Теми статей
Обрати теми

Отримали розпорядження на заброньованих працівників: чи треба їм іти до ТЦКСП

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Підприємство отримало розпорядження разом із повістками від районного ТЦКСП щодо оповіщення військовозобов’язаних працівників про їх виклик до військкомату. Однак у переліку осіб, які підлягають оповіщенню, зазначені також заброньовані працівники. Чи треба їх оповіщати? Чи потрібно таким працівникам йти до ТЦКСП?

Виконуємо розпорядження

Нагадаємо, що ч. 1 ст. 21 Закону про мобілізацію* встановлено обов’язок підприємств, установ, організацій забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів.

* Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII.

Порядок проведення такого оповіщення регламентують Порядок № 1487* та Порядок № 560**.

* Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

** Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560.

Відповідно до цих документів у разі отримання розпорядження районних (міських) ТЦКСП (додаток 13 до Порядку № 1487) щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до таких ТЦКСП керівники підприємств, установ, організацій повинні:

а) видати наказ (розпорядження) керівника підприємства (установи, організації) про оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів та довести його до відома таких осіб під особистий підпис.

Зверніть увагу! У разі виконання такими працівниками дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні їх слід повідомити про виклик до ТЦКСП рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;

б) вручити призовникам, військовозобов’язаним та резервістам у робочий час повістки про явку за викликом до ТЦКСП під їх особистий підпис;

в) забезпечити прибуття резервістів та військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору ТЦКСП або увільнити їх від виконання обов’язків;

г) проінформувати відповідний ТЦКСП про працівників, які:

— відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення;

— тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;

д) забезпечити контроль за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов’язаних та резервістів до відповідного ТЦКСП;

є) повідомити письмово у триденний строк ТЦКСП про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов’язаними вимог законодавства.

Як бачите, винятків для працівників, що були заброньовані за підприємством, ані Порядок № 1487, ані Порядок № 560 не містять.

Тому незважаючи на те, що у розпорядженні серед осіб, які підлягають оповіщенню про явку до ТЦКСП, зазначені заброньовані працівники, підприємство все одно має видати наказ про оповіщення таких працівників, ознайомити їх з таким документом під особистий підпис та видати їм повістки.

Попереджаємо: якщо підприємство не виконає приписів Порядку № 1487 та Порядку № 560 щодо оповіщення таких військовозобов’язаних про їх явку до ТЦКСП, його посадовим особам загрожує адмінштраф за таке порушення.

З 18.05.2024* розмір штрафу за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період становить від 34000 до 59900 грн (ст. 2101 КпАП**).

* Деталі — у статті «Порушення правил військового обліку: штрафи зростають!» // «Оплата праці», 2024, № 10.

** Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.

Звісно, аби уникнути такої ситуації у майбутньому корисно було б з’ясувати, чому заброньовані працівники потрапили до переліку осіб, що підлягають оповіщенню, та зробити так, щоб такого більше не повторювалося.

Але що таким працівникам робити зараз (коли розпорядження про їх оповіщення вже отримано)? Чи варто їм узагалі йти до ТЦКСП?

Якщо не прийти за повісткою

Попереджаємо, що ст. 22 Закону про мобілізацію встановлено обов’язок військовозобов’язаних з’являтися за викликом до ТЦКСП у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Крім того, у п. 21 Порядку № 560 зазначено, що військовозобов’язані мають з’являтися за викликом РТЦКСП у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Не з’явитися до ТЦКСП без наслідків у визначений у повістці строк дозволено лише з поважних причин. До них належать:

— перешкода стихійного характеру;

— хвороба громадянина;

— воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

— смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

А ось такої поважної причини, як наявність у працівника броні за підприємством, — у наведеному переліку немає.

Тому якщо заброньований працівник не прийде до ТЦКСП у визначений у повістці строк (не маючи на це поважної причини), то цим він порушить вимоги законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію як звичайний працівник. Як наслідок, йому загрожуватиме адмінштраф відповідно до ст. 2101 КпАП у розмірі від 5100 до 8500 грн (за повторне порушення протягом року — від 8500 до 11900 грн).

Таким чином, робимо висновок:

навіть заброньованим працівникам слід з’являтися до ТЦКСП за викликом по повістці

Однак до цієї події слід ретельно підготуватися.

Для цього підприємству потрібно:

— перевірити, чи перебувають заброньовані працівники на спеціальному військовому обліку. І якщо — ні, то завчасно (до їх походу у військкомат») подати до ТЦКСП документи для їх зарахування на спецоблік.

Адже відстрочка від призову під час мобілізації надається заброньованим працівникам, за умови що такі військовозобов’язані перебувають на спеціальному військовому обліку (ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію). Подробиці шукайте у статті «Забронювали працівників? Не забувайте про спецоблік» // «Оплата праці», 2024, № 17;

— видати працівникам на руки усі документи, які підтверджують їх право на відстрочку, зокрема витяг з наказу Мінекономіки про бронювання працівників.

Висновки

  • У разі отримання розпорядження ТЦКСП щодо оповіщення військовозобов’язаних про їх виклик до військомату підприємство має виконати покладений на нього обов’язок, навіть якщо в переліку осіб зазначені заброньовані працівники.
  • Працівники, які були оповіщені про виклик до ТЦКСП, повинні прийти до військкомату у визначений у повістці строк, навіть якщо вони мають бронь. Інакше їм загрожує адмінштраф відповідно до ст. 2101 КпАП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі