Трудовий договір з дистанційником
Дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується:
— поза робочими приміщеннями або територією роботодавця, у будь-якому місці за вибором працівника;
— із використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
Таке визначення містить ст. 601 КЗпП. Тобто фактичне місцезнаходження, де виконує умови трудового договору працівник-дистанційник, не є власністю підприємства, не орендоване підприємством тощо.
Про нюанси трудових відносин із працівником-дистанційником ви можете прочитати у статті «Робота дистанційників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 63.
Працю дистанційних працівників оплачують на загальних підставах без жодних особливостей відповідно до діючих у роботодавця форм та систем оплати праці. При цьому не має значення, де знаходиться працівник — в Україні чи за кордоном.
Договір оренди з фізособою
У ситуації, яку ми розглядаємо, роботодавець уклав із працівником договір про оренду ноутбука. Це вже не трудовий договір. Цей договір носить цивільно-правовий характер й укладається за вимогами ЦКУ*. У ньому мають бути прописані всі умови щодо оренди. Зокрема, порядок оплати за оренду. Адже відповідно до ч. 1 ст. 762 глави 58 ЦКУ за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. У нашій ситуації орендна плата виплачується щомісяця.
* Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.
Передання ноутбука за договором оренди і його повернення оформлюють актом приймання-передавання. Нарахування та оплата за оренду відбувається щомісяця на підставі первинного документа, який підтверджує факт надання орендних послуг (акта).
Рухоме майно
Об’єктом оренди у наведеній ситуації є ноутбук. Він належить до рухомого майна.
Адже поняття «майно» вживається у значенні, наведеному в ЦКУ (п.п. 14.1.105 ПКУ*). Згідно з п. 2 ст. 181 ЦКУ рухомими речами (майно) є речі (майно), які можна вільно переміщувати у просторі.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Тож до рухомого майна належить майно в матеріальній формі, яке не є нерухомістю і яке можна переміщувати. Наприклад, транспортні засоби, обладнання, оргтехніка (зокрема ноутбук), меблі тощо.
Податковий агент
Суб’єкти оренди:
— орендодавець — фізична особа;
— орендар — підприємство — юридична особа.
У разі коли орендарем є юридична особа або ФОП чи незалежний професіонал, то саме орендар є податковим агентом. Він повинен:
1) визначити базу оподаткування ПДФО та ВЗ;
2) нарахувати, утримати та сплатити ПДФО і ВЗ до бюджету з виплачуваного доходу (орендної плати);
3) відобразити суму такого доходу в 4ДФ Податкового розрахунку.
Оподаткування
ПДФО. ПДФО із зарплати працівника-дистанційника стягується за загальними правилами за ставкою 18 % у 2024 році.
Дохід від надання рухомого майна в оренду оподатковується у складі інших оподатковуваних доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ). Сума оренди рухомого майна оподатковується ПДФО за ставкою 18 %.
ПДФО, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до відповідних бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 № 2456-VI (далі — БКУ) (п.п. 168.4.1 ПКУ).
Відповідно до п. 2 ст. 64 БКУ ПДФО сплачується податковим агентом — юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням).
Тобто за місцезнаходженням податкового агента-юрособи.
Зауважте, якщо така юрособа має відокремлені підрозділи або орендовані приміщення, в яких працюють наймані працівники, то податок повинен перераховуватися за місцезнаходженням таких підрозділів, приміщень.
Сплата ПДФО із зарплати працівника, який виконує роботу дистанційно, здійснюється за місцезнаходженням юрособи-роботодавця. Адже дистанційник працює з будь-якого зручного для нього місця (наприклад, із власного житла), яке не є власністю підприємства (і не є структурним підрозділом), не орендоване.
Сума ПДФО з орендної плати також сплачується за місцезнаходженням податкового агента.
Військовий збір (ВЗ). Дохід, який обкладається ПДФО, є також об’єктом обкладення військовим збором. Отже, із суми орендної плати необхідно утримувати і ВЗ.
Розмір ВЗ і на зарплату, і на суму оренди рухомого майна, наразі (зокрема, у серпні і вересні 2024 року) становить 1,5 % (див. п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
Після набрання чинності Законом № 4015* (колишній законопроєкт № 11416-д) розмір ставки ВЗ зросте до 5 %. Тому в подальшому, якщо акт про надання орендних послуг буде складено після набрання чинності цим Законом, то, на наш погляд, з усієї суми орендної плати у такому місяці ВЗ треба буде утримувати за ставкою 5 %. До речі, з нашою думкою щодо застосування підвищення розміру ВЗ ви можете ознайомитися у статті «Військовий збір: учора — по 1,5, завтра — по 5» // «Податки & бухоблік», 2024, № 84.
Проте на момент написання статті Закон № 4015 не набрав чинності. Ба більше, ми сподіваємося, що про те, як застосовувати ВЗ за новою ставкою у перехідному місяці, будуть роз’яснення податківців, про що ми обов’язково вас проінформуємо.
* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ.
Тож наразі (до набрання чинності Законом № 4015) поки що ставка ВЗ становить 1,5 %.
ВЗ із суми орендної плати податковий агент має сплачувати за своїм місцем обліку.
ЄСВ. ЄСВ на зарплату працівника-дистанційника юрособи-роботодавці перераховують за своїм місцем обліку. Адже відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ* платники ЄСВ зобов’язані сплачувати внесок до податкового органу за своїм основним місцем обліку.
* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.
Оскільки орендна плата виплачується не за трудовим договором і не є винагородою за виконані роботи (надані послуги), то вона не включається до бази нарахування ЄСВ. На дохід від оренди, який отримує фізособа, ЄСВ не нараховується.
Ознака доходу в 4ДФ. Зарплата працівника-дистанційника в 4ДФ відображається за загальними правилами із ознакою доходу «101».
Орендний дохід, який нарахований/виплачений фізособі на підставі договору оренди рухомого майна, відображаємо у 4ДФ з ознакою доходу «127» (див. роз’яснення з категорії 103.25 ЗІР).
Податковий розрахунок
Податковий розрахунок подаємо до контролюючих органів за основним місцем обліку (п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ та п. 3 розд. ІІ Порядку № 4*).
На працівника-дистанційника нічого окремо не формуємо. Дохід від оренди, який нарахований і виплачений цьому орендодавцю, який одночасно є і працівником підприємства, відображаємо тільки в додатку 4ДФ.
Розглянемо приклад.
Приклад. Корінько К. М. (податковий номер 3456722211) прийнятий на роботу на підприємство за трудовим договором з 1 серпня 2024 року. Форма організації праці — дистанційна. Водночас підприємство з 1 серпня орендує у цього працівника ноутбук і сплачує йому щомісяця орендну плату. За договором оренди рухомого майна сума оренди становить 2485 грн за місяць. У серпні нарахована оренда плата за серпень, а виплачена вона 2 вересня. Відповідно за вересень — орендна плата нарахована у вересні, а виплачена 1 жовтня. Сума ПДФО за серпень і вересень — по 447,30 грн, ВЗ — по 37,28 грн.
Сума зарплати за серпень і вересень 2024 року становить по 32000 грн (ПДФО — 5760,00 грн, ВЗ — 480,00 грн).
Як ми зазначили вище, підприємство для працівника є податковим агентом. І при нарахуванні йому доходу обчислює податки з цього доходу, сплачує до бюджету і відображає у звітності.
На рисунку нижче покажемо, як відобразити у 4ДФ доходи фізособи, які нарахувало і виплатило йому підприємство — податковий агент у серпні і вересні 2024 року.
Фрагменти додатка 4ДФ за серпень і вересень 2024
Зауважте, доходи від оренди відображаємо в графах 3а та 3 розд. І 4ДФ за фактом нарахування / виплати.
Тобто у серпні фізособі була нарахована орендна плата за серпень, але не виплачена. А у вересні орендна плата нарахована за вересень, а виплачена за серпень.
Висновки
- Сплата ПДФО із зарплати працівника-дистанційника та із суми орендної плати здійснюється за місцезнаходженням податкового агента.
- Сума орендної оплати оподатковується ПДФО та ВЗ, а ЄСВ на такі виплати не нараховується.
- Доходи від оренди фізособам, які нараховані / виплачені податковим агентом — підприємством, відображаються у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку, який подається за основним місцем обліку підприємства.
- Такі виплати у 4ДФ відображаємо в графах 3а та 3 розд. І за фактом нарахування / виплати з ознакою доходу «127».