві Положення про відрядження.

* Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 № 59.

КЗпП. Відповідно до ст. 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін:

— або наданням іншого дня відпочинку,

— або у грошовій формі у подвійному розмірі.

Тобто сторони можуть обрати один із способів компенсації за роботу у вихідний день. Попереджаємо: застосовувати обидва способи компенсації за роботу у вихідний день в одному й тому ж випадку не можна.

Що це означає для нашого працівника? Якщо за роботу у вихідний день у відрядженні такому працівнику буде наданий інший день відпочинку, то фактично відпрацьовані працівником години у вихідний день у відрядженні будуть оплачені не у подвійному розмірі, а як звичайний робочий день у відрядженні.

Якщо працівник надав перевагу оплаті, то в такому разі робота у вихідний день відрядженому працівнику буде оплачена за правилами, встановленими ст. 107 КЗпП.

Нагадаємо, що відповідно до цієї норми працівникам, яким установлено:

а) годинну ставку, робота у вихідний день оплачується у розмірі подвійної годинної ставки;

б) місячний оклад:

— у розмірі одинарної годинної ставки понад оклад, якщо робота у вихідний день здійснювалася у межах місячної норми робочого часу;

— у розмірі подвійної годинної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Зверніть увагу! Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день.

При цьому годинна ставка визначається шляхом ділення посадового окладу на кількість годин за нормою тривалості робочого часу.

Але ще раз зауважимо, що ці вимоги щодо компенсації за роботу у вихідний день є загальними. Для того щоб з’ясувати, як здійснюється така компенсація на окремому підприємстві, в установі, організації, доведеться зазирнути або в Інструкцію № 59, або в Положення про відрядження.

Інструкція № 59 / Положення про відрядження. У бюджетників питання оплати роботи у відрядженні у вихідний день регулює Інструкція № 59. Госпрозрахункові підприємства також можуть дублювати у своєму Положенні про відрядження норми цього документа. В такому разі вони мають також дотримуватися норм цього документа.

Так от, у п. 13 розд. 1 Інструкції № 59 зазначено: працівнику, який направлений у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється за всі робочі дні тижня за графіком, установленим за місцем постійної роботи, та відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. При цьому розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Тобто у загальному випадку вихідні дні, що припадають на період відрядження, не оплачують.

Водночас

якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства (п. 9 розд. І Інструкції № 59)

Інакше кажучи, якщо працівник бюджетної установи спеціально відряджений для роботи у вихідний день, то компенсація за роботу цього дня йому виплачується за нормами ст. 107 КЗпП (лист Мінекономіки від 21.08.2020 № 3511-06/51797-07). Тобто робота у вихідний день у відрядженні працівнику має бути оплачена у подвійному розмірі годинної ставки.

Компенсувати бюджетникам роботу у вихідний день, надавши відрядженому працівнику інший день відпочинку, не можна, оскільки це суперечитиме нормам Інструкції № 59, де вказано про виплату компенсації.

Щодо госпрозрахункових підприємств, то вони можуть установлювати свій порядок оплати роботи у відрядженні (у тому числі за роботу у вихідний день у відрядженні) у своїх внутрішніх документах (колективних договорах, Положенні про відрядження). Але, звісно, з урахуванням норм і гарантій, передбачених трудовим законодавством, генеральною та галузевими угодами.

А все тому, що Інструкція № 59 є обов’язковою тільки для бюджетних роботодавців. Для комерційних підприємств норми цього документа мають рекомендаційний характер.

Тобто вони (на відміну від бюджетників) можуть у своєму Положенні про відрядження прописати, що компенсація за роботу у вихідні дні у відрядженні здійснюється відповідно до чинного законодавства. У такому разі роботу у вихідний день у відрядженні працівнику компенсують відповідно до вимог ст. 72, 107 КЗпП. Тобто або надають інший день відпочинку, або оплачують у подвійному розмірі, залежно від того, як домовляться роботодавець із працівником.

Тепер давайте розглянемо на прикладах, як оплатити роботу у вихідний день відрядженого працівника залежно від обраного способу компенсації.

Виплачуємо грошову компенсацію

Працівник (п’ятиденний робочий тиждень, 8-годинний робочий день) був направлений у відрядження з 7 по 12 березня 2024 року, у тому числі й для роботи 9 березня 2024 року (субота — вихідний день за графіком роботи працівника). Як оплатити дні службової поїздки, якщо:

— час фактичної роботи, яку виконував працівник 9 березня 2024 року, становить 5 годин;

— посадовий оклад працівника — 12000 грн;

— норма робочого часу працівника за графіком його роботи у березні 2024 року — 21 робочий день (168 годин);

— середньоденна зарплата дорівнює 545,45 грн, денна виплата — 571,43 грн;

— робота у вихідний день відрядженому працівнику компенсується у грошовій формі?

Оскільки денна виплата працівника виявилася більшою за середньоденну зарплату (571,43 > 545,45), то робочі дні, що припадають на період відрядження, оплачуємо як звичайні робочі дні.

За 10 березня 2024 року (неділя) відряджений працівник оплати не отримає (за цей день йому будуть виплачені лише добові), оскільки в цей день він не виконував свої трудові обов’язки.

А як щодо компенсації за роботу у вихідний день (суботу) — 9 березня 2024 року?

09.03.2024 (у суботу) працівник відпрацював 5 годин понад норму робочого часу, встановлену на березень 2024 року. Тому за кожну відпрацьовану годину у такий день він має отримати подвійну годинну ставку.

Тобто за роботу у вихідний день у відрядженні наш працівник отримає:

12000 : 168 × 5 × 2 = 714,29 грн.

Загальна сума доходу нашого працівника за березень 2024 року становитиме:

12000 + 714,29 = 12714,29 грн.

Надаємо інший день відпочинку

Працівник (п’ятиденний робочий тиждень, 8-годинний робочий день) був направлений у відрядження з 7 по 12 березня 2024 року, у тому числі й для роботи 9 березня 2024 року (субота — вихідний день за графіком роботи працівника). Як оплатити дні службової поїздки, якщо:

— посадовий оклад працівника — 14000 грн;

— середньоденна зарплата дорівнює 636,36 грн, денна виплата — 666,67 грн;

— за роботу у вихідний день відрядженому працівнику буде надано інший день відпочинку (15 березня)?

У нашого працівника денний заробіток виявився більшим за середньоденну зарплату (666,67 > 636,36), тому робочі дні, що припадають на період відрядження, оплачуємо як звичайні робочі дні.

Оскільки працівнику було надано інший день відпочинку за роботу у вихідний день у відрядженні, то відпрацьований працівником день оплачуємо як звичайний робочий день у відрядженні.

Сума зарплати працівника за березень 2024 року становитиме 14000 грн.

Висновки

  • Робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін або наданням іншого дня відпочинку, або у грошовій формі у подвійному розмірі.
  • Якщо працівник надав перевагу оплаті, то в такому разі робота у вихідний день відрядженому працівнику оплачується за правилами, встановленими ст. 107 КЗпП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі