Чи діє воєнне звільнення?
На час дії воєнного стану маємо досить багато звільнень та послаблень. То можливо і анкету головбуха подавати не потрібно?
Дійсно, у березні 2022 року фахівці Мінфіну наголосили, що оцінювання головбухів тимчасово призупиняється на час дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану (стану війни). Про це йшлося в листі Мінфіну від 18.03.2022 № 41020-06-5/6355 («Анкетування головбухів відтермінували» // «Оплата праці», 2022, № 7).
Водночас минулого року деякі місцеві казначейства повідомили, що анкету подавати таки треба. Зокрема, ГУДСУ в Сумській області в листі від 20.03.2023 № 09.2-11-06/1428.
Анкетування нескладне. І його краще пройти, аніж накликати на себе зайві неприємності. Тож давайте пройдемось важливими моментами.
Кого та хто оцінює?
Кого оцінюють. Оцінюванню підлягають лише головні бухгалтери бюджетних установ. І до того ж не всі, а тільки ті, які працюють на займаній посаді в конкретній установі не менше року. При цьому якщо в установі відбулася реорганізація і головбух працює в установі менше року, однак при цьому його посадові обов’язки не змінились, то його також слід оцінювати (п. 4 Порядку № 1537).
Особливі умови передбачені для майбутніх матусь і тих, хто вже має маленьких діток. Коли жінка є вагітною, то вона може проходити оцінювання за власним бажанням. А от після виходу з відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і для догляду за дитиною оцінювання проводять не раніше ніж через рік після виходу на роботу.
Також право вибору надають головбуху, якого призначено на посаду на визначений строк (тобто за строковим трудовим договором). Він теж може проходити оцінювання за власним бажанням. На практиці також не оцінюють бухгалтерів, які займають посаду тимчасово.
Крім того, ще існують ситуації, які нормативно не врегульовані. Наприклад, не оцінюють головного бухгалтера, який відпрацював в установі весь минулий рік (який треба оцінити), однак звільнився на початку поточного року.
Хто оцінює. Оцінювання проводять органи Казначейства. А конкретніше — Комісія з оцінки виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень, склад якої затверджується наказом керівника органу.
Як подати анкету? Наразі електронний документообіг ще не дістався цієї ланки. Тому подати анкету до органу Казначейства можна лише в паперовому вигляді.
СТРОКИ та Етапи оцінювання
Оцінювання проходить один раз на рік у два етапи: зовнішнє та внутрішнє. Вони наведені у таблиці нижче.
Етапи оцінювання головного бухгалтера
Строки | Процедура |
Внутрішнє оцінювання | |
До 1 березня | Для установ, які є розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня. Головбух заповнює та погоджує* анкету із керівником установи. Анкета містить 12 критеріїв, які оцінюють успішність роботи головного бухгалтера. Її також слід погодити* із керівником та головним бухгалтером вищої за рівнем бюджетної установи |
До 15 березня | Повертається головбуху |
До 1 квітня | Головбух подає погоджену анкету до комісії в органі Казначейства. Якщо не потрібно погоджувати анкету із керівництвом установи вищого рівня, то головбух заповнює її, погоджує* лише із керівником своєї установи та подає до 1 квітня |
* Якщо керівник бюджетної установи чи керівник та/або головний бухгалтер «вищої» бюджетної установи відмовляються погодити анкету, то подавати її все одно потрібно — без погодження, однак з інформацією щодо вжитих заходів для отримання такого погодження. Строк той же — до 1 квітня року, в якому проводиться оцінка. | |
Зовнішнє оцінювання | |
Не пізніше 1 квітня | Структурні підрозділи органу Казначейства готують інформацію про допущені головним бухгалтером недоліки відповідно до переліку питань та надають її комісії. Перелік питань формують з огляду на повноваження головного бухгалтера та завдання бухгалтерської служби, визначені Типовим положенням № 59* |
До 1 травня | Проводиться оцінка. Оскільки підсумкове рішення Комісії за результатами проведення оцінювання оформлюється протоколом, то вважаємо, що до зазначеної дати таке рішення має бути оформлене |
Зовнішнє оцінювання діяльності головного бухгалтера здійснює орган Казначейства, який обслуговує бюджетну установу. Загалом сам головбух не присутній на засіданні комісії. Однак його можуть запросити, якщо (п. 13 Порядку № 1537):
— анкету подано без погодження керівником бюджетної установи чи керівником та/або головним бухгалтером бюджетної установи вищого рівня;
— інформація про допущені недоліки згідно з переліком питань свідчить про незадовільний результат.
На засіданні комісії головбух може надати на розгляд відповідні матеріали, обґрунтування, пояснення тощо.
Також за потреби комісія може звернутись для надання пояснень, обґрунтувань, розрахунків тощо, що підтверджують наведену в анкеті інформацію про результати його діяльності.
Результати оцінювання
Звісно, усіх цікавить результат оцінювання. І головне, чи буде щось головному бухгалтеру, якщо не скласти цей іспит?
Покарання. Порядком № 1537 передбачені наслідки лише для незадовільного результату. У протоколі, яким оформлено результат оцінювання, наводяться рекомендації комісії щодо:
— удосконалення роботи головного бухгалтера та бухгалтерської служби бюджетної установи;
— усунення виявлених недоліків, у тому числі про розгляд питання щодо необхідності підвищення професійно-кваліфікаційного рівня головного бухгалтера, притягнення його до відповідальності та/або відповідності головного бухгалтера займаній посаді тощо. Тут маються на увазі дисциплінарні стягнення: догана або звільнення (ст. 147 КЗпП).
Відповідно до пп. 2 та 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема, у таких випадках:
— виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню цієї роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці;
— систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.
Можливість притягнення до дисциплінарної відповідальності та звільнення у цьому разі підтвердили фахівці Мінекономіки у листі від 02.04.2020 № 3512-06/22256-07 (ср. ).
При цьому важливо пам’ятати, що сам головбух може оскаржити «вирок». На це він має право відповідно до п. 18 Порядку 1537. Зробити це слід протягом 10 днів з дня отримання ним та керівником бюджетної установи витягу з протоколу.
Для цього головбух подає керівнику органу Казначейства за місцем обслуговування бюджетної установи відповідну заяву, в якій наводить обґрунтовані пояснення та додаткові відомості щодо його службової діяльності. За дорученням керівника органу Казначейства комісія у присутності головного бухгалтера протягом 2 тижнів із дня отримання органом Казначейства відповідної заяви проводить повторну оцінку.
Що стосується звільнення за систематичне невиконання працівником своїх обов’язків (п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП), то фахівці Мінекономіки зауважили наступне. Цей варіант можливий, якщо документально зафіксовано (у протоколі рішення комісії з проведення оцінки, наказі, розпорядженні), що головбух не виконував або неналежно виконував свої обов’язки і це мало систематичний характер, тобто до нього протягом року вже було застосовано дисциплінарне стягнення.
Заохочення. А чи є заохочення у разі отримання позитивного результату оцінювання? На жаль, в Порядку № 1537 про це жодного слова. Водночас пам’ятаємо, що правила та розміри виплати матеріального заохочення регламентуються Положенням про преміювання, розробленим в установі. Тому вважаємо, що тут може бути передбачена норма, яка дозволяє преміювати головбуха у разі отримання позитивного результату оцінювання.
Висновки
- Оцінювання головних бухгалтерів бюджетних установ проходить у два етапи: внутрішній (до 1 квітня) і зовнішній (не пізніше 1 травня).
- Подати анкету головбух має до органу Казначейства у паперовій формі.
- За незадовільний результат оцінювання можуть винести догану або навіть звільнити.
- Заохочення у разі позитивного результату проходження оцінювання Порядком № 1537 не передбачено. Водночас не заборонено встановити відповідну норму Положенням про преміювання.