Хто такий класний керівник?
У своїй роботі класні керівники ЗСО керуються Положенням № 434*.
Обов’язки класного керівника покладаються директором ЗСО на педагогічного працівника цього закладу, який має педагогічну освіту та здійснює педагогічну діяльність (п. 2.1 Положення № 434). Причому це можливо лише за згодою педагога. У разі незгоди педагогічного працівника керівник ЗСО не має права зобов’язати його виконувати роботу класного керівника або застосувати заходи дисциплінарного стягнення.
Класне керівництво — це виконання додаткових обов’язків, а не окрема посада
Відповідно до п. 2.6 Положення № 434 класний керівник зобов’язаний:
— інформувати про стан виховного процесу в класі та рівень успішності учнів педагогічну раду, адміністрацію навчального закладу, батьків;
— вибирати адекватні засоби реалізації завдань навчання, виховання і розвитку учнів;
— вести документацію, пов’язану з виконанням повноважень класного керівника (класні журнали, особові справи, плани роботи тощо);
— регулярно готувати і проводити батьківські збори тощо.
Тому, враховуючи додаткове навантаження на таких працівників, вони мають право на доплату за виконання вищезазначених обов’язків.
Який розмір доплати?
Можливість установлення доплати за класне керівництво педагогічним працівникам ЗСО передбачено відразу у двох нормативних актах, а саме у:
1) постанові № 1391*;
2) Інструкції № 102**.
Доплата за класне керівництво встановлюється вчителям та іншим педагогічним працівникам ЗСО у таких розмірах:
— у 1 — 4 (та підготовчих) класах ЗСО — у розмірі 20 % посадового окладу;
— у 5 — 11 (12) класах ЗСО — у розмірі 25 % посадового окладу.
Якщо в класах ЗСО усіх типів і найменувань кількість учнів менше 12 осіб, то доплата встановлюється в розмірі 50 % відповідних розмірів. Зазначена умова не поширюється на спеціальні класи, для яких нормативами передбачено меншу наповнюваність.
Доплату за класне керівництво дозволяється встановлювати керівним працівникам закладів освіти, які виконують викладацьку роботу в цьому закладі освіти, у разі неможливості покладання обов’язків класного керівника на іншого педагогічного працівника.
Встановлюють доплату за класне керівництво до посадового окладу педагогічного працівника з урахуванням наявних підвищень (п. 34 Інструкції № 102).
Доплата за класне керівництво не залежить від обсягу навчального навантаження (див. лист МОН від 22.02.2022 № 1/3043-22)
Жодним нормативним документом, який регулює оплатні питання педагогів, не встановлено залежність розміру цієї доплати від обсягу навчального навантаження.
Розглянемо приклад.
Приклад. Вчитель старших класів має вищу кваліфікаційну категорію (14-й тарифний розряд). Його педагогічне навантаження на тиждень становить 22 години (норма на ставку — 18). Вчителя призначено класним керівником 8 класу з кількістю учнів 30 осіб.
Розмір доплати за класне керівництво не залежить від обсягу навчального навантаження вчителя, а встановлюється у відсотках до посадового окладу. У розрахунок беремо розмір посадового окладу з урахуванням підвищення на 10 % (постанова КМУ від 11.01.2018 № 22).
Визначимо підвищений оклад:
7732 грн + 7732 грн × 10 % = 8505,20 (грн),
де 7732 грн — посадовий оклад, який відповідає 14-му тарифному розряду за ЄТС.
Далі обчислимо розмір доплати за класне керівництво:
8505,20 грн × 25 % = 2126,30 (грн).
Чи впливають канікули?
Під час канікул, які не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти залучає педпрацівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул (п. 25 Типових правил № 455*).
За час роботи в період канікул оплата праці педпрацівників здійснюється з розрахунку заробітної плати, установленої при тарифікації, що передувала початку канікул (п. 71 Інструкції № 102). Години роботи вчителя в період канікул табелюють у загальному порядку.
Тож особливостей в оплаті праці вчителя ЗСО у період канікул немає. Тому доплату за класне керівництво виплачують йому у загальному порядку.
Чи платити під час дистанційки?
Під час дистанційного режиму роботи за працівниками зберігаються права та обов’язки, визначені КЗпП та іншими актами законодавства. Фахівці МОН у листі від 27.07.2020 № 1/11-5026 зазначають, що зарплата педагогічним працівникам при дистанційній формі навчання виплачується в загальному порядку за тарифікацією. А в листі від 02.11.2020 № 1/9-609 вони підкреслюють, що при дистанційці за педагогами зберігаються:
— доплати за перевірку навчальних робіт учнів, роботу в інклюзивних класах (групах);
— надбавки за складність, напруженість у роботі, за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт;
— інші доплати та надбавки відповідно до законодавства.
Тож учителю ЗСО, який проводить навчальні заняття за дистанційною формою навчання, має зберігатися доплата за класне керівництво у встановленому розмірі, як це передбачено при звичайному режимі роботи закладу освіти. Адже при дистанційці він фактично не припиняє виконувати обов’язки класного керівника.
Висновки
- Обов’язки класного керівника покладаються керівником ЗСО на педагогічного працівника цього ж закладу за його згодою.
- Доплата за класне керівництво не залежить від обсягу навчального навантаження.
- За час роботи в період канікул зарплату вчителю ЗСО виплачують у повному обсязі, з урахуванням доплати за класне керівництво.
- Якщо у закладі освіти навчальні заняття проводяться за дистанційною формою навчання, то доплата за класне керівництво здійснюється на загальних підставах.