Теми статей
Обрати теми

Середня для «оздоровчих» з окладу: роз’яснення від Мінекономіки

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Лист Мінекономіки від 16.05.2024 № 4707-05/36086-09, що коментується, — це відповідь на запит нашої редакції щодо порядку визначення середньомісячної зарплати для допомоги на оздоровлення, коли розрахунок проводиться виходячи з посадового окладу або МЗП.

Проблема ситуації

Матеріальна (грошова) допомога на оздоровлення у розмірі середньомісячної зарплати надається окремим працівникам держорганів та органів місцевого самоврядування.

Загальний випадок. Відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку № 100 розрахунок середньої зарплати для матдопомоги здійснюють виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю її надання. При цьому подією для визначення розрахункового періоду при обчисленні допомоги на оздоровлення є дата початку щорічної відпустки.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Сама сума матдопомоги у розмірі середньомісячної зарплати визначається шляхом множення середньоденної зарплати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (абз. 3 п. 7 Порядку № 100). У свою чергу, середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення зарплати за фактично відпрацьовані протягом 12 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів (абз. 4 п. 7 Порядку № 100).

Середньомісячне число робочих днів розраховується шляхом ділення на 12 сумарного числа робочих днів за останні 12 календарних місяців згідно з графіком роботи установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства. Детальніше про розрахунок середньої зарплати для визначення суми допомоги на оздоровлення ви можете прочитати у статті «Оздоровчі» у розмірі середньої: як правильно провести розрахунок» // «Оплата праці», 2024, № 9.

Розрахунок з окладу. Якщо працівник відпрацював менше одного місяця або у нього відсутні виплати у розрахунковому періоді, то за розрахунковий період беремо умовний розрахунковий період — 12 календарних місяців перед місяцем, в якому надається матдопомога.

Розрахунок середньоденної зарплати у цих випадках проводимо виходячи з окладу працівника. Якщо розмір його окладу нижчий за МЗП, розрахунок середньої зарплати проводимо з МЗП (абз. 22 п. 4 Порядку № 100). Крім того, враховуємо, що якщо розрахунок середньої зарплати обчислюється виходячи з окладу чи МЗП, то її нарахування здійснюється шляхом множення окладу чи МЗП на 12 місяців розрахункового періоду (абз. 23 п. 4 Порядку № 100).

І ось тут виникає запитання: чи потрібно при обчисленні суми допомоги на оздоровлення робити поетапний розрахунок з проміжним округленням показників середньоденної зарплати та середньомісячної кількості робочих днів? Або ж можна провести безперервний розрахунок, не округлюючи проміжні показники, що дасть змогу у кінцевому рахунку вийти на той же розмір окладу (МЗП). Від обраного варіанта залежить результат.

Розглянемо зазначене на прикладі.

Приклад. Водій сільради (ОМС) з 01.04.2023 по 31.03.2024 перебував у відпустці за свій рахунок. З 29.04.2024 він іде у щорічну відпустку. При виході у відпустку за рішенням керівника держоргану йому надається допомога на оздоровлення у розмірі середньомісячної зарплати. Посадовий оклад працівника на момент виходу у відпустку — 4082 грн.

За останні 12 календарних місяців (квітень 2023 — березень 2024 року) у працівника немає нарахувань. Згідно з графіком роботи держоргану у цьому періоді було 260 роб. дн. Оклад працівника (4082 грн) нижчий за розмір мінзарплати, що діє у квітні 2024 року (8000 грн). Тож розрахунок проводимо виходячи з МЗП. Розглянемо 2 варіанти розрахунку.

Варіант 1 (проміжні показники).

Спочатку розрахуємо середньоденну зарплату:

8000 × 12 : 260 = 369,23 (грн).

Далі визначимо середньомісячну кількість робочих днів у розрахунковому періоді:

260 : 12 = 21,67 (роб. дн.).

І нарешті обчислимо суми матдопомоги:

369,23 × 21,67 = 8001,21 (грн).

Варіант 2 (кінцевий результат).

Розмір матдопомоги дорівнює:

8000 × 12 : 260 × 260 : 12 = 8000 (грн).

До речі, раніше у подібному випадку, коли розрахунковий період для обчислення середньої для матдопомоги становив 2 місяці, ми також у результаті розрахунку виходили на оклад або МЗП. При цьому фахівці Мінсоцполітики радили взагалі не проводити ніяких розрахунків у тій ситуацій, коли «оздоровчі» за Порядком № 100 обчислюються з окладу, а платити працівникам рівно оклад (див. статтю «Держслужбовець після декретної відпустки йде в щорічну відпустку: як розрахувати відпускні та грошову допомогу» // «Оплата праці», 2016, № 16).

Але наразі відповідальним за надання роз’яснень з приводу застосування норм Порядку № 100 є Мінекономіки. Тож ми звернулись до фахівців цього відомства із запитанням: який варіант розрахунку «оздоровчих» застосовувати у вищенаведеному прикладі?

Відповідь на це запитання ми отримали у листі Мінекономіки від 16.05.2024 № 4707-05/36086-09 (повний його текст ви знайдете за посиланням наприкінці статті).

Думка Мінекономіки

У своїй відповіді фахівці Мінекономіки зазначили: оскільки проміжний показник не є підсумковим показником, то його не округлюють при розрахунку, а застосовують довгий дріб і округлюють кінцевий результат. Водночас якщо комп’ютерна програма округлює середньоденну зарплату та середньомісячну кількість робочих днів у розрахунковому періоді до двох знаків після коми (іншої кількості знаків), то помилки немає.

Тобто фактично який би варіант розрахунку ви не обрали на умовах нашого прикладу (варіант 1 або 2), кожен з них по суті є правильним. Ми ж зі свого боку рекомендуємо застосовувати варіант 2. Адже у цьому випадку кінцевий результат завжди дорівнюватиме окладу або МЗП.

При цьому порядок визначення суми матдопомоги згідно з Порядком № 100, виходячи з окладу (МЗП), та правила округлення розрахункових показників Мінекономіки рекомендує зафіксовувати у локальних актах про оплату праці або колективному договорі.

Зверніть увагу: усе вищезазначене стосується не тільки допомоги на оздоровлення, а й матдопомоги для вирішення соціально-побутових питань. Якщо вона надається працівнику у розмірі середньомісячної зарплати, а він відпрацював менше місяця або у нього відсутні виплати у розрахунковому періоді, то розрахунок проводимо так само, виходячи з окладу або МЗП.

Висновки

  • У загальному випадку розрахунковий період при обчисленні середньої зарплати для «оздоровчої» допомоги — 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю її надання.
  • Якщо відсутній розрахунковий період або виплати у ньому, то розрахунок середньої зарплати для матдопомоги проводимо виходячи з окладу працівника або розміру МЗП.
  • Порядок визначення суми матдопомоги за Порядком № 100, виходячи з окладу (МЗП), слід зафіксовувати у локальних актах про оплату праці або колективному договорі.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі