Теми статей
Обрати теми

Перехідні відпускні: теорія оподаткування

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Продовжуємо серію статей про відпустки, які почались в одному місяці, а закінчились — в іншому. Сьогодні поговоримо про теоретичну частину оподаткування перехідних відпускних.

ПДФО та ВЗ

Відпускні належать до виплат за невідпрацьований час у складі додаткової зарплати. Відповідно вони потрапляють до загального оподатковуваного доходу як зарплата (п.п. 164.2.1 ПКУ).

Отже, при виплаті відпускних із них потрібно утримати та перерахувати до бюджету ПДФО та ВЗ (18 % і 1,5 % відповідно)

Сплачувати ПДФО та ВЗ з відпускних слід у загальні строки. Вони наведені у таблиці 2 в кінці статті.

ПСП. До зарплати працівника може застосовуватися податкова соціальна пільга (далі — ПСП). Звісно, якщо на те виникло право* та є заява працівника.

* Детальніше читайте у статті «Податкова соціальна пільга у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99.

Один із критеріїв для отримання ПСП — граничний розмір доходу на місяць. Так от, відпускні враховують при його визначенні. Водночас перехідні відпускні, якщо вони нараховані наперед за обидва місяці, відносять до місяців, за які вони нараховані (абз. 3 п.п. 169.4.1 ПКУ).

Наприклад, відпустка припадає на квітень і травень 2024 року. Потрібно розподілити відпускні: за дні квітня — до квітня, за дні травня — до травня. І після цього додати розраховані суми до зарплати за відповідний місяць. І вже отриману величину порівняти із граничним розміром доходу, що дає право на ПСП.

А далі об’єкт оподаткування ПДФО (в тому числі нараховані відпускні) треба зменшити на суму ПСП (п. 164.6 ПКУ).

І все б було досить просто, якби не одне «але». Відпускні треба виплачувати до початку відпустки. І, відповідно, оподатковувати їх також (див. таблицю 2 наприкінці статті). Тобто для оподаткування немає часу чекати, коли закінчиться місяць, за який вони нараховані, і буде відома загальна нарахована за цей місяць зарплата. При цьому ПСП можемо застосувати тільки до місячного доходу в цілому. Тому виходить так: якщо на момент виплати відпускних немає нарахування зарплати в цілому за місяць, ПДФО потрібно утримувати з розрахованої суми відпускних, не зменшуючи її на ПСП.

Тож якщо в бухобліку ви нараховуєте всю суму відпускних одразу в місяці виплати, то для оподаткування і застосування ПСП суми відпускних треба відносити до місяців, за які вони нараховані. Не зробили цього в місяці, за який нараховані відпускні? Не переймайтесь! «Підрівняти» ПДФО завжди можна при його річному перерахунку. Деталі — в статті «Перерахунок ПДФО за підсумками 2023 року» // «Податки & бухоблік», 2023, № 101 (ср. ).

Щодо утримання ВЗ, то тут все просто. Він не залежить ані від права на ПСП, ані від інших податків. Його ставка наразі становить 1,5 %. І утримують його із нарахованої (виплаченої) суми відпускних.

ЄСВ

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ* єдиний внесок нараховують на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Відпускні — це виплата за невідпрацьований час, яка входить до фонду зарплати як додаткова (п.п. 2.2.12 Інструкції № 5**).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

** Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5.

У загальному випадку для звичайних роботодавців передбачені такі ставки ЄСВ:

22 % — для працівників без інвалідності;

8,41 % — для працівників, яким установлена інвалідність.

При нарахуванні ЄСВ враховуємо правила максимальної та мінімальної бази ЄСВ. Показники для 2024 року, що діють з 1 квітня, наведені у табл. 1.

Таблиця 1. ЄСВ-показники з 01.04.2024

Показник

Розмір, грн

Максимальний розмір доходу, з якого справляють ЄСВ

120000 (15 х 8000)

Максимальна місячна сума ЄСВ

26400 (120000 х 22 %)

Мінімальний страховий внесок з розрахунку на місяць*

1760 (8000 х 22 %)

* Нараховують на мінімальну базу нарахування ЄСВ, визначену за основним працівником (без інвалідності), з якої справляється внесок за ставкою 22 %.

Контроль максимальної і мінімальної величини, з якої сплачується ЄСВ, при нарахуванні відпускних застосовують окремо за кожен місяць.

Для визначення суми ЄСВ відпускні необхідно розподілити між місяцями пропорційно кількості днів відпустки в кожному місяці

Для контролю максимальної та мінімальної бази ЄСВ перехідні відпускні за кожен місяць сумують із зарплатою за відпрацьовані в цих місяцях дні і порівнюють із потрібною величиною бази нарахування ЄСВ, що діяла в місяці, за який нараховано відпускні.

І не забувайте, що разом із виплатою відпускних роботодавець зобов’язаний перерахувати до бюджету ЄСВ на суму цих виплат. Строки наведені далі у табл. 2.

Таблиця 2. Строки сплати ПДФО, ВЗ і ЄСВ роботодавцем

Варіант виплати

Строк сплати ПДФО та ВЗ

Строк сплати ЄСВ

Гроші отримано з банківського рахунку

Одночасно з отриманням грошей у банку (п.п. 168.1.2 ПКУ)

У день виплати заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ (абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ)

Гроші перераховано в безготівковій формі на рахунок працівника

Одночасно з перерахуванням грошей на рахунок (п.п. 168.1.2 ПКУ)

Виплата готівкою з каси*

Протягом трьох операційних днів, що настають за днем виплати (п.п. 168.1.4 ПКУ)

Виплата в натуральній формі

Дохід нараховано, але не виплачено

Протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, у якому нараховано дохід (п.п. 49.18.1, п. 57.1, п.п. 168.1.5 ПКУ)

Не пізніше 20-го (для гірничих підприємств — не пізніше 28-го) числа наступного місяця (абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ)

* За рахунок грошових коштів, які не були отримані в банку на здійснення виплат працівникам, а надійшли до каси підприємства, наприклад, як виручка.

Приклад оподаткування та заповнення об’єднаного звіту з його додатками наведено у статті «Перехідні відпускні: практика оподаткування та звітність» цього номера.

Висновки

  • Відпускні належать до додаткової зарплати, тому з них слід утримати ПДФО та ВЗ.
  • Відпускні враховують у граничний розмір доходу на місяць для застосування ПСП. Якщо перехідні відпускні нараховані наперед за обидва місяці, то їх відносять до місяців, за які вони нараховані.
  • Разом із виплатою відпускних роботодавець зобов’язаний перерахувати до бюджету ПДФО, ВЗ та ЄСВ на суму цих виплат.
  • Для визначення суми ЄСВ відпускні необхідно розподілити між місяцями пропорційно кількості днів відпустки в кожному місяці.
  • Для контролю максимальної та мінімальної бази ЄСВ перехідні відпускні за кожен місяць сумують із зарплатою за відпрацьовані в цих місяцях дні і порівнюють із потрібною величиною бази нарахування ЄСВ, що діяла в місяці, за який нараховано відпускні.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі