Теми статей
Обрати теми

Оренда рухомого майна у працівника: оподаткування, місце сплати ПДФО та ознака в 4ДФ

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Працівника прийняли на роботу за трудовим договором. Форма організації праці — дистанційна. Підприємство-роботодавець орендує у цього працівника ноутбук і сплачує йому щомісяця орендну плату. Як оподаткувати суму оренди? За чиїм місцезнаходженням платити ПДФО? Чи потрібно окремо подавати Податковий розрахунок з додатком 4ДФ на дистанційника?

Трудовий договір з дистанційником

Дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується:

— поза робочими приміщеннями або територією роботодавця, у будь-якому місці за вибором працівника;

— із використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Таке визначення містить ст. 601 КЗпП. Тобто фактичне місцезнаходження, де виконує умови трудового договору працівник-дистанційник, не є власністю підприємства, не орендоване підприємством тощо.

Про нюанси трудових відносин із працівником-дистанційником ви можете прочитати у статті «Робота дистанційників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 63.

Працю дистанційних працівників оплачують на загальних підставах без жодних особливостей відповідно до діючих у роботодавця форм та систем оплати праці. При цьому не має значення, де знаходиться працівник — в Україні чи за кордоном.

Договір оренди з фізособою

У ситуації, яку ми розглядаємо, роботодавець уклав із працівником договір про оренду ноутбука. Це вже не трудовий договір. Цей договір носить цивільно-правовий характер й укладається за вимогами ЦКУ*. У ньому мають бути прописані всі умови щодо оренди. Зокрема, порядок оплати за оренду. Адже відповідно до ч. 1 ст. 762 глави 58 ЦКУ за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. У нашій ситуації орендна плата виплачується щомісяця.

* Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

Передання ноутбука за договором оренди і його повернення оформлюють актом приймання-передавання. Нарахування та оплата за оренду відбувається щомісяця на підставі первинного документа, який підтверджує факт надання орендних послуг (акта).

Рухоме майно

Об’єктом оренди у наведеній ситуації є ноутбук. Він належить до рухомого майна.

Адже поняття «майно» вживається у значенні, наведеному в ЦКУ (п.п. 14.1.105 ПКУ*). Згідно з п. 2 ст. 181 ЦКУ рухомими речами (майно) є речі (майно), які можна вільно переміщувати у просторі.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Тож до рухомого майна належить майно в матеріальній формі, яке не є нерухомістю і яке можна переміщувати. Наприклад, транспортні засоби, обладнання, оргтехніка (зокрема ноутбук), меблі тощо.

Податковий агент

Суб’єкти оренди:

— орендодавець — фізична особа;

— орендар — підприємство — юридична особа.

У разі коли орендарем є юридична особа або ФОП чи незалежний професіонал, то саме орендар є податковим агентом. Він повинен:

1) визначити базу оподаткування ПДФО та ВЗ;

2) нарахувати, утримати та сплатити ПДФО і ВЗ до бюджету з виплачуваного доходу (орендної плати);

3) відобразити суму такого доходу в 4ДФ Податкового розрахунку.

Оподаткування

ПДФО. ПДФО із зарплати працівника-дистанційника стягується за загальними правилами за ставкою 18 % у 2024 році.

Дохід від надання рухомого майна в оренду оподатковується у складі інших оподатковуваних доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ). Сума оренди рухомого майна оподатковується ПДФО за ставкою 18 %.

ПДФО, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до відповідних бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 № 2456-VI (далі — БКУ) (п.п. 168.4.1 ПКУ).

Відповідно до п. 2 ст. 64 БКУ ПДФО сплачується податковим агентом — юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням).

Тобто за місцезнаходженням податкового агента-юрособи.

Зауважте, якщо така юрособа має відокремлені підрозділи або орендовані приміщення, в яких працюють наймані працівники, то податок повинен перераховуватися за місцезнаходженням таких підрозділів, приміщень.

Сплата ПДФО із зарплати працівника, який виконує роботу дистанційно, здійснюється за місцезнаходженням юрособи-роботодавця. Адже дистанційник працює з будь-якого зручного для нього місця (наприклад, із власного житла), яке не є власністю підприємства (і не є структурним підрозділом), не орендоване.

Сума ПДФО з орендної плати також сплачується за місцезнаходженням податкового агента.

Військовий збір (ВЗ). Дохід, який обкладається ПДФО, є також об’єктом обкладення військовим збором. Отже, із суми орендної плати необхідно утримувати і ВЗ.

Розмір ВЗ і на зарплату, і на суму оренди рухомого майна, наразі (зокрема, у серпні і вересні 2024 року) становить 1,5 % (див. п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Після набрання чинності Законом № 4015* (колишній законопроєкт № 11416-д) розмір ставки ВЗ зросте до 5 %. Тому в подальшому, якщо акт про надання орендних послуг буде складено після набрання чинності цим Законом, то, на наш погляд, з усієї суми орендної плати у такому місяці ВЗ треба буде утримувати за ставкою 5 %. До речі, з нашою думкою щодо застосування підвищення розміру ВЗ ви можете ознайомитися у статті «Військовий збір: учора — по 1,5, завтра — по 5» // «Податки & бухоблік», 2024, № 84.

Проте на момент написання статті Закон № 4015 не набрав чинності. Ба більше, ми сподіваємося, що про те, як застосовувати ВЗ за новою ставкою у перехідному місяці, будуть роз’яснення податківців, про що ми обов’язково вас проінформуємо.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ.

Тож наразі (до набрання чинності Законом № 4015) поки що ставка ВЗ становить 1,5 %.

ВЗ із суми орендної плати податковий агент має сплачувати за своїм місцем обліку.

ЄСВ. ЄСВ на зарплату працівника-дистанційника юрособи-роботодавці перераховують за своїм місцем обліку. Адже відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ* платники ЄСВ зобов’язані сплачувати внесок до податкового органу за своїм основним місцем обліку.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Оскільки орендна плата виплачується не за трудовим договором і не є винагородою за виконані роботи (надані послуги), то вона не включається до бази нарахування ЄСВ. На дохід від оренди, який отримує фізособа, ЄСВ не нараховується.

Ознака доходу в 4ДФ. Зарплата працівника-дистанційника в 4ДФ відображається за загальними правилами із ознакою доходу «101».

Орендний дохід, який нарахований/виплачений фізособі на підставі договору оренди рухомого майна, відображаємо у 4ДФ з ознакою доходу «127» (див. роз’яснення з категорії 103.25 ЗІР).

Податковий розрахунок

Податковий розрахунок подаємо до контролюючих органів за основним місцем обліку (п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ та п. 3 розд. ІІ Порядку № 4*).

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

На працівника-дистанційника нічого окремо не формуємо. Дохід від оренди, який нарахований і виплачений цьому орендодавцю, який одночасно є і працівником підприємства, відображаємо тільки в додатку 4ДФ.

Розглянемо приклад.

Приклад. Корінько К. М. (податковий номер 3456722211) прийнятий на роботу на підприємство за трудовим договором з 1 серпня 2024 року. Форма організації праці — дистанційна. Водночас підприємство з 1 серпня орендує у цього працівника ноутбук і сплачує йому щомісяця орендну плату. За договором оренди рухомого майна сума оренди становить 2485 грн за місяць. У серпні нарахована оренда плата за серпень, а виплачена вона 2 вересня. Відповідно за вересень — орендна плата нарахована у вересні, а виплачена 1 жовтня. Сума ПДФО за серпень і вересень — по 447,30 грн, ВЗ — по 37,28 грн.

Сума зарплати за серпень і вересень 2024 року становить по 32000 грн (ПДФО — 5760,00 грн, ВЗ — 480,00 грн).

Як ми зазначили вище, підприємство для працівника є податковим агентом. І при нарахуванні йому доходу обчислює податки з цього доходу, сплачує до бюджету і відображає у звітності.

На рисунку нижче покажемо, як відобразити у 4ДФ доходи фізособи, які нарахувало і виплатило йому підприємство — податковий агент у серпні і вересні 2024 року.

img 1

Фрагменти додатка 4ДФ за серпень і вересень 2024

Зауважте, доходи від оренди відображаємо в графах 3а та 3 розд. І 4ДФ за фактом нарахування / виплати.

Тобто у серпні фізособі була нарахована орендна плата за серпень, але не виплачена. А у вересні орендна плата нарахована за вересень, а виплачена за серпень.

Висновки

  • Сплата ПДФО із зарплати працівника-дистанційника та із суми орендної плати здійснюється за місцезнаходженням податкового агента.
  • Сума орендної оплати оподатковується ПДФО та ВЗ, а ЄСВ на такі виплати не нараховується.
  • Доходи від оренди фізособам, які нараховані / виплачені податковим агентом — підприємством, відображаються у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку, який подається за основним місцем обліку підприємства.
  • Такі виплати у 4ДФ відображаємо в графах 3а та 3 розд. І за фактом нарахування / виплати з ознакою доходу «127».
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі