Теми статей
Обрати теми

Директор не забезпечив явку всіх працівників до ТЦКСП: чи можна уникнути штрафу?

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Керівники підприємств зобов’язані оповіщати своїх працівників про їх виклик до ТЦКСП та забезпечувати їх своєчасне прибуття до військкоматів. Проте чи несе відповідальність керівник за те, що хтось із працівників так і не з’явився до ТЦКСП після оповіщення? Вже є інформація про накладення адмінштрафів за такі порушення, тож сьогодні розкажемо про свіжу судову практику щодо їх оскарження (рішення Корюківського районного суду Чернігівської області від 14.08.2024 у справі № 736/1762/24*).

* reyestr.court.gov.ua/Review/121027377.

Суть спору

19.06.2024 директор підприємства отримав розпорядження від ТЦКСП, в якому було прописано його обов’язок:

— здійснити оповіщення 10 військовозобов’язаних працівників підприємства та забезпечити їх прибуття до збірного пункту 20.06.2024;

— письмово поінформувати ТЦКСП протягом 3 днів з дня отримання розпорядження про результати його виконання;

— надати інформацію про військовозобов’язаних та резервістів, які ухиляються від виконання військового обов’язку.

З метою виконання цього розпорядження:

— 19.06.2024 директор підприємства видав наказ про оповіщення працівників щодо виклику до ТЦКСП та наказ про увільнення від роботи працівників підприємства у зв’язку з таким викликом (окрім 1 працівника, про якого на той час було відомо, що він перебуває на лікарняному);

— 19.06.2024 майстри підприємства вручили працівникам повістки про їх виклик до ТЦКСП;

— 20.06.2024 та 21.06.2024 директор виділив наявний у підприємства автомобіль для доставки військовозобов’язаних працівників до ТЦКСП.

Проте у визначені дні до ТЦКСП прибули лише 7 із 10 працівників підприємства. Оскільки троє з оповіщених станом на 20.06.2024 знаходились на лікарняному. Про це підприємство повідомило ТЦКСП листом від 21.06.2024, до якого були додані відповідні накази та корінці трьох повісток з особистими підписами працівників, що не з’явилися.

27.06.2024 на директора підприємства було складено протокол про адміністративне правопорушення через те, що він не забезпечив явку всіх, без винятку, викликаних до ТЦКСП працівників. А 28.06.2024 начальником ТЦКСП винесено постанову про притягнення такого керівника до адмінвідповідальності за ч. 3 ст. 2101 КпАП* та накладено штраф у розмірі 34000 грн.

* Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.

Позиція сторін

Директор підприємства вважає, що застосування до нього адмінстягнення за ч. 3 ст. 2101 КпАП є безпідставним. Адже він, як керівник підприємства, дотримався вимог ст. 21 Закону про мобілізацію*, а саме — здійснив всі заходи інформаційного та організаційного характеру щодо доставлення до ТЦКСП військовозобов’язаних, що працюють на підприємстві.

* Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII.

Представники ТЦКСП навпаки вважають, що директор підприємства порушив вимоги ст. 21 Закону про мобілізацію, а саме: не забезпечив своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо заходів мобілізації.

Вирішення справи судом

Розглянувши матеріали справи, районний суд став на бік директора підприємства. І ось чому.

Дійсно, абз. 7 ч. 1 ст. 21 Закону про мобілізацію передбачено, що підприємства, установи і організації зобов’язані забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів.

Проте як саме підприємства, установи, організації мають виконати такий обов’язок, встановлено п. 13 Порядку № 560*.

* Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560.

А саме керівники підприємств, установ, організацій з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) ТЦКСП про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних до такого ТЦКСП повинні:

1) видати наказ про проведення оповіщення резервістів та військовозобов’язаних;

2) організувати через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;

3) здійснити на підприємстві (в установі, організації) інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації;

4) повідомити письмово у 3-денний строк ТЦКСП про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов’язаними вимог законодавства;

5) забезпечити прибуття резервістів та військовозобов’язаних:

— або шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору ТЦКСП;

— або увільнення їх від виконання обов’язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до ТЦКСП, та, у разі потреби, часу на зворотній шлях;

6) невідкладно проінформувати ТЦКСП про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.

Виходячи з цього та розглянувши матеріали справи, суд:

1) дійшов висновку, що директор підприємства виконав усі вимоги, передбачені Законом про мобілізацію та Порядком № 560 щодо своєчасного оповіщення та забезпечення прибуття працівників підприємства, які залучаються до виконання обов’язку щодо заходів мобілізації;

2) постановив:

— постанову про накладення адмінстягнення скасувати;

— провадження у справі про притягнення директора підприємства до адмінвідповідальності за ч. 3 ст. 2101 КпАП закрити.

Думка редакції

Повністю погоджуємося із рішенням суду. На наш погляд, у випадку, що розглядається, начальник ТЦКСП при винесенні постанови про притягнення директора підприємства до адмінвідповідальності просто проігнорував низку вимог мобілізаційного законодавства.

Так, дійсно абз. 7 ч. 1 ст. 21 Закону про мобілізацію зобов’язує підприємства, установи, організації забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів.

Однак що саме означає фраза «забезпечити своєчасне прибуття», у цих документах не вказано.

Тому до 18.05.2024 її можна було трактувати й так, як це зробили ТЦКСП у ситуації, що розглядається. На їх думку, керівник підприємства мав зібрати усіх без винятку працівників, зазначених у розпорядженні про оповіщення, та привезти їх до військкомату (навіть якщо ті хворіють), аби виконати приписи мобілізаційного законодавства та не натрапити на штраф.

Втім нагадаємо, що 18.05.2024 набув чинності Порядок № 560, в якому Кабмін чітко зазначив, що у разі отримання розпорядження ТЦКСП про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних до такого ТЦКСП керівники підприємств, установ, організацій забезпечують прибуття працівників:

— або шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору ТЦКСП;

— або шляхом увільнення їх від виконання обов’язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до ТЦКСП, та, у разі потреби, часу на зворотній шлях.

Тобто керівник підприємства, установи, організації не повинен силою доставляти усіх працівників, зазначених у розпорядженні, до військкомату, аби уникнути штрафу за порушення мобілізаційного законодавства. Він має забезпечити технічну можливість працівникам прибути до ТЦКСП у вказаний у розпорядженні строк (спеціально виділивши для цього транспорт або увільнивши таких працівників від роботи).

А що робити керівнику підприємства, якщо у цей час працівники, зазначені у розпорядженні, тимчасово непрацездатні? На жаль, Порядок № 560 не містить відповіді на це запитання. Проте цей документ вимагає від такого керівника письмово повідомити у 3-денний строк ТЦКСП про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов’язаними вимог законодавства.

Нагадаємо: у ситуації, що розглядається, розпорядження про оповіщення військовозобов’язаних на підприємство надійшло 19.06.2024 (вже після 18.05.2024). Тому цілком правомірно, що директор підприємства під час його виконання спирався на вимоги не тільки ст. 21 Закону про мобілізацію, а ще й на приписи Порядку № 560.

З метою дотримання норм цих документів, він видав всі необхідні накази (про оповіщення працівників, про увільнення їх від роботи), організував роздачу повісток і навіть виділив автомобіль для доставки військовозобов’язаних працівників до ТЦКСП. Ба більше, письмово повідомив ТЦКСП про працівників, що не з’явилися, зазначивши поважну причину їх неявки.

Зверніть увагу! Для того щоб уникнути адмінштрафу, потрібно документально оформлювати кожен крок, а якщо справа все ж дійде до суду, то такі документи будуть доказами того, що вимоги Закону про мобілізацію були виконані. Це дозволить керівнику підприємства уникнути штрафу за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію за ст. 2101 КпАП.

Висновки

  • Керівник підприємства не зобов’язаний збирати усіх працівників, зазначених у розпорядженні про оповіщення, та везти їх до ТЦКСП.
  • Він має лише посприяти відвідуванню військовозобов’язаними та резервістами ТЦКСП за їх викликом (надати транспорт, увільнити від роботи).
  • Якщо працівник у час, визначений для відвідування ТЦКСП, хворіє — повідомити про такі обставини військкомат.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі