Теми статей
Обрати теми

Вагітність та пологи → догляд → звільнення: відображаємо у Д5

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
У працівниці 2 липня 2024 року закінчилася відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. З 3 липня вона пішла у відпустку для догляду за дитиною до 3 років, перебуваючи у якій, 26 вересня 2024 звільняється за власним бажанням. Як ці події відобразити у Д5 Податкового розрахунку?

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у Д5

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається жінкам на підставі відповідного листка непрацездатності (паперового чи електронного), який виписується згідно з медичним висновком.

Оформлення роботодавцем цієї відпустки допускається за декількома варіантами:

1 варіант — на підставі лише листка непрацездатності (е-лікарняного);

2 варіант — на підставі наказу про надання декретної відпустки, виданого відповідно до заяви працівниці та листка непрацездатності (е-лікарняного).

За яким варіантом піти, кожний роботодавець визначає для себе сам.

У Д5 роботодавці обов’язково повинні відображати початок і закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Для цього у кварталі, в якому починається / закінчується декретна відпустка, на працівницю формуємо окремий рядок. У ньому, серед іншого, зазначаємо:

— у графі 7 — категорію особи «5»;

— у графі 16 (Документ-підстава про початок/кінець…) вносимо серію та номер паперового листка непрацездатності чи номер е-лікарняного, якщо йдемо за 1 варіантом (без видання наказу) або реквізити наказу, якщо оформлення відпустки відбулося через наказ. При цьому, в загальному випадку, реквізити документів будуть однаковими для відображення як початку, так і закінчення декретної відпустки;

— графи 13 — 15 у Д5 заповнювати не потрібно.

Відпустка для догляду за дитиною до 3 років

Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниця за власним бажанням може піти у відпустку для догляду за дитиною до 3 років (ч. 3 ст. 179 КЗпП).

Така відпустка надається за бажанням працівниці (особи, яка має право на таку відпустку). Якщо догляд буде здійснювати працівниця за своєю дитиною (дітьми), то для цього вона подає роботодавцю відповідну заяву з проханням надати їй доглядову відпустку, вказує бажану дату її початку і надає копію свідоцтва про народження дитини (дітей), за якою буде здійснювати догляд.

На підставі заяви і свідоцтва про народження дитини роботодавець видає наказ про надання відпустки для догляду за дитиною до 3 років.

Початок і закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років роботодавці зобов’язані показувати в Д5 Податкового розрахунку.

У Д5 на працівницю у кварталі, в якому починається доглядова відпустка, формуємо рядок. У ньому, серед іншого, зазначаємо:

— у графі 7 — категорію особи «6»;

— у графі 10 — дату початку доглядової відпустки;

— у графі 16 (Документ-підстава про початок/кінець…) зазначаємо реквізити наказу, на підставі якого така відпустка надана;

— графи 13 — 15 у Д5 заповнювати не потрібно.

Звільнення під час доглядової відпустки

Працівниця має право звільнитися за власним бажанням, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Для цього їй необов’язково переривати доглядову відпустку і приступати до роботи.

Свій намір звільнитися працівниця висловлює у заяві на звільнення з роботи. Вона надає роботодавцю тільки заяву на звільнення. І на підставі неї роботодавець видає наказ на звільнення. До речі, окремим наказом доглядову відпустку переривати не треба.

У день звільнення роботодавець має провести повну процедуру звільнення та розрахуватися із працівницею. Звільнення працівниці роботодавець має показати в Податковому розрахунку і його додатках, зокрема Д5.

Звільнення. Щоб показати звільнення в Д5, на працівницю формуємо рядок, в якому, зокрема, зазначаємо:

— у графі 07 — категорію особи «1»;

— у графі 10 — дату звільнення;

— у графах 13, 14 та 15 — інформацію про посаду працівниці;

— у графі 16 — реквізити наказу про припинення трудового договору.

Поряд із цим, за умовами ситуації, яку ми розглядаємо, працівниця звільняється під час перебування у доглядовій відпустці, початок якої ми показуємо в Д5 за загальними правилами. Отже, у цій ситуації треба показати її закінчення у день звільнення працівниці.

Закінчення доглядової відпустки. Поряд із рядком про звільнення на працівницю формуємо рядок на закінчення доглядової відпустки. В ньому, серед іншого, зазначаємо:

— у графі 7 — категорію особи «6»;

— у графі 10 — дату закінчення доглядової відпустки;

— у графі 16 — реквізити наказу, на підставі якого така відпустка закінчена. При цьому якщо відпустка достроково не переривалася, то реквізити наказу для початку і закінчення такої відпустки будуть однаковими. Але ми маємо ситуацію із достроковим її припиненням у зв’язку із звільненням. Тож у наведеній ситуації вказуємо реквізити наказу про припинення трудового договору. Адже саме вони є причиною закінчення доглядової відпустки. Виходить, у рядку із звільненням та у рядку із закінченням доглядової відпустки графа 16 матиме однакові дані;

— графи 13 — 15 у Д5 заповнювати не потрібно.

Приклад. У працівниці Клименко О. О. (основне місце роботи, бухгалтер):

— 2 липня 2024 року закінчилася відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (наказ від 06.03.2024 № 21/ос);

— 3 липня розпочалася відпустка для догляду за дитиною до 3 років (наказ від 03.07.2024 № 72/ос);

— 26 вересня 2024 вона звільнилася за власним бажанням, перебуваючи у доглядовій відпустці (наказ від 26.09.2024 № 99/ос).

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами була надана працівниці у 1 кварталі 2024 року. Отже, початок цієї відпустки у Д5 відповідно було відображено у цьому звітному періоді. А от її закінчення припало на 3 квартал 2024 року. Тому у Д5 цю інформацію відображаємо саме у 3 кварталі.

Тож у Д5 за 3 квартал 2024 року маємо показати:

— закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;

— початок відпустки для догляду за дитиною до 3 років;

— дострокове припинення відпустки для догляду до 3 років;

— звільнення за власним бажанням.

Як усі ці події однієї працівниці відобразити у Д5 за 3 квартал 2024 року, показано на рисунку.

img 1

Фрагмент додатка Д5 за 3 квартал 2024 року

Висновки

  • У Д5 факт початку / закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зазначаємо в окремому рядку з відображенням у графі 07 категорії особи «5».
  • Початок / закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років у Д5 відображаємо в окремому рядку із зазначенням у графі 07 категорії особи «6».
  • Звільнення і закінчення доглядової відпустки у Д5 показуємо в окремих рядках.
  • Якщо звільнення перериває доглядову відпустку, то у Д5 документом - підставою закінчення такої відпустки у графі 16 будуть реквізити наказу про звільнення.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі