Теми статей
Обрати теми

Забронювали працівників? Не забувайте про спецоблік

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Відстрочка від призову під час мобілізації надається заброньованим працівникам, за умови що такі військовозобов’язані перебувають на спеціальному військовому обліку. Що треба зробити, аби зарахувати працівників на такий облік, та які нюанси при цьому слід урахувати, розкажемо в цій статті.

Звідки така вимога

Вся справа у ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію*. У цій нормі зазначено, що:

відстрочка від призову під час мобілізації надається військовозобов’язаним, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за підприємством, установою і організацією ТА перебувають на спеціальному військовому обліку

* Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII.

Тобто для того щоб працівники отримали відстрочку від призову під час мобілізації, підприємству потрібно не тільки їх забронювати відповідно до вимог Порядку № 76*, Порядку бронювання через Дію** або постанови № 45***, а й ще поставити на спеціальний військовий облік!

* Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.

** Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затверджений постановою КМУ від 05.06.2024 № 650.

*** Порядок бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 04.02.2015 № 45.

Як це зробити і з якими проблемами можна зіткнутися при зарахуванні працівників на спецоблік, розкажемо далі.

Якщо бронювали за Порядком № 76

Якщо бронювання працівників відбувалось класичним способом (за Порядком № 76), то тут треба врахувати наступне.

Пункт 12 Порядку № 76 для зарахування заброньованих працівників на спецоблік передбачає такий алгоритм дій:

а) підприємство, установа, організація отримує рішення про бронювання військовозобов’язаних та видає кожному з заброньованих працівників витяг із зазначеного рішення (додаток 3 до Порядку № 76);

б) у 5-денний строк з дня видачі витягу військовозобов’язаному підприємство має надіслати до ТЦКСП, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов’язаного для зарахування його на спеціальний військовий облік;

в) отримавши відповідне повідомлення, ТЦКСП, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку:

— зараховує такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік (протягом не більш як п’ять робочих днів з дня отримання повідомлення);

— вносить відомості про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Після цього відповідна інформація має «засвітитися» в АІС «Оберіг» та «Резерв+».

Водночас на практиці трапляються випадки, коли підприємство подає всі необхідні документи для зарахування заброньованих працівників на спецоблік (як того вимагає Порядок № 76), а дані про бронь у застосунку «Резерв+» працівників все одно не з’являються. В чому може бути проблема?

1. Колізія норм.

Зауважте, що п. 12 Порядку № 76 вимагає від підприємства надсилати повідомлення про бронювання працівників до ТЦКСП, в якому такі працівники перебувають на військовому обліку.

В той час як ч. 3 ст. 25 Закону про мобілізацію та п. 58 Порядку № 560* зобов’язують підприємства, установи, організації оформлювати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, визначеному КМУ, у ТЦКСП, на території відповідальності якого вони розміщуються.

* Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560.

Ба більше, для оформлення відстрочки п. 58 Порядку № 560 вимагає від підприємства подати до ТЦК за своїм місцем обліку (тобто за місцем розташування підприємства):

клопотання керівника підприємства щодо оформлення відстрочки від призову;

витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних.

Це призводить до того, що ТЦКСП інколи не можуть визначитися з тим, хто саме з них має оформлювати відстрочку / ставити на спеціальний облік працівників. Через це затягують процес зарахування на спецоблік заброньованих працівників.

Враховуючи це, радимо підприємствам повідомляти усі ТЦКСП (і за місцем обліку працівника, і за місцем обліку підприємства) про бронювання працівників для зарахування їх на спецоблік та отримання відстрочки від мобілізації.

2. Обмежені можливості ТЦКСП.

Причиною того, що дані про бронь працівників не з’являються в АІС «Оберіг», може бути й те, що працівники ТЦКСП просто не встигають вносити / не мають змоги внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

У Міноборони про цю проблему знають та намагаються її вирішити. А що робити підприємству? В цьому випадку нічого не залишається, як просто попередити працівників про те, що даних про його бронювання немає в АІС «Оберіг» та «Резерв+» з технічних причин, а тому їм варто носити з собою витяг про бронювання.

Якщо бронювали через Дію

Якщо підприємство бронює своїх працівників через портал Дія, то здається, що тут все має бути просто.

Адже як зазначено у п. 19 Порядку бронювання через Дію, у разі позитивного результату перевірки списку працівників, яких підприємство, установа, організація вирішила забронювати, переведення військовозобов’язаних на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки відбувається автоматично.

Водночас деякі ТЦКСП все ж таки наполягають на необхідності інформувати їх про результат бронювання військовозобов’язаних працівників*. Як наслідок, такий простий у використанні спосіб постановки на спецоблік стає доволі складним (див. вище).

* Див. статтю «Бронюємо через портал Дія» // «Податки & бухоблік», 2024, № 62.

Помилка — підстава для відмови

Зверніть увагу, що незалежно від способу бронювання працівників (через портал Дія або класичним способом), навіть у тому разі, якщо підприємство повідомить про бронювання працівників, ТЦКСП може відмовити у зарахуванні таких військовозобов’язаних на спеціальний військовий облік.

Коли це може статися? В тому разі, якщо в рішенні Мінекономіки про бронювання буде неправильно зазначена інформації про:

— прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), рік народження, військово-облікову спеціальність (профіль) працівника;

— найменування (повне та скорочене) та місцезнаходження підприємства, установи, організації або код згідно з ЄДРПОУ (за наявності).

Про це попереджає п. 11 Порядку № 76.

У зв’язку з цим для постановки заброньованих працівників на спецоблік радимо ретельно перевіряти документи, що подаються до ТЦКСП, на наявність помилок.

Якщо не стали на спецоблік

Попереджаємо: якщо заброньовані працівники не будуть зараховані на спеціальний облік, погані наслідки відчують на собі перш за все самі працівники.

Показовим у цьому плані є рішення Закарпатського окружного адмінсуду від 16.05.2024 у справі № 260/1111/24.

Суть спору: працівник був затриманий працівниками прикордонної служби, доставлений до ТЦКСП, де пройшов медкомісію (визнаний придатним до військової служби) та зарахований до військової частини для проходження військової служби.

Не погоджуючись із діями ТЦКСП, працівник звернувся з позовом до суду, аби скасувати наказ про прийняття його на військову службу по мобілізації, на особливий період. Адже станом на день призову він був заброньований за підприємством (тобто мав право на відстрочку від мобілізації).

Проте суд у задоволенні позову відмовив, посилаючись на те, що працівник:

— під час перебування у ТЦКСП витяг з рішення про бронювання згідно із Порядком № 76 не надавав;

за даними АІС «Оберіг» на спеціалізованому військовому обліку не перебував.

Тобто, на думку суду, працівник не скористався можливістю реалізувати своє право на відстрочку від призову під час мобілізації та оформити його у відповідний спосіб до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.

За таких умов дії ТЦКСП щодо призову такого працівника в порядку мобілізації, на думку суду, не є протиправними.

Тому ще раз наголошуємо: зволікати із зарахуванням заброньованих працівників на спеціальний військовий облік не варто. Крім того, самому працівнику слід попіклуватися про те, аби в разі чого він міг підтвердити своє бронювання (повинен мати на руках усі документи, які підтверджують його право на відстрочку).

Висновки

  • Відстрочка від призову під час мобілізації надається заброньованим працівникам, якщо вони перебувають на спеціальному військовому обліку.
  • Щоб зарахувати працівників на спецоблік, підприємство має сповістити про бронювання таких працівників відповідним способом ТЦКСП (і за місцем обліку працівника, і за місцем обліку підприємства).
  • Військовозобов’язані, заброньовані через портал Дія, переводяться на спеціальний військовий облік автоматично.
  • Помилки в рішенні Мінекономіки про бронювання є підставою для відмови у зарахуванні військовозобов’язаних на спеціальний військовий облік.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі