Профілактичні медогляди
Чим передбачені. Нагадаємо, що проходити профілактичний медогляд зобов’язані працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб (ст. 45 Закону № 2573*, ст. 21 Закону № 1645**).
* Закон України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX.
** Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III.
Увага! Не плутайте профілактичні медогляди із трудовими медоглядами, передбаченими ст. 169 КЗпП. Трудові медогляди проводяться згідно з вимогами Порядку № 246*. І цей документ, до речі, також невдовзі зазнає змін. Проте у цій статті ми говоритимемо не про трудові, а про обов’язкові профілактичні медогляди.
Процедуру проведення таких медоглядів урегульовано Порядком № 559* і Правилами № 280**. А перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, визначено Переліком № 559***.
Періодичність проведення. Проходять обов’язковий профілактичний медогляд:
— до прийняття на роботу — попередній медогляд;
— у процесі трудової діяльності — періодичний медогляд.
Також можуть проводитися позачергові медогляди. Відповідно до:
а) ч. 3 ст. 45 Закону 2573, позачергові медогляди можуть бути проведені:
— на вимогу посадових осіб органу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог санітарного законодавства у відповідній сфері;
— на прохання працівника, якщо він пов’язує погіршення стану свого здоров’я з умовами праці;
б) ст. 21 Закону № 1645 — у разі погіршення епідемічної ситуації за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Також позачерговим медоглядам підлягають працівники, стан здоров’я яких викликає занепокоєння і може негативно вплинути на оточуючих, у таких випадках (див. оновлений п. 4 Правил № 280):
— за результатами проведеної центром контролю та профілактики хвороб відповідної адміністративно-територіальної одиниці оцінки ризиків для здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення регіону;
— в межах проведення епідеміологічного розслідування.
Медогляди під час війни. Звісно, у зв’язку із веденням воєнного стану перед роботодавцями та працівниками виникають запитання:
— чи потрібно взагалі проходити профілактичні медогляди, якщо працівники працюють дистанційно?
— чи можна перенести медогляд на період після дії воєнного стану?
На жаль, на сьогодні законодавством не передбачено випадків, що дозволяють відмовитися від проходження профілактичних оглядів або відтермінувати їх. Зокрема, через дію воєнного стану або в разі виконання роботи дистанційно. Тому уникнути їх не вдасться.
Сподіваємося, що МОЗ врахує ситуацію, що склалася, і дозволить відтермінувати проходження таких медоглядів, хоча б для освітян (Служба освітнього омбудсмена вже звернулася до МОЗ з відповідною пропозицією).
Проте поки цього не сталося, працівники мають і надалі проходити профілактичні медогляди. І вже з урахуванням останніх змін. Яких? Про це розкажемо далі.
Правила проведення: зміни
З 1 жовтня 2024 року МОЗ своїм наказом від 08.11.2023 № 1925 внесло низку змін до Правил № 280. Розглянемо їх детально.
Дослідження, які мають бути проведені під час медогляду. Згідно з новими вимогами, обов’язковий профілактичний медичний огляд тепер включатиме:
— лабораторні дослідження (загальний аналіз крові та сечі, глюкоза крові тощо);
— інструментальні дослідження (вимірювання артеріального тиску, ЕКГ тощо);
— фізикальні (клінічні) обстеження (консультації лікарів-спеціалістів).
Перелік необхідних лікарів-спеціалістів, видів лабораторних та інструментальних досліджень, які працівник, зайнятий обслуговуванням населення, має пройти в межах профілактичного медогляду, зазначений у Переліку № 280*.
Зверніть увагу, що відповідно до цього документа:
— флюорографія тепер проводитиметься щорічно тільки для груп ризику, пов’язаних з туберкульозом;
— бактеріологічні дослідження — для працівників, що безпосередньо пов’язані з виготовленням та реалізацією продуктів харчування;
— обов’язкове обстеження у лікаря-психіатра — для працівників, які працюють з дітьми (в закладах освіти, крім закладів вищої освіти, притулках для дітей, оздоровчих закладах для дітей тощо).
Наявність щеплень. Зверніть увагу! МОЗ наказом від 08.11.2023 № 1925:
а) затвердив Перелік виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб (далі — Перелік № 1925). Зауважте, що до такого переліку, зокрема, потрапили працівники:
— притулків для дітей, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку;
— перукарень, косметичних та масажних кабінетів, салонів візажу;
— установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості, які беруть участь у приготуванні (виробництві), транспортуванні та реалізації продуктів харчування;
— овоче- і зерносховищ, цукрових заводів, елеваторів тощо.
У разі відсутності у працівника даних щодо проведених щеплень відповідно до вказаного Переліку йому буде запропоновано пройти курс профілактичних щеплень, необхідний для створення базового імунітету проти певних інфекційних хвороб (первинний вакцинальний комплекс);
б) вніс зміни до форми особистої медкнижки (форма № 1-ОМК, затверджена наказом МОЗ від 21.02.2013 № 150) та інструкції щодо її заповнення — Інструкції № 150*.
Так, у п. 2 Інструкції № 150 тепер зазначено, що форма № 1-ОМК видається особі тільки у разі відсутності протипоказань для зайняття відповідним видом діяльності та наявності обов’язкових профілактичних щеплень (для професій, згаданих у Переліку № 1925).
А у формі самої книжки з’явилося додаткове поле «Протипоказання для виконання обов’язків відсутні, обов’язкові профілактичні щеплення проведені».
Результати медогляду в електронній системі охорони здоров’я. З жовтня 2024 року заклади охорони здоров’я, в яких працівники проходять обов’язкові профілактичні медогляди, повинні:
— зберігати інформацію про результати таких медоглядів;
— вносити її до єдиної електронної системи обліку результатів обов’язкових профілактичних медоглядів (відповідні медичні записи потраплять до електронної системи охорони здоров’я).
Крім того, не забувайте, що роботодавці також зобов’язані подавати до ПФУ відомості про медичні огляди працівників. Як передати таку інформацію до Пенсійного фонду, читайте у статті «Трудові медогляди працівників: вносимо дані на порталі ПФУ» // «Оплата праці», 2023, № 22.
Переліки, за якими працівники не допускатимуться до роботи. Зверніть увагу, що МОЗ своїм наказом від 08.11.2023 № 1925:
— затвердив Перелік виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, хворі на інфекційні хвороби, які є носіями збудників інфекційних хвороб, за умови, що такі особи становлять загрозу для здоров’я інших осіб.
До речі, цей документ загалом повторює Перелік № 559, але при цьому містить деякі професії, яких у згаданому переліку немає;
— виклав у новій редакції Перелік протипоказань для роботи за професіями, визначеними в Переліку виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, хворі на інфекційні хвороби, які є носіями збудників інфекційних хвороб, за умови, що такі особи становлять загрозу для здоров’я інших осіб, затверджений наказом МОЗ від 23.07.2002 № 280.
Зауважте, що такий перелік розширено інфекційними хворобами, що можуть викликати надзвичайні ситуації в системі громадського здоров’я. Водночас з нього було виключено такі хвороби, що не передаються від людини до людини.
Cтрок повідомлення про виявлені інфекційні хвороби. Якщо у процесі проведення медогляду в працівника виявлять інфекційну хворобу або визнають його носієм інфекційної хвороби, зазначеної у Переліку протипоказань, заклад охорони здоров’я повинен:
— протягом 18 (а не 24!) годин проінформувати про це центр контролю та профілактики хвороб відповідної адміністративно-територіальної одиниці за місцем проживання (або за місцем роботи) такого працівника;
— працівнику, хворому на інфекційну хворобу або який є носієм інфекційної хвороби, призначити відповідне лікування.
Після проведеного лікування працівник повинен подати виписку із медкарти амбулаторного (стаціонарного) хворого (форма 027/о, затверджена наказом МОЗ від 14.02.2012 № 110):
— і до закладу охорони здоров’я, який проводив медичний огляд;
— і до центру контролю та профілактики хвороб відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Якщо після лікування протипоказання відсутні, установа охорони здоров’я видасть працівникові особисту медичну книжку. А роботодавець зможе допустити працівника до роботи.
Коли враховувати зміни
Зміни, внесені до Правил № 280, запрацювали з 01.10.2024. А отже, роботодавці вже мають їх враховувати при направленні працівників на профілактичні медогляди.
Але що робити з працівниками, у яких строк проходження медогляду ще не настав? Зокрема:
а) чи направляти зараз таких працівників на медогляд, якщо періодичність його проведення змінилася або згідно з новими вимогами працівник має пройти додаткові дослідження / обстеження у лікарів?
На наш погляд, в цій ситуації роботодавцю потрібно подбати про проходження працівником профілактичного медогляду за новими вимогами (враховуючи ту періодичність проведення досліджень / обстежень, які зазначені у оновленому Переліку № 280);
б) чи направляти зараз працівників на медогляд, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб відповідно до Переліку № 1925?
Ні. Треба дочекатися чергового медогляду. Справа в тому, що відсутність щеплень у працівника має виявлятися виключно під час профілактичного медогляду (п. 8 Правил № 280). Проте радимо не зволікати і вже зараз:
— з’ясувати, чи повинні ваші працівники мати відповідні щеплення для одержання медичної книжки та за необхідності їх зробити (на підставі ч. 2 ст. 34 Закону № 2573);
— попередити працівників про зміни у формі особистої медкнижки (в ній має бути відповідне поле про наявність всіх необхідних щеплень);
в) чи відсторонювати від роботи нещеплених працівників?
Якщо працівник, який не має щеплень, може інфікуватися під час виконання професійних обов’язків або може інфікувати інших, то краще такого працівника відсторонити від роботи оскільки він не має відповідного захисту (див. роз’яснення Центру громадського здоровʼя МОЗ).
В інших випадках, якщо у працівника виявлено відсутність щеплень, проте він погодився пройти курс профілактичних щеплень, необхідний для створення базового імунітету проти певних інфекційних хвороб (первинний вакцинальний комплекс), то, на нашу думку, відсторонювати від роботи його не слід.
Водночас якщо працівник без поважних причин не вакцинується, то роботодавець має відсторонити такого працівника від роботи на підставі ст. 45 Закону № 2573 (ср. ).
Відповідальність
Пам’ятайте, що роботодавці несуть відповідальність за організацію та своєчасність проходження працівниками обов’язкових медичних оглядів і допуск їх до роботи без наявності необхідного медичного висновку (ч. 4 ст. 45 Закону № 2573).
Зверніть увагу! За допуск до роботи працівників, які не пройшли обов’язковий профілактичний медогляд:
— підприємству, установі, організації загрожує фінансова відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 1МЗП (з 01.04.2024 — 8000 грн) за кожне порушення (абз. 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП). У разі повторного порушення протягом року — 2МЗП (з 01.04.2024 — 16000 грн) за кожне таке порушення;
— посадовим особам підприємства, установи, організації — адмінвідповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 340 до 680 грн (ч. 5 ст. 41 КпАП*).
* Кодекс про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.
Висновки
- З 1 жовтня 2024 року запрацювали зміни до Правил № 280, що визначають порядок проведення профілактичних медоглядів.
- Розширено перелік досліджень, які мають бути проведені під час медогляду.
- Під час профілактичного медогляду тепер перевірятимуть наявність щеплень (для професій, згаданих у Переліку № 1925). Відповідні зміни внесені у форму особистої медкнижки.
- Результати медогляду вноситимуться до електронної системи охорони здоров’я.
- Затверджено новий Перелік виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, хворі на інфекційні хвороби.
- За допуск до роботи працівників, які не пройшли обов’язковий профілактичний медогляд, роботодавцю загрожує фінансова відповідальність, а його посадовим особам — адмінштраф.