Теми статей
Обрати теми

Компенсація роботи у вихідні дні: подвійна оплата чи інший день відпочинку?

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Роботу у вихідний день роботодавець компенсує працівнику або наданням іншого дня відпочинку, або подвійною оплатою. Розглянемо нюанси кожного з варіантів компенсації та наведемо приклади.

Законодавче підґрунтя

Працівнику, якого було залучено до роботи у вихідний день, така робота має бути компенсована. Способи компенсації за роботу у вихідний день встановлені законодавством. Вони визначаються за згодою сторін (тобто роботодавцем та працівником) на етапі оформлення залучення працівника до роботи. А потім зазначається безпосередньо у наказі про залучення до роботи у вихідний день.

Про те, як оформити залучення працівника до роботи у вихідний день, ви можете прочитати у статті «Робота у вихідні дні: залучення, оформлення, компенсація» // «Оплата праці», 2024, № 21.

Так, відповідно до ст. 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін:

— або наданням іншого дня відпочинку;

— або оплатою у подвійному розмірі

Наприклад, якщо обрано надання іншого дня відпочинку, то робота у вихідний день не може бути оплачена у подвійному розмірі. І навпаки, якщо сторони дійшли згоди про подвійну оплату роботи у вихідний день, то інший день відпочинку не надається. Тобто обрання одного способу компенсації виключає інший.

Табелювання роботи у вихідний день

У табелі обліку використання робочого часу обов’язково маємо зазначити роботу у вихідний день. Для цього використовуємо відмітку «РВ» (цифрова — «06») — години роботи у вихідний день. Та зазначаємо кількість фактично відпрацьованих годин у вихідний день.

Зауважте, така відмітка зазначається незалежно від обраного виду компенсації за роботу у день відпочинку.

Якщо компенсація передбачена у вигляді подвійної оплати, то години роботи у вихідний день, які зазначені у табелі, мають бути відповідно оплачені.

Якщо замість відпрацьованого вихідного дня передбачено надання іншого дня відпочинку, то його (інший день відпочинку) позначаємо відміткою «ІН» (цифровий — «22») — інший невідпрацьований час і, звісно, цей день не оплачуємо. При цьому робота у вихідний табелюється за загальними правилами та оплачується в одинарному розмірі, як звичайний робочий день.

Розглянемо окремо кожен із способів компенсації роботи у вихідний день.

Подвійна оплата за роботу у вихідний день

Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами ст. 107 КЗпП (ч. 2 ст. 72 КЗпП).

Оплата провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день за такими правилами:

1) відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;

2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

3) працівникам, які отримують місячний оклад, — у розмірі подвійної годинної ставки понад оклад.

Оскільки оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день, то працівникам, яким установлено посадовий оклад, оплату за роботу у цей день доцільно здійснювати виходячи з годинної ставки (лист Мінекономіки від 31.08.2020 № 3511-06/53106-07).

При визначенні годинної ставки для оплати відпрацьованих годин у вихідні дні місячний посадовий оклад працівника ділиться на його місячну норму тривалості робочого часу (лист Мінсоцполітики від 09.12.2014 № 922/13/155-14).

Розглянемо на прикладі, як компенсувати працівнику, який отримує місячний оклад, роботу у вихідний день подвійною оплатою.

Приклад 1. Працівника із графіком роботи за звичайною п’ятиденкою залучили до роботи у суботу 26.10.2024. Він відпрацював у вихідний день 8 годин. За домовленістю з роботодавцем за роботу у вихідний день працівник отримає подвійну оплату. Оклад працівника 16000 грн. Місячна норма робочого часу за жовтень — 23 робочих дні (184 години). У жовтні 2024 року працівник відпрацював 192 години (184 години за нормою + 8 годин у вихідний день).

Як заповнити табель обліку використання робочого часу за жовтень 2024, зображено на рис. 1.

img 1

Рис. 1. Фрагмент табеля за жовтень 2024 (робота у вихідний день)

Розрахуємо годинну тарифну ставку для оплати годин, відпрацьованих у вихідний день:

16000,00 грн : 184 год = 86,96 грн/год.

Зарплата працівника за жовтень 2024 року становить:

16000,00 грн + 86,96 грн/год × 8 год × 2 = 17391,36 грн.

Надання іншого дня відпочинку

Загальний механізм. Якщо обрано варіант надання іншого дня відпочинку замість відпрацьованого вихідного дня, то:

— фактично відбувається рокіровка: працівник у вихідний день працює, а в робочий день відпочиває;

роботу у вихідний день оплачуємо як звичайний робочий день в одинарному розмірі.

Проте самостійно обрати інший день відпочинку працівник не може. Конкретний день відпочинку він має узгодити з роботодавцем. Тобто якщо працівник самостійно вирішить влаштувати собі інший день відпочинку замість відпрацьованого вихідного дня і не вийде на роботу, то роботодавець це може розцінити як прогул. Так само і роботодавець не може примусово призначити працівнику інший день відпочинку. Тобто обов’язковими умовами для цього є волевиявлення працівника і згода роботодавця.

Строки надання іншого дня відпочинку. А чи є якісь строки надання іншого дня відпочинку замість робочого вихідного?

Ні, немає. Це питання законодавчо не врегульовано. Мінсоцполітики в листі від 19.09.2012 № 321/13/133-12 висловило думку, що інший день відпочинку, у порядку компенсації за роботу у вихідний день, має надаватися за можливості через найкоротший проміжок часу після роботи у вихідний день. Але сторони не позбавлені права домовитися про надання іншого дня відпочинку, приурочивши його, наприклад, до початку чи кінця відпустки.

Отже, у який день надати працівнику інший вихідний (як компенсацію за роботу у вихідний день), роботодавець має узгодити з працівником і зафіксувати це у наказі (розпорядженні).

Алгоритм наданні іншого дня відпочинку замість відпрацьованого вихідного пояснимо на прикладі.

Приклад 2. Працівник із графіком роботи за звичайною п’ятиденкою був залучений до роботи у суботу 26.10.2024 і фактично відпрацював у вихідний день 8 годин (у табелі має відповідну відмітку). За домовленістю з роботодавцем йому надано інший день відпочинку у понеділок 28.10.2024. Оклад працівника у жовтні становить 16000 грн.

Почнемо з табеля обліку використання робочого часу за жовтень 2024 року (див. рис. 2).

img 2

Рис. 2. Фрагмент табеля за жовтень 2024 (надання іншого дня відпочинку за роботу у вихідний день)

Працівник у суботу 26.10.2024 працював (робота у вихідний), а в понеділок 28.10.2024 відпочивав (інший невідпрацьований час). Відповідно оплату за відпрацьовану суботу він отримає як за звичайний робочий день. А день відпочинку у понеділок не оплачується.

У результаті працівник отримає за жовтень 2024 року оклад 16000 грн.

Висновки

  • Робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін або наданням іншого дня відпочинку, або у грошовій формі у подвійному розмірі.
  • У табелі обліку використання робочого часу роботу у вихідний день позначаємо відміткою «РВ» та проставляємо фактично відпрацьовані години.
  • Оплата за роботу у вихідний день у подвійному розмірі здійснюється за години, фактично відпрацьовані у вихідний день.
  • Якщо за роботу у вихідний день надається інший день відпочинку, то в табелі такий день відпочинку позначаємо «ІН» і не оплачуємо, а роботу у вихідний день оплачуємо як звичайний робочий день в одинарному розмірі.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі