Викладацька робота керівників
Відповідно до п. 63 Інструкції № 102* навчальне навантаження між учителями та іншими педагогічними працівниками розподіляється керівником ЗСО за погодженням з профспілковим комітетом залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності відповідних педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склались у закладі.
У свою чергу, згідно з п.п. 4.2.7 Галузевої угоди* керівникам закладів освіти рекомендовано залучати до викладацької роботи керівних та інших працівників закладів освіти, працівників інших установ лише за умови забезпечення штатних педагогічних працівників навчальним навантаженням в обсязі, не меншому від відповідної кількості годин на ставку.
Керівні працівники закладів освіти можуть вести викладацьку роботу, але не більше 9 годин на тиждень, якщо вони за основною посадою отримують повний оклад. У випадках, коли вищезгадані працівники отримують за основною посадою 0,5 окладу (ставки), їм дозволяється вести викладацьку роботу в середньому не більше 3 годин на день (18 годин на тиждень), а при виконанні цієї роботи в 1 — 4 класах — до 20 годин на тиждень (п. 91 Інструкції № 102).
Працівникам за норму годин, визначену п. 91 Інструкції № 102, оплата проводиться понад основний посадовий оклад у порядку, передбаченому для учителів, за тарифікацією.
За години викладацької роботи виконані, як виняток, у зв’язку з виробничою необхідністю понад норму, зазначену у п. 91 Інструкції № 102, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.
Вести викладацьку роботу керівні працівники ЗСО можуть у межах основного робочого часу і така робота не є сумісництвом, адже окрему посаду вчителя вони не займають
Виконання такої викладацької роботи не потребує укладення окремого трудового договору (див. лист Мінпраці від 08.04.2010 № 347/13/84-10). Підтверджують зазначений факт і фахівці Держпраці.
Відповідно до п. 68 Інструкції № 102 місячна зарплата педпрацівників визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
У тарифікаційному списку зазначаються всі працівники ЗСО, ставки заробітної плати і посадові оклади яких залежать від освіти, категорії та тарифного розряду, в тому числі й директори, їх заступники, вчителі, які ведуть викладацьку роботу.
Нюанси індексації
Для працівника, прийнятого на роботу (новоприйнятого), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюємо з місяця, наступного за місяцем підвищення окладу, за посадою, яку він обіймає (п. 102 Порядку № 1078). Тобто в цій ситуації орієнтуємося на місяць останнього підвищення окладу за займаною посадою.
Якщо заступник директора має педнавантаження як вчитель, то для визначення «базового» місяця орієнтуємось на останнє підвищення окладу за посадою заступника директора. Хоча, як правило, посадові оклади усім педагогам підвищують одночасно, як і решті ЄТСників.
Для працівників з оплатою праці за ЄТС «базовим» місяцем є січень 2024 року. Уперше право на індексацію зарплати таких працівників виникло в серпні 2024 року. Коефіцієнт індексації становив 3,8 %. У вересні 2024 коефіцієнт індексації зарплати залишається незмінним.
У ситуації, що розглядається, працівник прийнятий на роботу до закладу освіти у вересні 2024 року. У місяці прийняття його зарплату слід проіндексувати на коефіцієнт 3,8 %, як і зарплату інших працівників ЗСО з «базовим» місяцем — січнем 2024 року.
Працівник обіймає одну посаду — заступник директора. Окремий трудовий договір за посадою вчителя ЗСО з ним не укладався. Тому виходить, що, за логікою, індексації підлягає загальна сума нарахованої працівнику зарплати (заступник директора + вчитель). Водночас пам’ятаємо про ще одне правило, встановлене в абз. 2 п. 4 Порядку № 1078.
Зарплату слід індексувати в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (далі — ПМПО)
Тобто сума зарплати, яка підлягає індексації, обмежена ПМПО. Відповідно та її частина, котра перевищує цей показник, не індексується. У 2024 році розмір ПМПО становить 3028 грн, і протягом року він не змінюється (ст. 7 Закону про Держбюджет-2024*).
* Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.
Тож у нашій ситуації сума індексації зарплати працівника за умовами повністю відпрацьованого часу у вересні 2024 року становить 115,06 грн (3028 грн х 3,8 %). Більше інформації про вересневі коефіцієнти та суми індексації зарплати працівників бюджетної сфери ви знайдете у статті «Індексація зарплати у вересні: коефіцієнти та суми для бюджетників» // «Оплата праці», 2024, № 17.
Висновки
- Вести викладацьку діяльність керівні працівники закладів освіти можуть у межах основного робочого часу і така робота не є сумісництвом.
- Для працівника-новачка «базовим» місяцем для індексації зарплати є місяць останнього підвищення посадового окладу за займаною посадою.
- Сума зарплати, яка підлягає індексації, обмежена ПМПО. Частина зарплати, яка перевищує цей показник, не індексується.